سرخط خبرها
امروز: چهارشنبه, ۱ آذر , ۱۳۹۶ | ۰۵:۲۲:۵۲آخرین بروزرسانی : ۱۳۹۶/۰۸/۲۹ ،‌ ۰۱:۱۰
۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۱در ۱۲:۱۸ ب.ظ تعداد بازدید: 278 بازدید کد خبر:2966 چاپ خبر

طبخ گوشت در دمای 60 درجه ویروس تب کنگو را از بین می برد

0

رییس کمیته بهداشت مواد غذایی جامعه دامپزشکان گفت: طبخ گوشت در دمای 60 درجه سانتیگراد و به مدت 15 دقیقه ویروس بیماری تب کریمه و کنگو را از بین می برد.

به گزارش خبرگزاری پانا به نقل از روابط عمومی کمیته بهداشت مواد غذایی جامعه دامپزشکان، دکتر آراسب دباغ مقدم افزود: ویروس بیماری تب کریمه و کنگو در برابر حرارت و تغییرات ‘PH’ (اسیدی و بازی) خیلی مقاوم نیست.
وی اظهار داشت: ویروس به مدت هفت ساعت در دمای 37 درجه سانتیگراد غیر فعال می شود.
رییس کمیته بهداشت مواد غذایی جامعه دامپزشکان افزود: در صورتی که 24 ساعت پس از کشتار نیز گوشت در یخچال بماند تا ‘جمود نعشی’ دام طی شود ( چون بعد از این مرحله گوشت حالت اسیدی پیدا می کند)، ویروس از بین می رود.
دباغ مقدم گفت: بیماری تب کریمه و کنگو یک بیماری ویروسی خونریزی دهنده است که توسط کنه به دام و انسان منتقل می شود.
وی افزود: این ویروس از طریق تماس با ترشحات، خون و بافت های آلوده دام نیز به انسان منتقل می شود.
رییس کمیته بهداشت مواد غذایی جامعه دامپزشکان با بیان اینکه این بیماری در حیوان نشانه درمانگاهی ندارد و بر روی لاشه حیوانات نیز نشانه خاصی نمی گذارد، اظهار داشت: تشخیص این بیماری بر روی دام زنده و با روش های آزمایشگاهی امکان پذیر است.
دباغ مقدم افزود: در صورت مشاهده کنه بر روی دام نیز می توان به ابتلای دام به این بیماری شک کرد.
وی گفت: بیماری تب کریمه و کنگو در سال های 1378 و 1379 در ایران شیوع داشته که شامل مشاهده 138 مورد انسانی در استان های آذربایجان غربی، چهار محال و بختیاری، خوزستان، سیستان و بلوچستان، کردستان، یزد، گلستان، اصفهان، تهران و فارس مرکزی بوده است.
دباغ مقدم افزود: بعد از سال های 1378 و 1379 تاکنون بیماری به صورت تک گیر در انسان دیده شده است.
وی یادآور شد: جلوگیری از ورود دام قاچاق به داخل کشور، تماس نداشتن با گوشت های آلوده، کنترل بیماری در دام و خودداری از کشتار دام در معابر در پیشگیری از بروز این بیماری موثر است.

برچسب‌ها

بیان دیدگاه

عکس/ فیلم/ صوت
«کافه کشکان»
تبلیغات و پیام ها
سایت های مرتبط