سرخط خبرها
امروز: سه شنبه, ۱ اسفند , ۱۳۹۶ | ۰۷:۳۱:۵۹آخرین بروزرسانی : ۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ،‌ ۰۶:۱۳
۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۱در ۸:۳۶ ق.ظ تعداد بازدید: 91 بازدید کد خبر:2659 چاپ خبر

مجلس به دنبال هدفمندی یارانه ها باشد، نه حذف آن

0

تهران- معاون پارلمانی رییس جمهوری با بیان این كه مجلس باید به دنبال هدفمندی یارانه ها باشد نه حذف یارانه ها، گفت: همكاران ما در مجلس شورای اسلامی نباید پیشنهادی در جهت حذف یارانه ها دهند چرا كه حذف یارانه نان و برق، مشكلات زیادی را در جامعه ایجاد می كند.

به گزارش خبرنگار پارلمانی ایرنا، ‘الیاس نادران’ نماینده تهران در مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی امروز – یكشنبه – مجلس، پیشنهاد حذف قسمت ‘ب’ بند 10 لایحه بودجه سال 1391 كل كشور را كه درباره هدفمندی یارانه ها است، مطرح كرد.

در این بند مبلغ یكصد هزار میلیارد ریال برای یارانه نان، برق و سایر كالاها و خدمات مندرج در قانون بودجه،‌ در نظر گرفته شده است.

‘محمدرضا میرتاج الدینی’ معاون پارلمانی رییس جمهوری ضمن مخالفت شدید با این پیشنهاد گفت: هدفمندی یارانه ها از مسایل مهمی است كه با تعامل دولت و مجلس بخوبی جلو رفته است و قطعا اگر بخواهیم آن را ادامه دهیم، نیازمند تعامل بیشتر مجلس با دولت هستیم.

معاون رییس جمهوری اضافه كرد: بنده از این پیشنهاد حذف بسیار متعجب هستم . ما همواره بیان كرده ایم كه به دنبال هدفمندی یارانه ها هستیم نه در جهت حذف یارانه ها در حالی كه این پیشنهاد در جهت حذف یارانه ها است.

میرتاج الدینی افزود: كسانی كه این گونه پیشنهادها را می دهند ، همواره می گویند به مردم فشار نیاید و گرانی ایجاد نشود ولی این گونه اقدامات و پیشنهادات بر مردم فشار ایجاد می كند.

وی با بیان این كه در زمان اجرای هدفمندی یارانه ها، عده ای دست و پای دولت را بسته بودند و نمی خواستند بگذارند كه قانون هدفمندی یارانه ها اجرا شود، اظهارداشت: دولت به رغم این موضوع، توانست بخوبی این قانون را اجرایی كند.

معاون پارلمانی رییس جمهوری ادامه داد: اگر مبلغ یكصد هزار میلیارد ریال یارانه نان و برق را حذف كنیم یا باید قیمت ها را به حالت اولیه برگردانیم یا بگوییم كه ما قیمت ها را اضافه كردیم و یكسال یارانه نان دادیم و دیگر نمی دهیم.

میرتاج الدینی تصریح كرد: اگر یارانه نان و برق حذف شود ، صنعت برق نمی تواند به كار خود ادامه دهد.

وی خطاب به پیشنهاد دهندگان گفت: شما كه با افزایش قیمت ها مخالف بودید، چطور امروز این صحبت ها را مطرح می كنید؟

معاون رییس جمهوری تاكید كرد:‌اگر یارانه نان و برق حذف شود، تبعات منفی در جامعه ایجاد می شود.

میرتاج الدینی هدفمندی یارانه ها را مدل موفقی در جامعه جهانی دانست و خطاب به برخی نمایندگان گفت: شما بسیار علیه آن حرف زدید و آن را تخریب كردید و اگر بنا باشد هر سال، بخشی از آن را حذف كنید نمی شود آن را اجرایی كرد.

معاون پارلمانی رییس جمهوری با بیان اینكه بسیاری از اقتصاددانان بر موفق بودن هدفمندی یارانه ها تاكید كرده اند، تاكید كرد: اگر ما مابه التفاوت قیمت برق و نان را ندهیم، مانع بزرگی در كشور ایجاد خواهد شد.

وی افزود: اجرای هدفمندی یارانه ها می تواند در محدوده تورم 10 درصدی كنترل ایجاد كند.

*** مخالفت سخنگوی كمیسیون تلفیق با پیشنهاد نادران

محمد مهدی مفتح سخنگوی كمیسیون تلفیق مجلس نیز در مخالفت با پیشنهاد ‘الیاس نادران’ گفت: هدفمندی یارانه ها از بحث های حساسی است كه مجلس به آن توجه ویژه ای دارد.

مفتح با بیان این كه كمیسیون تلفیق نگاه ویژه ای به گرانی ها در كشور داشته است، افزود: در این كمیسیون، 56 هزار میلیارد تومان برای اصلاح قیمت های انرژی و كالاها حاصل از اجرای قانون هدفمندی یارانه ها اختصاص داده است.

وی افزود: 10 هزار میلیارد ریال یارانه نان و برق از محل افزایش قیمت ها به دست نمی آید بلكه از منابع عمومی بودجه حاصل می شود و اگر این مبلغ حذف شود، باز هم توزیع می شود ولی به شكل غیرهدفمند.

سخنگوی كمیسیون تلفیق تاكید كرد: بهتر است ما این مبلغ را به طور هدفمند در لایحه بودجه توزیع كنیم و نمایندگان بدانند كه حذف و یا بودن آن، تاثیری در گرانی ها ندارد.

نمایندگان مجلس شورای اسلامی پس از سخنان معاون پارلمانی رییس جمهوری و سخنگوی كمیسیون تلفیق، با 68 رای موافق، 79 رای مخالف و 27 رای ممتنع از مجموع 233 نماینده حاضر در جلسه علنی با پیشنهاد الیاس نادران مخالفت كردند و اجازه دادند تا یكصد هزار میلیارد ریال یارانه نان و برق در لایحه بودجه باقی بماند.

*** لاریجانی: اگر تذكرات واقعی است، مطرح كنید

به گزارش خبرنگار پارلمانی ایرنا، تعدادی از نمایندگان هنگام بررسی پیشنهاد الیاس نادران و پس از سخنان معاون پارلمانی رییس جمهوری خواستار بیان تذكراتی بودند كه ‘علی لاریجانی’ رییس مجلس شورای اسلامی خطاب به آنان گفت: اگر تذكرات واقعی است مطرح كنید.

‘نادر قاضی پور ‘ نماینده ارومیه پس از سخنان میرتاج الدینی گفت: بانك مركزی میزان تورم را 26 درصد مطرح كرده است و این با سخنان آقای میرتاج الدینی تناقض دارد.

وی افزود: تورم واقعی بیش از این نرخی است كه آقای میر تاج الدینی مطرح كرد.

‘علیرضا محجوب ‘ نماینده مردم تهران نیز در اخطار قانون اساسی گفت: در قانون هدفمندی یارانه ها قرار بود برای تامین اجتماعی، 50 درصد سهم اختصاص یابد ولی متاسفانه این مورد تحقق نیافته است.

رییس مجلس اخطار محجوب را وارد ندانست و از او خواست در زمان دیگری این موضوع را مطرح كند.

در ادامه، ‘ الیاس نادران ‘نماینده تهران كه پیشنهاد حذف یارانه نان و برق را ارائه كرده بود، در تذكری درباره سخنان معاون پارلمانی رییس جمهوری گفت: آقای میرتاج الدینی مسایلی را مطرح كردند كه قصد خلاف واقع جلوه نمودن واقعیات را داشتند.

نادران افزود: در مورد گرانی ها، آقای میرتاج الدینی می گوید كه تورم در جامعه تنها 10 درصد است ولی این موضوع را باید از مردم كوچه و خیابان پرسید كه تورم 60 درصدی را تحمل می‌كنند.

وی ادامه داد: بنا بود دولت در سال 89 و 90، در مجموع چهار میلیون و صد هزار شغل خالص ایجاد كند ولی این مساله اجرایی نشد. آیا این اجرایی نشدن به خاطر حرف های ما بود كه امروز آقای میرتاج الدینی می‌گوید به خاطر ما بسیاری از مسایل اجرایی نشده است؟

نماینده تهران افزود: دولت هر زمانی كه بانك جهانی به نفعش عمل كند، دستاوردهای این بانك را خوب می داند ولی اگر علیه او باشد می گوید آنها استكبار هستند و باید برخورد علمی داشته باشد.

‘احمد توكلی’ نماینده تهران نیز در تذكری آیین نامه ای سخنان معاون رییس جمهوری را تحریف واقعیت و نسبت ناروا دادن به نمایندگان دانست و گفت: ما از آقای میرتاج الدینی انتظار داشتیم بهتر از اینها صحبت كند.

‘علی لاریجانی’ رییس مجلس نیز در پاسخ به نمایندگان تذكر دهنده گفت: بهتر است صحبت های نادرست مطرح نشود تا تذكرات ادامه پیدا نكند.

برچسب‌ها

بیان دیدگاه

عکس/ فیلم/ صوت
«کافه کشکان»
تبلیغات و پیام ها
سایت های مرتبط