سرخط خبرها
امروز: چهارشنبه, ۱ آذر , ۱۳۹۶ | ۰۵:۱۸:۳۲آخرین بروزرسانی : ۱۳۹۶/۰۸/۲۹ ،‌ ۰۱:۱۰
۰۷ خرداد ۱۳۹۱در ۳:۵۲ ب.ظ تعداد بازدید: 117 بازدید کد خبر:3186 چاپ خبر

قرار نیست تا ابد قهوه خانه ها، حافظ اثر جاودانه فردوسی باشد

0

عضو هیات علمی دانشگاههای خوزستان گفت: شاهنامه باید در دانشگاهها و مراکزآموزشی تدریس شود.

به گزارش خبرنگار ایسنا منطقه لرستان، عالیخانی ظهر امروز در همایش بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی که با همت دانشگاه جامع علمی کاربردی جهاد دانشگاهی لرستان برگزار شد، افزود: فردوسی در 309 سال پس از هجرت پیامبر(ص) متولد شد و 30 سال تلاش کرد تا تاریخ کهن آریایی را نشان دهد.
وی با بیان اینکه نگاه فردوسی ،فراجهانی است اظهارکرد: تهمت هایی که به فردوسی زده می شود درست نیست چرا که او حافظ قرآن و شیعه 7 امامی است و نمی تواند ضددین باشد و مصداق این مدعا این است که محمود غزنوی براساس دینداری فردوسی شاهنامه را نپذیرفت.
این عضو هیات علمی دانشگاههای لرستان و خوزستان تصریح کرد: 250 سال پس از مرگ فردوسی شاهنامه را نقاله ها، قهوه خانه ها و نقاشان عکسهای شاهنامه جمع آوری کردند و برای حفظ این میراث ماندگار نقش بسزایی داشتند.
وی با بیان اینکه قرار نیست تا ابد قهوه خانه ها اثر جاودانه حکیم فردوسی را حفظ کنند، متذکر شد:در کشور روزنامه، هفته نامه و رسانه های زیادی وجود دارد و نیاز است اثر جاودانه حکیم در بین مردم و مراکز آموزشی و آموزش عالی به جوانان معرفی شود چرا که امروز خانواده ها نمی پسندند که خود وفرزندانشان به قهوه خانه ها که امروزه محل استعمال قلیان است بروند.
این استاد گفت: جوان امروز باید با شاهنامه در سنین جوانی آشنا شود چرا که این اثر حماسه شاهان و شاهزادگان اشکانی از جمله رستم، گیو و گودرز است چرا برخی ها فکر می کنند وجود این پهلوانان دروغ است مگر نه اینکه آنان شاهزادگان اشکانی هستند.
عالیخانی تصریح کرد: نباید از فرهنگ و تمدن اصیل ایرانی دور شویم، وظیفه سنگینی بر گردن همه ماست و باید این مهم در جامعه نهادینه شود تا جوانان حافظان فرهنگ غنی ایرانی باشند و به سمت فرهنگ بی هویت غربی نروند.
به گزارش ایسنا در این مراسم از فعالان عرصه شعر و ادبیات فارسی با اهدا لوح سپاس تقدیر شد.
همچنین سرودن غزلهایی در وصف فردوسی و شهدای 8 سال دفاع مقدس و نقالی و شاهنامه خوانی از دیگر برنامه های این مراسم بود.

برچسب‌ها

بیان دیدگاه

عکس/ فیلم/ صوت
«کافه کشکان»
تبلیغات و پیام ها
سایت های مرتبط