سرخط خبرها
امروز: پنج شنبه, ۲ آذر , ۱۳۹۶ | ۰۴:۵۹:۱۵آخرین بروزرسانی : ۱۳۹۶/۰۹/۰۱ ،‌ ۰۸:۰۱
۰۳ خرداد ۱۳۹۱در ۸:۵۰ ب.ظ تعداد بازدید: 78 بازدید کد خبر:3045 چاپ خبر

دور دوم مذاكرات ایران و 1+5 فردا برگزار می شود

0

بغداد- دور دوم مذاكرات جمهوری اسلامی ایران و گروه 1+5 فردا پنجشنبه در ‘دارالضیافه’ بغداد برگزار خواهد شد و این در حالی است كه ‘سعید جلیلی’ دبیر شورای عالی امنیت ملی چهارشنبه شب در بغداد با ‘كاترین اشتون’ مسوول سیاست خارجی و امنیتی اتحادیه اروپا دیدار كرد.


به گزارش خبرنگاران اعزامی ایرنا، جلیلی و اشتون در بغداد با یكدیگر دیداری دوجانبه داشتند و دور دوم مذاكرات ایران و گروه 1+5 نیز با توجه به اینكه دیگر زمانی برای برگزاری آن در چهارشنبه شب باقی نمانده است، به فردا موكول شد.

علاوه بر ‘ما ژائو شو’ دستیار وزیر خارجه چین، سرگئی ریابكوف معاون وزیر خارجه روسیه نیز درخواستی برای دیدار و گفت و گو با ‘علی باقری’ معاون سیاست خارجی و امنیت بین الملل دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران داشته است كه انجام این دیدار نیاز به تنظیم زمان دارد.

به نظر می رسد با توجه به اینكه بسته پیشنهادی گروه1+5 نیاز به تعدیل و اصلاح داشته باشد، دیدار امشب مذاكره كننده ارشد جمهوری اسلامی ایران و اشتون نماینده گروه 1+5بسیار جدی باشد و طرفین بسیار صریح و روشن نظرات خود را مطرح كنند.

گفته می شود، یكی از اعضای هیات آمریكایی اعلام كرده است كه واشنگتن همچنان به دنبال اعمال تحریم های یكجانبه خود است در حالی كه طرف روسی اعلام كرده كه با هرگونه تحریمی علیه ایران مخالف است و اجماعی در این رابطه در گروه 1+5 وجود ندارد.

در همین حال، گروه 1+5 تمایل دارد درباره ادامه مذاكرات با ایران به سرعت به توافق برسد در حالی كه تهران معتقد است رسیدن به این توافق نیازمند تعدیل و اصلاحات گسترده ای در بسته پیشنهادی آنها است.

همچنین با توجه به اینكه آمریكا از سویی به دنبال اعمال تحریم های یكجانبه خود و از سوی دیگر خواستار به توافق رسیدن سریع درباره ادامه مذاكرات است، نشانه آن است كه علاقه مند نیست در بغداد توافقی صورت بگیرد؛ زیرا كه این توافق را به مثابه وزن دادن به دولت ‘نوری المالكی’ نخست وزیر عراق می داند.

در همین حال، تهران امیدوار است طرف مقابل آمادگی خود را برای ادامه مذاكرات از دست ندهد.

*** معاون اشتون در حال گفت و گو با نمایندگان1+5

به گزارش خبرنگاران اعزامی ایرنا، هم اكنون’هلگا اشمیت’ معاون ‘كاترین اشتون’ مسوول سیاست خارجی و امنیتی اتحادیه اروپا پس از دیدار با ‘علی باقری’ معاون سیاست خارجی و امنیت بین الملل دبیر شورای عالی امنیت ملی در حال گفت و گو با نمایندگان 1+5 است تا دیدگاه های باقری را در رابطه با بسته پیشنهادی 1+5 به آنها منتقل كند.

به نظر می رسد كه دو طرف باید به مشتركات كافی برای برگزاری یك دور دیگر از گفت وگوها برسند.

برچسب‌ها

بیان دیدگاه

عکس/ فیلم/ صوت
«کافه کشکان»
تبلیغات و پیام ها
سایت های مرتبط