سرخط خبرها
امروز: یکشنبه, ۲۶ آذر , ۱۳۹۶ | ۰۹:۴۲:۵۵آخرین بروزرسانی : ۱۳۹۶/۰۹/۲۳ ،‌ ۰۹:۴۷
۰۸ شهریور ۱۳۹۳در ۹:۰۴ ب.ظ تعداد بازدید: 410 بازدید کد خبر:25446 چاپ خبر

رنج راه یا رنج اسکان …؟

0

  رنج راه یا رنج اسکان …؟ کریم دوستی )سفر ادامه بودن و ز سینه رنگ کدورت زدودن است…..( سفر و مسافرت همواره یکی از دغدغه های آدمی بوده و جزئی از زندگی همه انسانها در طول تاریخ بوده و هست و آدمی به علت شرایط کاری وشغلی ، یا تفریح و استراحت بعد از […]

dosty-225x300

 

رنج راه یا رنج اسکان …؟

کریم دوستی

)سفر ادامه بودن و ز سینه رنگ کدورت زدودن است…..(


سفر و مسافرت همواره یکی از دغدغه های آدمی بوده و جزئی از زندگی همه انسانها در طول تاریخ بوده و هست و آدمی به علت شرایط کاری وشغلی ، یا تفریح و استراحت بعد از کار و تلاش دل به سفر سپرده و راهی محلی دور از وطن خویش گشته است. سفرها معمولاً با انگیزه های مختلفی از قبیل زیارت امکان مقدسه، دیدن جاذبه های طبیعی و گردشگری و آشنایی با تاریخ و آثار باستانی یک منطقه و … صورت می گیرد تا مسافر ضمن آشنایی نزدیک با آداب و رسوم  و زبان و فرهنگ یک منطقه ، دید و بازدید از اماکن مذهبی ، تاریخی و باستانی و مشاهده طبیعت و مناظر زیبایی طبیعی، یکنواختی کار و تلاش و کسالت و خستگی را با سفری آرام و مطمئن و بدون دغدغه به محیطی شاد و متنوع و پرخاطره برای خود و خانواده تبدیل کند و با آسودگی خیال و سپری نمودن اوقاتی خوش با روحیه ای شاد و پرانرژی دوباره به زندگی عادی خویش بازگردد.

مسافرت ها همیشه با مشکلاتی از قبیل دوری راه و مقصد، جاده‌های پرخطر، ترافیک و شلوغی ، خستگی رانندگان ، خرابی وسیله نقلیه و تصادف همراه بوده که رنج راه را برای مسافر بیشتر نموده و گاهاً سفر را برای مسافران ناگوار کرده اند. علاوه بر رنج راه، پیدا کردن یک سرپناه خوب و یا یک مسافرخانه و محل های مشخص شده  برای اسکان مسافران گاها مسافر را با رنج دیگری همراه می کند .در سالهای گذشته وزارت آموزش وپرورش، مدارس شهرهای مسافرپذیررابه عنوان محل های اسکان فرهنگیان انتخاب نموده وسعی داشته از این طریق خدماتی رابه فرهنگیان ارایه نماید که می توان گفت در این راستا کارهای نسبتا خوبی انجام گرفته ،اما باز هم مشکلاتی دراین مراکز وجود دارد که رفع این مشکلات از پیش پای معلمان رضایت مندی این قشر فرهیخته رابه دنبال خواهد داشت وسختیوخستگی آنان راکم خواهد کرد.از جمله این موارد که اینجانب در سفر دوهفته ای به تقریبا ده استان کشور (سفر به مشهد مقدس)  مشاهده کردیم ،از این قرار است:.

 

1-  بیشتر استانها و شهرها فاقد تابلو راهنما در ورودی شهرها بودند و به ندرت تابلو « به طرف ستاد اسکان»  در ورودی‌ها به چشم می آمد. و مسافر خسته که کیلومترها جاده را طی کرده باید ساعت ها در شهر بچرخد تا شاید ستاد مرکزی را پیدا کند و بنابراین ستادهای مرکزی اسکان به سختی پیدا می شدند ( به جز شهر مشهد).

2-  در محل ستادهای اسکان پذیرایی مختصری حتی در حد یک بطری آب معدنی خنک از مسافرین به عمل نمی آمد تا اندکی از بار خستگی فرهنگیان کاسته شود.

3-  هدایت و راهنمایی راهنمایان به طرف مدارس مشخص شده مطلوب نبود و مدارس دور از ستاد مرکزی به سختی و با پرس و جوی زیاد پیدا می شدند.وبعضا راهنمایی ها سرگردان کننده هم بود. که این مورد هم از نگرانی ها و دغدغه های مسافران است.

4-  در محل های ستاد اسکان نقشه راهنما و معرفی آثار باستانی و اماکن زیارتی و تفریحی در قالب یک بسته فرهنگی وجود نداشت.

5-     امکانات مدارس تعیین شده برای اسکان عالی نبود و می توانست خیلی  بهتر از اینها باشد. چون تعدادی از مدارس ، سیستم خنک کننده مناسب نداشتند و یخچال و تلویزیون هم به خوبی تدارک ندیده شده بود ………..

امید است مسئولین با درایت و برنامه ریزی مناسب در آینده با تغییر مطلوب در ستادهای اسکان فرهنگیان در سراسر کشور ، خستگی و دشواری راه را برای مسافران با ستادهای اسکان مطلوب و مناسب برطرف نمایند.

 

 

 

برچسب‌ها

دیدگاه

 1. حاج کریم زیارت قبول سوغات چی آوردی واسمون؟

  [پاسخ]

 2. حاجی عزیز به مشکلات خوبی اشاره کردی زیارت قبول

  [پاسخ]

 3. حاجی زیارت قبول

  [پاسخ]

 4. سلام .نايب الزياره همه دوستان بوده ايم و حامل دعاي خير.سپاس از حضورتان.

  [پاسخ]

 5. سلام یر استادخوبم جناب حاج کریم دوستی
  باید بپذیریم که این وضعیت بسیارنامطلوب وبعضا در شان یک معلم نیست! چندروز پیش ساعت 4صبح وارد لاهیجان شدم و هوا بسیار سرد وبارانی بود ، زیر چادر هم نمیشد استراحت کرد وخیلی از مسافران در ورودی شهر داخل اتومبیل دراز کشیده بودند. ماهم تا ساعت 7صبح صبرکردیم و با چشمانی واقعا خسته وتنی باران خورده سراغ ستاد اسکان رفتم ، اما انگار زود بود! نزدیک ساعت 8دونفرواردشدند و ماجرای شب گذشته را برایشان تعریف کردم شاید دلشان سوخته و زودتر برگه ی اسکان رابرایم صادرکنند اما درنهایت تعجب فرمودند:برو ساعت 10بیا !علیرغم اصرار بنده وفریاد رخسارم ، بی فایده بود. متاسفانه اینگونه برخوردها درشان وشخصیت فرهنگیان نیست. سپاسگزارم بابت نوشتن این مطلب زیبا. مستدام باشی

  [پاسخ]

 6. سلام حاجی زیارت قبول،زیاد به دل نگیر درعوض ما سال گذشته( درمشهد )مهمان یکی از بچه های نیروی انتظامی بودیم شاهانه ازمون پذیرایی کردند واین معنای واقعی عدالته!!!

  [پاسخ]

 7. سلام زیارت قبول

  [پاسخ]

 8. حاجی زیارت قبول فکرکردی مثل اینجاست حسابی تحویل بگیرن ……………………….

  [پاسخ]

 9. سلام حاجی عزیز گل گفتی ولی یک نکته دیگه اینکه در سالهای گذشته مراکز استانها به هر فرهنگی 5 پرس غذا رایگان میدادند که خیلی خوب بود و خانمها لااقل دوسه روزی آشپزی نمی کردندکه البته اون هم منتفی شد و قیمت کلاس ها نیز از 11000 در سال کذشته به 18000 در امسال افزایش یافت که البته باید به این هم قانع باشیم چون سالهای بعد قطعا از امکانات کاسته و بر قیمتها می افزایند ((خدا اژ یه گنتری نکه ))

  [پاسخ]

 10. زیارت قبول ممنون از بیانتون

  [پاسخ]

 11. ممنون از نطقتون

  [پاسخ]

 12. سلام حاجی جون
  زیارت قبول کاش صدامون کسی بشنو ایکاش

  [پاسخ]

 13. سيدنورعالي جعفري مله خان

  حاجي جون زيارتت قبول ( 2بار)

  [پاسخ]

 14. گل فرمودي برادرواقعا حرف دل ما را همه گفتي زيارت قبول

  [پاسخ]

 15. با تشکر از دوست ،همکار خوب ، فهیم و نکته سنجم جناب اقای دوستی عزیز. این همه مشکل فرهنگی و اجتماعی و اخلاقی و… که داریم ناشی از این است که حاکمان و مردمان فراموش کرده اند جایگاه عطیم معلمی را . بی احترامی به شان معلم بی احترامی به فرهنگ ، ادب و هنر یک کشور است.باشد که روزی آید که همه بدانند قدر و منزلت معلم را.

  [پاسخ]

بیان دیدگاه

عکس/ فیلم/ صوت
«کافه کشکان»
تبلیغات و پیام ها
سایت های مرتبط