سرخط خبرها
امروز: یکشنبه, ۲۶ آذر , ۱۳۹۶ | ۱۱:۳۶:۵۸آخرین بروزرسانی : ۱۳۹۶/۰۹/۲۳ ،‌ ۰۹:۴۷
۰۸ شهریور ۱۳۹۳در ۱۲:۵۷ ب.ظ تعداد بازدید: 1,579 بازدید کد خبر:25383 چاپ خبر

وقتی سرنا رام جادوی انگشتان استاد می شود/ سازی شریک سوگ و سور مردم

0

هنرمندان کوهدشتی بر مزار استاد شکرعلی رضایی در بهشت زهرای این شهرستان جمع شدند تا یاد این سرنانواز چیره دست را زنده نگاه دارند. سرنانوازی که مقام های موسیقی لرستان را به خوبی می شناخت و عمری را با نواختن آنها زندگی کرد.

IMG11415724

 

به گزارش لکنا به نقل از مهر، استاد شکرعلی رضایی متولد 1282هجری شمسی از سرنانوازان معروف کوهدشتی و از چهره های به نام لرستان است که سرنا را به سبک خاص خود می نواخت.

او درخانواده ای هنرمند و اهل موسیقی بزرگ شد، سرنا را نزد برادر بزرگش "امرعلی" فرا گرفت و درنواختن این ساز به چهره ای شناخته شده تبدیل شد به گونه ای که حتی در سن کهنسالی این ساز وحشی را به خوبی رام جادوی انگشتان خود کرده بود.  

 

 

استاد رضایی بر مقام های موسیقی لرستان مسلط بود و 90 مقام را به خوبی و زیبایی می نواخت.

این استاد چیره دست با سرنایش سال ها در سوگ و سور مردم کوهدشت شریک شد و مردم کوهدشت از اجراهای زیبای او در مراسم شادی و سوگ خود خاطرات خوبی به یادگار دارند. استاد شکرعلی رضایی  درسال 1385 درسن 103 سالگی به رحمت ایزدی پیوست.

در این راستا همزمان با سالگردش هنرمندان کوهدشتی برمزار استاد رضایی جمع شدند تا یاد و خاطر این استاد چیره دست مقام های موسیقی لرستان را زنده نگاه دارند.

یکی از اهالی موسیقی لرستان به خبرنگار مهر می گوید: استادانی چون مرحوم رضایی تنها متعلق به خانواده خود نیستند بلکه متعلق به تمامی جامعه اند و باید با برپایی بزرگداشت ها از آن ها یاد شود.

 

 

یکی از دیگر از هنرمندان خوشنویسی کوهدشت می گوید: هنر استاد رضایی واقعا بی مرز بود و او کسی بود که با سرنایش نگذاشت مقام های موسیقی لرستان فراموش شوند.

وی ادامه داد: هنرمندان امروزی باید جمله بندی های امثال رضایی را یاد بگیرند و نگذارند مقام های موسیقی لرستان که گنجینه هایی ارزشمند هستند خاموش شوند.

فرزند ارشد استاد رضایی در گفتگو با خبرنگار مهر با بیان این که اگر عشق را از هنرمند بگیرند چیزی برای گفتن ندارد، می گوید: هنرمند عاشق است و بدون عشق او یک پیکره بی روح است.

صفر رضایی ادامه می دهد: پدرم واقعا سرنا را با عشق می نواخت و عاشق هنرش بود و به همین دلیل بود که حرفی برای گفتن داشت.

 

 

رضایی بیان می دارد: پدرم مورد تفقد مسئولان امر قرار نگرفت اما دست کم حالا به هنرمندان بازمانده بها بدهند و آن ها را مورد حمایت قرار دهند.

صفر رضایی با یادآوری اینکه هیچ کدام از اهالی خانواده راه پدر را در نواختن سرنا پی نگرفته اند، می گوید: ولی نوه استاد شکرعلی رضایی یکی از کمانچه نوازان خوب و شناخته شده لرستان است.

رضایی یادآور می شود: با استاد علی اکبرشکارچی رایزنی هایی شده و قرار است قطعاتی از اجراهای مرحوم پدرم را در اختیار وی قرار دهیم تا به همت و نظارت استاد شکارچی به صورت یک کاست منسجم وارد بازار موسیقی شود.

 موسیقی سازی لرستان به عنوان یکی از مهم ترین موسیقی های نواحی ایران مطرح است و سرنا، دهل، کمانچه (تال)، تنبک (تمک)، دوزله و بلور از جمله سازهای لری هستند.

………………..

گزارش و عکس: حشمت اله آزادبخت

 

 

برچسب‌ها

دیدگاه

 1. سيدنورعالي جعفري مله خان

  از جناب آقاي حشمت الله آزادبخت به خاطر تهيه اين گزارش و معرفي هنرمندان اين مرز و بوم و به خصوص معرفي هنرمند بزرگ و فقيد حناب آقاي استاد شكرعلي رضايي كمال تشكر و قدر داني را دارم. اي كاش قدر بزرگانمان را تا هنگامي كه زنده اند بدانيم .

  [پاسخ]

 2. عباس نورمحمدى ( کرج )

  ابتداسلام ودرودميفرستم به روان پاک همه ى درگذشتگان بخصوص مرحوم رضايي
  عرض شودازدوران دانش آموزى خودم ويکى ازدوستانم خاطره اى دارم که مرتبط است باشخصيت مرحوم شگرعلي رضايي
  اين حقيربه اتفاق يکى ازدوستانم سال سوم راهنمايي مستأجر يکى ازاقوام بنام ع ف بوديم سال 62 زمانى که روستاييان درروستاهايشان مشغول کاروزندگى بودند وفقط براى خريد به شهرمي آمدند وفقط
  يه ماشين براى اياب وذهاب مردم وجودداشت صبح ساعت 7به شهرکوهدشت مى آمدورأس ساعت 2 به روستاى زيرتنگ سياب برميگشت اگرمسافرجاميموند بناچاربايستى شب رو در کوهدشت مى ماند
  خيلى از افرادى که شب رو درشهر مى ماندند مهمون ما 2نفرمي شدند.صاحب خانه ما ازاين قضيه به ستوه اومده بود وبدون اخظارقبلى دريک روز بارانى لباس هاواسباب اثاثيه ى مارو بيرون ميريزد.
  ناگفته نماند مهمونى که ماداشتيم به همراه خودش 2تامرغ سالم آورده بود نوش جون مخاطبين لکنا يکيشونو شب خورده بوديم ويکي ديگر باقى مانده بود
  به اتفاق دوستم ساعت 2زيباران ازمدرسه برگشتيم ناگهان با صحنه اى عجيب مواجه شديم که آقاى ع ف صاحب خانه تمامى وسايل ما را يکجاوسط حياط گذاشته بود و مرغ زنده را بر بالاى وسايل قرارداده بود.
  فرصت اعتراض و پرس وجو علت رو به ما 2نفرنداد.
  ماهم به داخل شهراومديم اون ايام چيزى بنام املاک وجودنداشت از خيلى ها پرس وجو کرديم عليهذا تاساعت 5 موفق نشديم منزل کرايه گيربياريم.
  کاملا مأيوس والبته خيلى خسته شده بوديم که مرحوم شگرعلى رضايي رو ديديم ازش راجع به منزل کرايه سوال کرديم اين مرحوم با گشاده رويي تمام ازماپرسيد اهل کدوم روستا هستيم.
  هنگاميکه فهميدند ازروستاى زيرتنگ سيابيم باآغوش بازماراپذيرفتند وباکمک اون مرحوم اسباب ووسايل رو جابجا نمودم .شب مهمون ايشان بوديم وبدون نام بردن ازمبلغ کرايه 2سال تمام ما مهمون نامبرده بوديم جادارداکنون ازباب وظيفه ازمهمان نوازى بسيارگرم خانواده رضايي بخصوص فرزندنجيب ومتين ودوست داشتنى آن مرحوم فرهنگى متعهد جناب صفرعلى رضايي وخانواده محترم ايشان تشکر وقدردانى نمايم
  درپايان ضمن تشکر ازسايت وزين لکنا بخاطر پرداختن به اين موضوع شيرين تشکرميکنم وبراى شادى روح پاک مرحوم شگرعلي رضايي وهمسرمومن ومتدين آن مرحوم ازخداوند بزرگ آسايش وآرامش طلب مى کنم براى شادى روح آن دو مرحوم فاتحه مع الصلوات

  [پاسخ]

  صفرعلی رضایی در :

  مرقومه حضرتعالی ملاحظه شد از شما ممنون و سپاسگذاریم…

  [پاسخ]

 3. ما به چنین اساتیدی افتخار میکنیم روحش شاد و یادش گرامی… از کوهدشت

  [پاسخ]

  داوود رضایی در :

  متشکرم از لطفتون آقا نیما

  [پاسخ]

 4. با سپاس از آقای حشمت اله آزادبخت و سایت وزین لکنا برای این گزارش. روان آن هنرمند بزرگ شاد باد!

  [پاسخ]

 5. بنده ازنزدیک چندین بارایشان راملاقات کردم وبه نوای سرنای ایشان گوش کردم صدای سازش بسیارعالی بود
  خداوند روحش راشاد کند
  بودیم وکس پاس نمی داشت که هستیم ………..رفتیم وشایدبدانندکه بودیم
  تقدیم به روح آن استادهنرمندوفراموش نشدنی

  [پاسخ]

 6. از عزیزانی که به مناسبت سالگرد پدربزرگم چه در مراسم بزرگداشت و چه در سایتها بخصوص سایت لکنا
  متحمل زحمت شده اند تقدیر و تشکر مینماییم…
  با سپاس از حشمت الله آزادبخت

  [پاسخ]

بیان دیدگاه

عکس/ فیلم/ صوت
«کافه کشکان»
تبلیغات و پیام ها
سایت های مرتبط