سرخط خبرها
امروز: چهارشنبه, ۱ آذر , ۱۳۹۶ | ۰۵:۲۱:۴۴آخرین بروزرسانی : ۱۳۹۶/۰۸/۲۹ ،‌ ۰۱:۱۰
۰۵ خرداد ۱۳۹۱در ۱۰:۴۹ ق.ظ تعداد بازدید: 93 بازدید کد خبر:3073 چاپ خبر

احمد خاتمي:مردم انتظار دارند از مجلس عطر اخلاق به مشام برسد

0

خطيب موقت نماز جمعه اين هفته تهران گفت:بحث انتخاب رييس مجلس نبايد مايه چالش و تنش باشد و اصلا كم‌سابقه است كه در طول اين 33 سال اين همه چالش و تنش براي انتخاب رييس مجلس كه حقش با نمايندگان است، مطرح شود.


به گزارش خبرنگار سياسي خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا) آيت‌الله سيداحمد خاتمي در خطبه‌هاي اين هفته نماز جمعه تهران با گراميداشت ايام ولادت و شهادت امامان معصوم كه پيش‌رو داريم، گفت: اميدواريم مردم خوب‌مان همان‌طور كه در عزاي فاطمه(س) سنگ تمام مي‌گذارند در مجالس همه اهل بيت(ع) سنگ تمام بگذارند.

وي همچنين با اشاره به ولادت امام باقر(ع) اظهار كرد: اسلام مديون تلاش حضرت امام و فرزند بزرگوارش امام صادق(ع) است كه از فرصت به دست آمده استفاده كردند و به تبيين اسلام ناب محمدي پرداختند.

وي همچنين سالروز سوم خرداد را گرامي‌داشت و گفت: با اين فتح انصافا كمر دشمن شكست و پس از آن دشمن بعثي به دنبال اين بود كه بگويد نمرده است.

خطيب موقت نماز جمعه اين هفته تهران همچنين با اشاره به شهادت امام هادي(ع) اظهار كرد:‌اين امام در زمان حياتش مظلوم واقع شد و اينك هم قلم‌ها و اشعار زهرآگين به خيال باطل خود فكر مي‌كنند كه با اهانت به ساحت مقدس ايشان، راهي را گشودند كه استكباريان پيش‌روي‌شان گذاشته است اما اين‌ها بايد بدانند كه عدو شود سبب خير اگر خدا خواهد و در اين راستا شاهد بوديم در طول اين 33 سال هيچ سالي مجالس عزاي امام هادي(ع) به باشكوهي امسال برگزار نشده بود.

وي گفت: اين اهانت‌كنندگان اگرچه خيلي حقير و پست‌اند اما كارشان رذيلانه است. با خواندن اين شعر مردند و حالا ميزبان آن‌ها مي‌گويد ما ديگر نمي‌توانيم شما را نگه داريم و خود خواننده هم مي‌گويد كه من در هيچ كجا امنيت ندارم. اميدواريم اين موضوع عبرتي باشد و همه بدانند امامان اهل بيت(ع) جان و تمام هستي ما هستند و ما همان عشق را كه به حسين فاطمه داريم به امام هادي(ع) نيز داريم.

وي تاكيد كرد:‌كساني كه دين ندارند بدانند ورود به اين عرصه خطرناك است و كمترين آن اين است كه قبل از اين‌كه بميرند، مرده مي‌شوند.

خطيب موقت نماز جمعه تهران همچنين در ادامه به بحث افتتاح نهمين دوره مجلس شوراي اسلامي اشاره كرد و با بيان اين‌كه «مجلس شوراي اسلامي نماد مردم‌سالاري ديني در نظام اسلامي» گفت: قانونگذار قانون را فقط اسلام ديده و همه قوانين بايد بر اساس اسلام باشد و مجريان نيز بدون استثناء يا با واسطه و يا بي‌واسطه توسط مردم انتخاب شوند.

وي گفت: فلسفه اين شكل كار اين است كه به فضل خدا قانوني تدوين شود كه طي آن تا ابد ايران روي استبداد و ديكتاتوري را نبينند. مردم در صحنه و در سرنوشت خودشان دخيل باشند.

وي در ادامه انتظارات مردم از نمايندگان مجلس نهم شوراي اسلامي را برشمرد و گفت: نمايندگان بايد به وظيفه قانوني خود واقف باشند. طرح‌ها و لوايح را دقيق مطالعه كنند و بدون مطالعه به مجلس نروند. اين‌طور نباشد كه ببينند اكثريت كدام طرف است و آن‌ها با آن اكثريت بنشيند و يا نه. اين در شان نمايندگاني كه هم‌اكنون در مدرك‌شان فوق‌ليسانس هم لحاظ شده است، نيست.

خطيب موقت نماز جمعه اين هفته تهران اظهار كرد: نمايندگان بايد ضمن عمل به وظايف قانوني‌شان، با قاطعيت اصل را بر تعامل با ساير قوا و نهادهاي نظام اسلامي بگذارند؛ چراكه ما همه در كشتي نشسته‌ايم و هر نهادي آسيب ببيند نظام آسيب خواهد ديد. ضمن اين‌كه در نتيجه اين عمل مردم هم آسيب مي‌بينند؛ بنابراين بايد اساس را بر اين بگذاريم كه با مذاكره مشكلات فيمابين را حل كنيم.

وي همچنين با بيان اين‌كه «حرف نمايندگان بايد قول صديق باشد و منطقي، مستند و مستدل حرف بزنند» ادامه داد: درست است كه قانون چنين تريبوني را در اختيار نمايندگان قرار داده اما هر مطلبي را نمي‌شود از پاي اين تريبون گفت، بخصوص وقتي كه پاي اهانت به شخص يا نهادي باشد بايد دانست كه اين كار خلاف شرع است و طبق قانون بايد آن شخص و نهادي كه مورد اهانت قرا گرفته از همان تريبون از خود دفاع كند.

وي همچنين با بيان اين‌كه «سعه صدر، وسعت نظر و تنگ‌نظري نمايندگان به موكل‌شان سرايت مي‌كند» افزود: ما اصولگرايي را آن‌طور كه مقام معظم رهبري، آيت‌الله خامنه‌اي ديده‌اند، مي‌بينيم.

خاتمي همچنين اظهار كرد: مردم از نمايندگان خود انتظار نظم دارند و وقتي به آن‌ها گفته مي‌شود در فلان ساعت در مجلس حاضر مي‌شويم، مردم انتظار ندارند كه جلسه‌ مجلس با تاخير شروع شود.

وي كلي‌نگري را يكي ديگر از ويژگي‌هايي كه يك نماينده بايد دارا باشد، دانست و گفت: نمايندگان نبايد فقط جزئي‌نگر باشند بلكه بايد مسائل كلان كشور را مورد توجه قرار دهند.

وي در ادامه داشتن وحدت و همدلي را نيز يكي ديگر از انتظارات مردم از نمايندگان مجلس خواند و اظهار كرد: نمايندگان بايد نشان دهند كه در عين وجود اختلاف سليقه، همدل هم هستند.

خطيب موقت نماز جمعه تهران گفت: نمايندگان بايد با مديريت كلان كشور كه مقام معظم رهبري است همراه باشند و اين همراهي بايد از سوي دولت، مجلس، قوه قضاييه، شوراي نگهبان و آحاد ملت وجود داشته باشد تا اين‌كه مدير كلان كشور كه مقام معظم رهبري است بتواند اين كشتي را كه تاكنون به ساحل رسانده به ساحل‌هاي بلند برساند.

وي همچنين ضرورت زنده بودن فرهنگ استكبارستيزي در بين نمايندگان را يكي ديگر از نكات مورد توجه در اين راستا خواند و گفت: فرهنگ استكبارستيزي بايد در جان نمايندگان زنده باشد چنانچه از ويژگي‌هاي مرحوم مدرس اين بود كه در برابر قدرت‌ها محكم ايستاد. در اين راستا مجلس هشتم خوش درخشيد و ان‌شاءالله مجلس نهم نيز در اين عرصه خوش بدرخشد.

وي با اشاره به نامگذاري سال جاري از سوي مقام معظم رهبري با عنوان سال توليد ملي،‌ حمايت از كار و سرمايه ايراني، گفت: اين مساله يك ضرورت و اولويت است. ضمن اين‌كه بحث اخلاق و فرهنگ نيز ضرورت است و نمايندگان محترم مجلس بايد در عرصه‌هاي كلان جامعه نيز تاثيرگذار باشند و به تنقيح قوانين نوشته شده‌اي كه كلي است و قابل اجرا نيست بپردازند.

خطيب موقت نماز جمعه اين هفته تهران همچنين بحث رياست مجلس نهم شوراي اسلامي را حائز اهميت دانست و اظهار كرد: اين بحث نبايد مايه چالش و تنش باشد و اصلا كم سابقه است كه در طول اين 33 سال اين همه چالش و تنش براي انتخاب رييس مجلس كه حقش با نمايندگان است، مطرح شود.

وي با بيان اين‌كه «نبايد هر بهانه‌اي را سوژه اختلاف قرار داد» گفت: مجلسيان ارزشي رييسي را انتخاب مي‌كنند كه در طراز آن‌ها، نظام جمهوري اسلامي و انقلاب اسلامي باشد و در اين ميان نبايد جار و جنجال رسانه‌اي وجود داشته باشد.

وي همچنين گفت: ‌بنده به عنوان كسي كه حدود 40 سال است كه در قرآن و روايات بررسي مي‌كنم، به عنوان يك طلبه تعريض به نمايندگان مجلس را كار اشتباهي مي‌دانم. در هر دوره دو سوم نمايندگان جابجا مي‌شوند و اين موضوع به اين دوره اختصاص ندارد. اين بندگان خدا چهار سال زحمت كشيده‌‌اند و ان‌شاءالله در جاهاي ديگر خدمتگزار خواهند بود.

برچسب‌ها

بیان دیدگاه

عکس/ فیلم/ صوت
«کافه کشکان»
تبلیغات و پیام ها
سایت های مرتبط