سرخط خبرها
امروز: یکشنبه, ۲۹ بهمن , ۱۳۹۶ | ۲۱:۲۵:۵۴آخرین بروزرسانی : ۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ،‌ ۰۶:۱۳
۰۳ آذر ۱۳۹۳در ۸:۲۵ ق.ظ تعداد بازدید: 1,575 بازدید کد خبر:28402 چاپ خبر

قضیه بسیار ساده نبود

0

فرهاد داودوندي

  فرهاد داودوندی – بروجرد   آقا معلم دوست داشتنی، این بار ” قضیه بسیار ساده نبود” عادت داشت قبل از حل هر مسئله ای برای دانش آموزانش روی تخته سبز می نوشت” قضیه بسیار ساده است”. خودش هم باورش شده بود که ” قضیه بسیار ساده است” و اینقدر این جمله را تکرار کرده […]

gfldv3kj37850clxzac

 

فرهاد داودوندی – بروجرد


 

آقا معلم دوست داشتنی،

این بار

” قضیه بسیار ساده نبود”

عادت داشت قبل از حل هر مسئله ای برای دانش آموزانش روی تخته سبز می نوشت” قضیه بسیار ساده است”. خودش هم باورش شده بود که ” قضیه بسیار ساده است” و اینقدر این جمله را تکرار کرده بود که هیچگاه به ذهنش خطور نمی کرد روزی دانش آموزی که باید در جیبش قلم و خودکار و در دستانش دفتر و کتاب باشد، قضیه را ساده نگیرد و سخت ترین راه را برای ساده ترین حل مشکلات زندگی اش انتخاب کند. در یکصدمین سال تاسیس اداره آموزش و پرورش بروجرد، دانش آموزی از کوره در می رود، بخاطر مشکلات زندگی شخصی اش، کارد سلاخی بر معلم، این واژه مقدس بر می کشد و به مانند یک قاتل حرفه ای، معلمی را تکه تکه می کند که جرمش آگاهی دادن بود. اینک گمانه زنی ها شروع شده و هر کسی بنا به سلیقه خود از این قتل تفسیر می کند. انگشت ها تمام به سمت و سوی دیگران نشانه رفته است. در این میان هیچ انگشتی برای به گردن گرفتن این قتل فجیع به سمت خود نشانه گرفته نشده است.

 

PicsArt_1416684940799

 

جامعه آموزش و پرورش ما چه به معلم و محصل داده که انتظار بهترین ها را از آنها داشته باشد؟ سالهاست که آنقدر در قبال آموزش و بخصوص پرورش عقب عقب رفته ایم که اینک از آن طرف بام بر زمین سقوط کرده ایم. دانش آموزی که در زندگی شعری از حافظ نخوانده، معلمی که از صبح زود تا پاسی از شب باید به دنبال نان بدود، جامعه ای که فرزند را به امان خدا رها کرده، مسوولین فرهنگی که اصلا با نام گسترش کارهای فرهنگی بیگانه هستند، صدا و سیمایی که تمامی برنامه هایش کشت و کشتار و درگیری های خانوادگی شده است، مسوولینی که بر سر تقسیم و تصاحب میزهای ریاست با هم رقابت ناسالم می کنند، نشریاتی که حتی نام فرهنگ را به درستی نمی توانند بنویسند. و هزاران هزار مورد دیگر، جامعه شتابزده ای را بنیان گذاشته است که فرزندان مان کارد در قلب آموزگاران مان می کنند و با کارد شاهرگ معلم را قطع می کند.

امروز در بروجرد فقط شاهرگ آموزگاری زحمتکش قطع نشد، با فرود آمدن های پیاپی چاقو بر پیکر نحیف آموزگاری که جرمش حضور در کلاس درس بود، گذشته فرهنگی این شهر با حال حاضرش برای همیشه قطع شد. امروز آن کارد که از جیب یک دانش آموز ۱۵ ساله به در آمد نشان داد که فرهنگ و آموزش و پرورش در این شهر فقط یک سایه بی رمق چسبیده بر دیوار است. امروز همه ما بدون استثناء با رفتار خودمان که انعکاسش را دیدیم با دستان خودمان بطور دستجمعی علم را مورد هجوم قرار دادیم. برای آن مرحوم که خوشبینانه تمام فرمول ها را بسیار ساده می پنداشت، از خداوند مهربان آمرزش و برای مرگ فرهنگ خودمان فاتحه بخوانیم.

 

 

 

برچسب‌ها

دیدگاه

 1. بعنوان یک معلم بازنشسته بسیار متاسفم که ناجوانمردانه همکارشریفم راگردن می زنند…….
  ضمن تسلیت به خانواده داغدارجناب خشخاشی خودم هم سوگوار چنین جنایتی درخرم آباد هستم که بعدازچهارماه قاتل متواریٰ هنوز دستگیرنشده اند.

  [پاسخ]

 2. وقتی در کشوری چون ژاپن والبته بدون اطلاع از این فرمایش گوهربا که معلمی شغل انبیاست دانش آموزان با تعظیم وکرنش در برابر استاد 90 درجه خم می شوند. حقیر دارم متوحه می شوم که ساخت تویوتا و این همه پیشرفت از کجا ست وچاقوی ما خنجری خواهد ساخت بر قلب معلم؟؟؟؟؟؟؟؟

  [پاسخ]

 3. خداوند رحمت کند مرحوم خشخاشی را که شهیدسنگر علم است و درود فراوان بر جناب داودوندی برای قلم رک و شیوایش

  [پاسخ]

 4. خدا رحمتش كند واقعا زجر اور است

  [پاسخ]

 5. از شمع بودن و سوختن عبور كرده ايم براي نجات ، جان مي دهيم . براي شادي روح همكاران فقيدمان : كاظم صفرزاده و مرحوم خشخاشي صلوات

  [پاسخ]

 6. بیاییدای شمع ها نم نم بگرییم غریبانه دراین ماتم بگرییم
  بانهایت درد وغم وافسوس شهادت همکار شهیدمان محسن خشخاشی رابه جامعه فرهنگیان عزاداروخانواده عزبز این معلم فقید تسلیت گفته از مراجع قضایی وانتظامی ومدیرکل محترم اموزش وپرورش درخواست رسیدکی فوری داریم .روحش شادویادش گرامی.

  [پاسخ]

 7. درود برهمکار فرهیخته وداغدارفرهاد داودوندی.تسلیت وازه کوچکیست درمقابل این غم جانکاه……..

  [پاسخ]

بیان دیدگاه

عکس/ فیلم/ صوت
«کافه کشکان»
تبلیغات و پیام ها
سایت های مرتبط