سرخط خبرها
امروز: جمعه, ۳ آذر , ۱۳۹۶ | ۱۴:۲۸:۳۳آخرین بروزرسانی : ۱۳۹۶/۰۹/۰۲ ،‌ ۱۲:۴۳
۱۰ خرداد ۱۳۹۱در ۵:۳۹ ق.ظ تعداد بازدید: 140 بازدید کد خبر:3310 چاپ خبر

بگو نه! … تا زندگی كنی

0

گروه اسناد و اطلاع رسانی- نه!… این كلمه گاهی می تواند شادی بخش و پیام آور سلامتی باشد، آنگاه كه در برابر استفاده از دخانیات گفته می شود و درهای ورود مواد دخانی را به زندگی انسان می بندد. امروز بهانه ای است تا دست یاری یكدیگر را به منظور مبارزه با دخانیات بفشاریم و در تلاشی جمعی سالم زیستن را به جهانیان هدیه كنیم.


داشتن روزی پاك كه نشاط، تازگی، حیات و سلامت را نوید می دهد، از بزرگترین آرزوهای انسان در عصر حاضر است، كه شاید رفته رفته به رویایی دست نیافتنی تبدیل شده است، دیگر اكسیژن ناب كه زندگی می بخشد در هر دم و بازدم میهمان قلب ها نمی شود، زیرا هوای آلوده محیط، بستر بسیاری از دردها و بیماری هاست و جایی برای هوای پاك و خالص باقی نمی گذارد، اكنون تهدیدها و خطرهای بسیاری پیرامون زندگی انسان در جریان است كه حیات بشر را تحت تاثیر قرار می دهد و سلامت جسم و روح او را به مخاطره می اندازد، پیامدهایی كه درحال حاضر بیش از پیش آشكار شده است و هر روز پررنگ تر از قبل سایه خود را بر جهان می گستراند.

استعمال دخانیات، یكی از معضلات بزرگ دنیای كنونی، به شمار می رود كه سالیان طولانی است؛ وارد محیط زندگی انسان ها شده و آن را به چالش كشیده است، افزایش مصرف سیگار و مواد دخانی سبب مختل شدن آسایش و ایجاد نگرانی های فراوانی شده كه این امر تصویر نه چندان روشن و خوشایندی را از سلامت جمعیت جهان ترسیم كرده است.

نگرانی های جامعه جهانی نسبت به رشد فزاینده استفاده از دخانیات باعث شد تا در سال 1987 میلادی؛ كشورهای عضو سازمان بهداشت جهانی 31 مه را روز جهانی بدون دخانیات نام گذاری كنند، تا جهانیان متوجه ضررو زیان های ناشی از استعمال دخانیات شوند و به دنبال راهكارهای مهم و اساسی به منظور مقابله با این مشكل و تهدید بزرگ باشند.

نخستین بار سیگار با نام پاپیروس وارد ایران شد ولی مورد استقبال مردم قرار نگرفت، اما پس از مدت ها با حیله و نیرنگ استعمارگران این ماده در كشور طرفدارانی پیدا كرد. حكومت نیز به دلیل مالیات سرشاری كه در برابر كشت توتون و تنباكو می گرفت، مخالفتی با رواج سیگار در كشور نداشت و این امر سبب آغاز به كار؛ كارخانه ها و كارگاه های توتون و سیگار توسط بخش خصوصی در ایران شد.

سرانجام در سال 1294 هجری خورشیدی مجلس شورای ملی، نخستین قانون مربوط به انحصار دخانیات در ایران را تصویب و با اصلاحات سال های 1302 و 1307 تمام حقوق مربوط به مواد دخانی در سراسر كشور به دولت واگذار و در نهایت با قانون سال 1310 انحصار دخانیات، مؤسسه انحصاری دولتی دخانیات تأسیس شد.

پس از پیروزی انقلاب اسلامی به منظور مبارزه با استعمال دخانیات در كشور فعالیت های بسیاری صورت گرفت و قانون و مقررات بسیاری وضع شد، در این سالها دولت هماره تلاش كرده تا با كنترل و مبارزه ملی با دخانیات جامعه ای عاری از وجود مواد دخانی را شكل دهد، بدین منظورهر نوع تبلیغ یا تشویق به مصرف دخانیات در ایران ممنوع شد و كسانی كه در اماكن عمومی سیگار بكشند با جریمه نقدی و مجازات متناسب با آن روبرو می شوند.

مصرف دخانیات جدا از تحمیل هزینه‏های سنگین اقتصادی و اجتماعی به جامعه؛ سالانه باعث مرگ میلیون‏ها نفر در دنیا می شود و در هر 9 ثانیه یك نفر بر اثر استفاده از این مواد از نعمت زندگی محروم می شود. دخانیات عامل بسیاری از بیماری هاست كه نه تنها درد و رنج را برای بیمار به بار می آورد بلكه هزینه های سنگین مالی و روحی را به كشور تحمیل می كند. سرطان، تخریب دستگاه گوارش، بیماری های قلبی و عروقی، بیماری های دهان و … تنها شماری اندك از نتایج زیانبار دخانیات به شمار می روند.

حدود یك میلیارد و 300 میلیون نفر از جمعیت دنیا دخانیات مصرف می كنند و در حدود 84 درصد از مصرف كنندگان مواد دخانی در كشورهای در حال توسعه هستند؛ استعمال دخانیات، می تواند علت پیدایش بسیاری از ناهنجاری های رفتاری، از جمله اعتیاد شود، در واقع سیگار كشیدن انتحار تدریجی است.

شركت های تولید مواد دخانی در حال حاضر علاوه بر فعالیت در زمینه ساخت و عرضه محصولات دخانی به شكل های دیگری نیز زمینه های مصرف آن را فراهم می كنند؛ به همین دلیل لازم است تا روش های مبارزه با دخانیات شامل پیشگیری و ترك آن نیز تغییر یابد تا جامعه توانایی مقابله با آن را داشته باشد و همچون سدی محكم در برابر آن بایستد.

سازمان بهداشت جهانی شعار امسال روز جهانی بدون دخانیات را عبارت ‘دخالت های صنایع دخانی چند ملیتی را متوقف كنیم’ اعلام كرد؛ امید است تا با تلاش و كوشش تمامی مردمان در سراسر این گیتی پهناور شاهد روزی باشیم كه استفاده از دخانیات به حداقل رسیده باشد و جهانی پاك و سالم را به نظاره بنشینیم ،جهانی كه در آن هیچ فردی سلامت خود را بر اثر استعمال مواد دخانی از دست ندهد و سلامتی توام با شادی قرین تمام لحظه های ساكنین این كره خاكی باشد.

برچسب‌ها

بیان دیدگاه

عکس/ فیلم/ صوت
«کافه کشکان»
تبلیغات و پیام ها
سایت های مرتبط