سرخط خبرها
امروز: جمعه, ۳ آذر , ۱۳۹۶ | ۱۴:۴۲:۴۵آخرین بروزرسانی : ۱۳۹۶/۰۹/۰۲ ،‌ ۱۲:۴۳
۱۰ خرداد ۱۳۹۱در ۸:۳۶ ب.ظ تعداد بازدید: 172 بازدید کد خبر:3343 چاپ خبر

فشار بر ایران همان سخن همیشگی غرب است

0

دكتر محمود احمدی نژاد، رییس جمهوری اسلامی ایران ساعتی پیش در گفتگوی ویژه با شبكه تلویزیونی فرانس 24 به سوالات مختلف این شبكه پاسخ داد.


به گزارش گروه اخبار ایران در رسانه های جهان، در ابتدای این گفتگوی اختصاصی، مجری شبكه فرانس 24 به عنوان اولین سووال خود، ‌پرونده هسته ای ایران را مطرح كرد و گفت: غرب در نشست بغداد از ایران خواسته است به غنی سازی 20 درصد پایان دهد. نظر شما در خصوص فشار علیه ایران و نیز در این خصوص كه به نظر شما آیا نشست مسكو می تواند به نتایج مثبتی میان ایران و گروه 1+5 بیانجامد؟

احمدی نژاد پاسخ داد: این یك موضوع قدیمی است و فشار برخی كشورها علیه ایران همان سخن قدیمی است. امیدوارم كه مذاكرات موضوع هسته ای ایران در چارچوب احترام انجام شود ، از این نشست انتظار معجزه نداریم باید تلاش كنیم تا فكر خود را به سوی افكار سازنده و مثبت تغییر دهیم .

وی همچنین گفت: بی اعتمادی دو سویه است و هرگز یك طرفه نبوده است و برای رسیدن به هدف باید دست در دست یكدیگر،‌ به گفتگو بنشینیم و قوانین را رعایت كنیم. فضا به فضای همكاری تبدیل شود و مبتنی بر عدالت و برابری باشد آنگاه می توان به نتایجی دست یافت.

رییس جمهور در پاسخ به این سووال شبكه فرانس 24 كه آیا نمی خواهید صریح بگویید كه غنی سازی اورانیوم 20 درصد را تعلیق نمی كنید؟ گفت: قبلا هم گفته ام كه غنی سازی 20 درصد حق قانونی ایران است . البته ما نمی خواستیم از این حق استفاده كنیم و از آژانس بین المللی انرژی اتمی خواستیم نیاز ما را تامین كند. از كشورهایی كه به غنی سازی اورانیوم 20 درصد اقدام می كنند خواستیم نیاز ما را تامین كنند ولی نكردند. شروط سیاسی گذاشتند و ما مجبور شدیم به غنی سازی 20 درصد روی بیاوریم. این حق ماست . اگر از ما می خواهند از این حق استفاده نكنیم باید بگویند چرا و دوم اینكه باید نیاز ما را بدهند.

وی در پاسخ به سوال فرانس 24 كه پرسید اگر بدهند آیا شما قبول می كنید؟ گفت: ما تاكنون این پیشنهاد را دریافت نكرده ایم . اگر بدهند كمك زیادی می كنند و نشان می دهند كه اعتماد دارند. ما برای تولید اورانیوم 20 درصدی اصرار نداشتیم ولی چون به ما ندادند اقدام به غنی سازی كردیم. ضمن اینكه بر خلاف تبلیغات نادرست آنها در خصوص غنی سازی به سوی ساخت بمب اتمی،‌ این غنی سازی هیچ رابطه ای با ساخت بمب اتمی ندارد. كسانی كه غنی سازی 3 درصد اورانیوم می كنند، می توانند 20 درصد تولید كنند.

رییس جمهور كشورمان در بخش دیگری گفت:غربی ها كه بمب اتم دارند باید به آنها اعتماد كنیم ، تولید 99 درصد غنی سازی اورانیوم دارند باید به آنها اعتماد كنیم ! بمب اتم خطرناك است یا غنی سازی 20 درصدی اورانیوم؟

احمدی نژاد افزود: آنها بمب اتم دارند ما اعتراض نمی كنیم . هر چه كه با اساس بمب اتم است مخالفیم . اجازه بدهید به نوع دیگر بیان كنم ، باید رویكرد خود را با ملت ایران عوض كنند . نگاه و ادبیاتی كه در قبال مردم ایران است خوب نیست . ایران یك كشور كهن و تاریخ دار است و نوع صحبت با این كشور و ملت ایران توهین است . آنها جنایت كرده اند اما ایران جنایت نكرده است . ایران كشتار نكرده است . ما باید مدعی باشیم زیرا توهین آمیز رفتار می كنند . ما باید از حق خود استفاده كنیم.

وی در پاسخ به سووال شبكه فرانس 24 در خصوص تهدیدات رژیم صهیونیستی گفت: اگر ما این تهدیدات را علیه اسراییل داشته باشیم واكنش غرب چگونه خواهد بود؟ آیا قوانین قابل تفسیر است؟ اگر نمی توان گفت كه ریشه همه مشكلات دنیا همین نوع رویكرد است؟ ایران كشور 7 هزار سال تمدن است . دولت ایران مبتنی بر حق است و كشور مونتاژی نیست.

فرانس 24 پرسید اگر اسراییل حمله كند واكنش چیست؟ كه رییس جمهور كشورمان پاسخ داد: من می خواهم كه مسایل را ریشه ای بحث كنیم و الا قدرت ایران معلوم است. ایران یك تاریخ است و قدرت های بزرگ زیادی در مقابل ایران زمین خورده اند. صهیونیست ها كه هیچ به حساب نمی آیند.

وی افزود: مردم ایران همیشه دشمنان خود را پشیمان كرده اند . صدام كه مورد حمایت غرب بود و مصاحبه اش را نیمه تمام كرد و گفت كه ادامه اش را در تهران برگزار خواهد كرد،‌الان كجاست؟ ایران كجاست؟ همه دنیا می دانند چه خواهد شد. در نتیجه باید مسایل را ریشه ای بررسی كنیم.

وی گفت: چرا مردم غرب باید پای صهیونیست ها قربانی شوند.؟ چرا آنها تهدید می كنند یك شخصیت غربی واكنش نشان نمی دهد ؟ تحریم نمی شود؟ خیلی بد است.

رییس جمهور در پاسخ به اشاره فرانس 24 گفت: مذاكره كردیم كه اسراییل به ما حمله نكند؟ مساله جهان مساله هسته ای است یا مساله حمله آنها به ایران است و غرب نمی خواهد كه اسراییل به ایران حمله كند. پس مشكل رژیم صهیونیستی است نه ایران. تهدید نكند مشكلی نیست و ما می توانیم بایكدیگر همكاری كنیم. ما از حمله اسراییل نمی ترسیم ملت ایران شناخته شده است و این تهدیدات را به حساب نمی آورند ولی این طوری نمی توان دنیا را اداره كرد و این روش اداره بدی است چرا پول مردم فرانسه و اروپا برای كمك به صهیونیست است كه به ایران حمله كند. بگوئید كه مردم فرانسه با مردم ایران چه خصومتی دارند.

وی افزود: بین ملت ایران و ملت فرانسه چه مشكلی است چرا ملت فرانسه باید مخالف و علیه ما باشند به چه دلیل؟

* ملت فلسطین خودش سرنوشت خود را تعیین و انتخاب می كند.

وی در پاسخ به این سووال فرانس 24 كه فكر می كنید با ریاست جمهوری فرانسوا اولاند صفحه تازه ای در روابط تهران و پاریس باز شود؟ گفت:فكر می كنم اولین مسوولیت یك دولت پاسخ به نیازهای مردم كشورش است و در عرصه بین الملل نیز تابع مردم است . همیشه باید بجای جنگ و تهاجم خواستار دوستی باشیم و هستیم . و دولت فرانسه نیز می تواند كارهای خوبی در عرصه بین الملل انجام دهد و تصمیم مستقل اتخاذ كند و چیزی كه در شان مردم فرانسه است در نظر بگیرد. در خصوص حضور نیروهای فرانسه در افغانستان و همكاری با ایران باید فكر كند و باید نظر مردم را در این رابطه بپرسد.

‘ ماهر تلاشی را برای اصلاح امور و برقراری عدالت در جهان انجام می دهیم . ما با كسی دشمنی نداریم و در جستجوی دوستی هستیم.

خبرنگار فرانس 24 در خصوص حوادث شهرك حواله پرسید و مدعی شد كه شمار زیادی كودك و زن بر اثر جنگ افزار نیروهای ارتش سوریه كشته شده اند و تصاویر گویای این مساله است كه رییس جمهور كشورمان پاسخ داد: ما به شدت از این حادثه متاثریم و ببینید دو سال است كه ملت های منطقه تحت فشار هستند . حق همه ملت هاست كه آزاد باشند . انتخاب آزاد داشته باشند و اراده خود را پیاده كنند و استثنایی نیز وجود ندارد. همه مردم سوریه برای ما عزیزند. ما تقسیم بندی نداریم همه ملت ها برای ما عزیزند یك نفر هم كشته شود فاجعه بار است و به شدت متاسفیم. هر كس این جنایت را مرتكب شده محكوم است . با هر هدف و نیتی و امیدوارم این كمیته های حقیقت یاب در محل به حقایقی در این خصوص دست پیدا كنند و اصلاعات اشتباه و غلط كنار برود زیرا طرفین یكدیگر را متهم می كنند.

رییس جمهور افزود: عامل این جنایت باید شناخته و تنبیه شود اما یك مشكل عمده در منطقه داریم و آن مداخله بیگانگان است .

فرانس 24 پرسید كه تروریست های خارجی مسوولند یا بشار اسد؟ كه احمدی نژاد پاسخ داد: من الان قضاوتی ندارم و كمیته حقیقت یاب باید بگوید ولی بعید می دانم كه یك دولت ملت خود را بكشد. هیچ نتیجه ای برای هیچ دولتی ندارد و دولت چرا باید مردمش را بكشد . كشتاری كه هیچ نفعی ندارد باید روشن شود و عامل باید تنبیه و مجازات شود. من استثنایی نكرده ام اما دولت های غربی دنبال بهره برداری از این حادثه هستند. آنها دنبال ضربه زدن به دولت بشار اسد هستند.

وی در پاسخ به سووال فرانس 24 كه ایران از سقوط بن علی در تونس، مبارك در مصر و قذافی در لیبی خشنود بود ولی در خصوص سوریه موضع دیگری دارد گفت: من نظرم را در خصوص مواضع غربی ها گفته ام مامثل آنها دچار احساسات نمی شویم . ما طرفدار مردم سوریه هستیم و خواستار اعمال اصلاحات اساسی و عملی شدن آرای مردم هستیم . اما باید خود ملت این كار را بكنند بدون مداخله خارجی ها و الان شاهد دخالت خارجی در سوریه هستیم یعنی دولت های غربی علنا دخالت می كنند . این سیل جریان سلاح آشكار است بعضی دولت های منطقه نیز اعلام كردند كه به مخالفان سلاح می دهند.

وی گفت: معلوم است كه شما خبرها را دارید و مستقیم اشاره نمی كنم و این دخالت ها كمك نكرده اند. ما سیاست معمول خود را در خصوص بشار اسد داریم مثل دیگر كشورها . ما برای ملت ها احترام قائل هستیم ملت ها برای ما مهم است حتی در اروپا علیه ملت ها نیستیم .

* ایران كشور ریشه داری است با ملتی بزرگ. این كشور تاریخ كهن دارد و ملت ایران ملت آزادی است.

وی در پاسخ به اشاره فرانس 24 در خصوص حوادث پس از انتخابات 88 گفت: شما چند روز ایران بوده اید ؟ باید یك هفته در كشورمان بمانید و همه جا را ببینید. ایران كشوری دارای تاریخ كهن است و مردم ایران مردم آزادی هستند. آنها اظهار نظر می كنند و دولت هم كار خودش را انجام می دهد.

مجری در خصوص نداآقا سلطان پرسید آیا تصاویرمنتشره از این زن ، نشان از دیكتاتوری ندارد؟ كه رییس جمهور گفت: از وقوع این حادثه متاسفیم و ملت ایران هم متاسف است هركس شنید متاثر شد ولی این حادثه توسط افرادی بیرون از نیروهای انتظامی و امنیتی صورت گرفت. همانند اتفاقی كه برای تخریب هوگو چاوز ایجاد كردند. این چیز تازه ای نیست كه یك فرد توسط بیگانگان كشته می شود . خانم ندا آقا سلطان توسط بیگانگان كشته شد ، نیروهای خارجی او را كشتند.

وی افزود: از دولت فرانسه نیز انتظار نداشتیم كه اینگونه موضع گیری كند . این حوادث همه جای دنیا است. در حوادث اخیر فرانسه نیز آتش سوزی بود. درگیری بود .دعوا و خشونت بود.

وی در رابطه با احضار به مجلس گفت: اكثر نمایندگان از دوستان و همكاران من هستند. انتخابات در ایران كاملا با غرب تفاوت دارد. در كشورمان ما حزب سیاسی نداریم كه بگوییم این حزب شكست خورد.كسی با نام هوادار و مخالف دولت در انتخابات شركت نمی كند ، بر اساس قانون اساسی از من سووال كردند و من هم به مجلس پاسخ دادم . ایا این چیز بدی است كه به مجلس پاسخ دادم. آنها سووال كردند ماهم جواب دادیم چیز خاصی نبود البته رسانه ها اخبار زیادی را منتشر كردند.برای من یك امر عادی بود و همانند دیگر فعالیت های من بود.

فرانس 24 موضوع رابطه رییس جمهور را با رهبر انقلاب مطرح كرد، كه وی گفت: روابط تعریف شده است و نباید مسایلی را مطرح كنیم اما هیچكس شاهد و سندی ارایه نمی كند. من معمولا به این حرف ها توجه نمی كنم. آنها می خواهند از هیچ داستان بسازند.

رییس جمهور كشورمان افزود: جایگاه رهبر تعریف شده و جایگاه رییس جمهور نیز تعریف شده است . هر هفته دو ساعت با ایشان دیدار دارم و مساله غیرعادی وجود ندارد.

مجری فرانس 24 عنوان زور آزمایی را مدعی شد كه وی گفت: منظور از زور آزمایی چیست؟ این تعاریف برای فضای قدرت است كه در غرب وجود دارد . این ادبیات در ایران شناخته نمی شود و اصلا به نظر شما این سووال مهم است. مشكل دنیا در اطراف این سووالات است؟

احمدی نژاد افزود: من فكر می كنم كه مشكلات بیشتر از اینهاست و باید در خصوص مدیریت جهان بحث كنیم و در همه جای دنیا مشكل هست مشكل اقتصادی، سیاسی ، اجتماعی و فقر وجود دارد به فرانسه نگاه كنیم كه فقر است.

وی در خصوص موضوع فشار ناشی از تحریم غرب گفت: در همه جای دنیا مشكل هست در فرانسه مشكل اقتصادی نیست ؟ مردم راحتند؟ تازه تحریم نشده اند مشكل دارند اگر تحریم می شد چه می شد؟

رییس جمهور اظهار داشت: تحریم یك نشانه ای از این ریشه اداره جهان است. سیاست كنونی یك سیاست در راستای روزبهی مردم نیست دولت فرانسه نیازهای مردم خود را پاسخ داده است؟ ایران ، فرانسه همه جا مردم مشكل دارند سووال من این است كه با این تحریم ها مشكل حل می شود؟امنیت می آید؟ حقوق بشر می آید یا نه ؟

وی گفت: اصلا مشكلات ناشی از این نوع مدیریت جهان است . آنهایی كه دلسوز جامعه بشریت هستند باید این مشكلات را حل كنند . این نوع مدیریت بین ملت ها اختلاف می اندازد.

رییس جمهور گفت: من احمدی نژاد همه مردم اروپا را دوست دارم و ناراحتم كه مشكلات اقتصادی دارند و دوست دارم كه كمك كنم ولی این مدیریت حاكم بر جهان اجازه نمی دهد اگر آنرادرست كنیم ملت ها بایكدیگر دوست می شوند و مشكلات حل خواهد شد.

مترجمام**1502**

برچسب‌ها

بیان دیدگاه

عکس/ فیلم/ صوت
«کافه کشکان»
تبلیغات و پیام ها
سایت های مرتبط