سرخط خبرها
امروز: جمعه, ۳ آذر , ۱۳۹۶ | ۱۴:۲۱:۵۳آخرین بروزرسانی : ۱۳۹۶/۰۹/۰۲ ،‌ ۱۲:۴۳
۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۱در ۳:۱۳ ب.ظ تعداد بازدید: 94 بازدید کد خبر:2798 چاپ خبر

آن مرد توانست…

0

به مناسبت سومين سالگرد رحلت آيت‌الله بهجت؛


آيت‌الله العظمي بهجت (ره) از جمله علماي برجسته شيعه عصر حاضر است كه در طول حيات مادي خود توانست مانند بسياري ديگر به نحوي زندگي كند كه نمايانگر يك شخصيت و انسان متعالي باشد و به زنان، مردان و آحاد جامعه آموخت كه مي‌توان معصومين (ع) را به عنوان الگوي زندگي خويشتن برگزيد و از آنها به نحوي مطلوب پيروي كرد و نشان داد كه مي‌توان به مدارج بالايي از زندگي متعالي آنگونه كه اسلام ترسيم مي‌كند، دست يافت.

به گزارش خبرنگار دين و معارف اسلامي خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا)، آيت‌الله العظمي بهجت (ره) در طي زندگي دنيوي خود نشان داد كه مي‌توان در سايه الطاف الهي و همچنين نظر معصومين (ع) و به دليل دوري از گناه و توجه ويژه به انجام واجبات به مقاماتي معنوي دست يافت كه در حد تفكرات عادي و معمولي نگنجد و برخي آنها را در سطحي افسانه‌اي قلمداد كنند.

آنچه كه از زندگي بسياري از علماي بزرگي همچون آيت‌الله العظمي بهجت دريافت مي‌شود اين است كه آنها با بهره‌مندي به ميزان نياز از دنيا راه تعالي براي آخرت خود و ديگران يافته و به ديگران نيز شناسانده‌اند و در عين حال كه آحاد بسياري از اقشار گوناگون جامعه به آنان مراجعه كرده و يا با آنها مراوده داشته‌اند، ولي اينگونه نبوده است كه اين بزرگان خود را تسليم تمايلات دنياي كرده و هدف مشخص كرده براي زندگي خود را از ياد ببرند، بلكه با برنامه‌ريزي و مراقبت ويژه‌اي همواره خود را در مسير تعالي قرار داده و محافظت كرده‌اند تا بتوانند به مقصود خود كه همان قرب الهي و رسيدن به مرتبه‌اي والا از عبوديت و بندگي خدا است، دست پيدا كنند.

با دقت در زندگاني آيت‌الله محمدتقي بهجت فومني (ره) مي‌توان به نحو شايسته‌اي اين نكته را دريافت، او از همان ابتداي كودكي به آنچه كه بعدها خود در مسير پرداختن و ورود به مباحث پيرامون سير و سلوك به بيان آن مي‌پرداخت، توجه داشته و به نحو مطلوبي به آن عمل مي كرد كه آن اين نكته مهم است كه «به آنچه كه مي‌دانيد عمل كنيد…».

آيت‌الله بهجت در خانواده‌اي به دنيا آمد كه پدرشان از محبان و شاعران اهل بيت‌(ع) بود و در اوقاتي كه فرصت مي‌كرد به سراييدن اشعاري جهت مرثيه‌پردازي و مديحه سرايي در اين زمينه مي‌پرداخت و مي‌توان گفت كه اهتمام پدر گرامي ايشان در غياب مادر مرحوم‌شان در نحوه تغذيه روحي و جسمي فرزندان خود تاثير بسزايي در چگونگي اين شخصيت بزرگ معاصر در جهان اسلام داشته است.

نكته ديگري كه مي‌توان به آن توجه كرد، اين است كه جناب آيت‌الله محمدتقي بهجت پس از ورود به مقاطع تحصيلي و سپس حوزه علميه، جديت و تلاش ويژه‌اي در آموختن دروس و رعايت واجبات و ترك محرمات داشت كه اين را مي‌توان به مراجعه به زندگينامه‌هايي كه در زمينه شخصيت ايشان به نگارش درآمده است، به وفور ديد و از آن جمله مي‌توان به ترك نمازهاي مستحبي در برهه‌اي از عمر گرامي ايشان به دليل امر پدر در اين زمينه، به ايشان اشاره كرد.

آيت‌الله العظمي بهجت (ره) در طول زندگاني دنيوي خود همواره به بهره‌مندي و استفاده مطلوب به وجود آمده در زندگي خود مي پرداخت. وي توفيق حضور در جلسه درس استادان بزرگ در حوزه علميه نجف را داشت و مي‌توان گفت كه از جمله ويژگي‌هاي شخصيتي ايشان بهره بردن از فرصت‌ها و غنيمت شمردن آن بود و از اين جلسات علمي و اخلاقي بهره‌هاي كافي علمي، عملي و اخلاقي را در حد مطلوب مي‌برد.

نكته بارزي كه در شخصيت ايشان حتي براي بسياري از مردم جامعه نيز مشهود بود، اين است كه آيت‌الله العظمي بهجت (ره) تقريبا به نهايت درجه از مطرح شدن خود جلوگيري مي‌كرد كه در اين زمينه به طور مثال مي‌توان به درج عنوان «الاحقر» و «العبد» بر روي رساله توزيع‌المسائل آن عالم بزرگوار از سوي ايشان اشاره كرد كه در ادامه اين عنوان نيز تنها اسم‌شان محمدتقي بهجت به دور از هر عنوان ديگر آورده مي‌شد.

واژه « العبد» عنواني بود كه در نهايت به روي سنگ مزار اين انسان بزرگوار عصر حاضر ما كه به قول علامه طباطبايي (ره) عبد صالح خدا بود، نقش بست.

برچسب‌ها

بیان دیدگاه

عکس/ فیلم/ صوت
«کافه کشکان»
تبلیغات و پیام ها
سایت های مرتبط