سرخط خبرها
امروز: سه شنبه, ۱ اسفند , ۱۳۹۶ | ۰۷:۳۱:۴۸آخرین بروزرسانی : ۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ،‌ ۰۶:۱۳
۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۱در ۳:۴۷ ب.ظ تعداد بازدید: 197 بازدید کد خبر:2749 چاپ خبر

گونه نادر ‘سمندر لرستانی’ معرفی شد

0

در حاشیه برگزاری پنجمین همایش ملی مرتع و مرتعداری ایران در دانشگاه آزاد اسلامی بروجرد ، ‘سمندر لرستانی’ به عنوان یكی از گونه های نادر حیات وحش به نمایش درآمد.


رییس اداره حفاظت محیط زیست بروجرد گفت: سمندر لرستانی یكی از گونه های كمیاب است كه در معرض انقراض قرار گرفته است.

‘ امیر ساكت’ در گفت وگو با ایرنا افزود: متاسفانه طی سالهای گذشته این جانور دوزیست مورد خرید و فروش و قاچاق قرار گرفته كه اگر این روند ادامه داشته باشد، شاهد انقراض این گونه جانوری خواهیم بود.

وی اضافه كرد: سمندر كوهستانی لرستان دارای بدنی به طول 14 سانتی‌متر است و پوست آن در قسمت پشتی قهوه‌ای رنگ با خال‌ها و یا نوارهایی زرد و یا نارنجی بوده كه ظاهری زیبا به این دوزیست بومی ایران بخشیده است.

به گفته كارشناسان كل جمعیت بالغ سمندر كوهستانی لرستان كمتر از 1000 عدد می باشد كه رنگ‌بندی متفاوت و زیبایی این جانور سبب شده تا سودجویان به منظور فروش آن با قیمتی بالا در بازارهای آسیایی و اروپایی اقدام به صید بی‌رویهٔ این دوزیست كرده و آن را در خطر انقراض نسل جدی قرار دهند.

مردم محلی نیز كه آنرا به جای سمندر ، ‘مارمولك رنگی’ می‌نامند، سالیانه تعداد زیادی از آنها را برای فروش در جشن‌های سال نو شكار می‌كنند.

تغییر اقلیم و بروز خشكسالی در منطقه نیز در كنار عوامل انسانی یاد شده سبب گردیده است تا اندك جمعیت باقی‌مانده از سمندرهای كوهستانی لرستان به سن تولید مثل نرسیده و تعدادشان در طبیعت روزبروز كاهش یابد.

پنجمین همایش مرتع و مرتعداری ایران، از 26الی 28اردیبهشت ماه در بروجرد برگزار می شود كه غرفه ای برای نمایش فعالیتهای محیط زیست اختصاص داده شده است.

توزیع بروشورهای آموزشی پیرامون مسایل محیط زیست در این غرفه انجام می شود.

برچسب‌ها

بیان دیدگاه

عکس/ فیلم/ صوت
«کافه کشکان»
تبلیغات و پیام ها
سایت های مرتبط