سرخط خبرها
امروز: پنج شنبه, ۲ آذر , ۱۳۹۶ | ۰۷:۰۰:۵۹آخرین بروزرسانی : ۱۳۹۶/۰۹/۰۱ ،‌ ۰۸:۰۱
۰۸ خرداد ۱۳۹۱در ۳:۱۲ ب.ظ تعداد بازدید: 502 بازدید کد خبر:3224 چاپ خبر

جمعی از هنرمندان كوهدشتی در اعتراض به تخریب اثر باستانی میرملاس تجمع كردند

0

خرم آباد – جمعی ازهنرمندان و دوستداران میراث فرهنگی روز دوشنبه در اعتراض به تخریب اثر ارزشمند و باستانی سنگ نگاره میرملاس واقع کوه سرسرخه به دلیل بی توجهی متولیان حوزه میراث فرهنگی، مقابل این اثر تاریخی تجمع كردند.


به گزارش خبرنگارایرنا، این افراد كه از اعضای انجمن های هنر تجسمی عكس، خوشنویسی و شعر بودند با حضور در محل سنگ نگاره میرملاس واقع در كوه سرسرخه كوهدشت، ضمن ابراز تاسف از تخریب این اثر ارزشمند باستانی، خواستار اقدام جدی مسئولان در حفاظت از این سنگ نگاره باستانی شدند.

یك فعال میراث فرهنگی در این رابطه گفت: از آنجا كه حفظ میراث تاریخی، فرهنگی و طبیعی مطابق با قانون یك وظیفه عمومی تلقی می‌شود، هنرمندان و دوستداران میراث گذشتگان، نسبت به ادامه این روند اعتراض دارند.

آزادبخت افزود: یكی از ویژگی های این اثر تاریخی قدمت چندین هزار ساله نقاشی های آن می باشد كه به هزاره دهم قبل از میلاد یعنی بیش از ۱۲ هزار سال پیش و در دوران باستان برمی گردد.

یكی دیگر از معترضان گفت: علاوه بر پرفسور گریشمن با ستانشناس فرانسوی ومك بورنی استاد دانشگاه كمبریج ، هیأتی مركب از باستان شناسان خارجی و ایرانی به منطقه لرستان سفر كردند و اذعان داشتند كه در هیچ جای دنیا، چنین نقاشی بر روی بدنه سنگ كوهستان دیده نشده است.

فیروزی افزود: این سنگ نگاره به دلیل بی توجهی متولیان امر درحال نابودی و از بین رفتن است.

اثر باستانی غار ۱۲ هزار ساله میرملاس در ۳۰ كیلومتری شهر كوهدشت واقع شده، نقاشی ها و نگاره های آن بر دیواره های جنوبی و شمالی این غار در میان رشته كوه همیان واقع شده است.

برچسب‌ها

بیان دیدگاه

عکس/ فیلم/ صوت
«کافه کشکان»
تبلیغات و پیام ها
سایت های مرتبط