سرخط خبرها
امروز: یکشنبه, ۲۶ آذر , ۱۳۹۶ | ۰۵:۴۸:۱۱آخرین بروزرسانی : ۱۳۹۶/۰۹/۲۳ ،‌ ۰۹:۴۷
۰۴ شهریور ۱۳۹۳در ۱۱:۳۴ ق.ظ تعداد بازدید: 552 بازدید کد خبر:25274 چاپ خبر

“رکود تدبیر در استان لرستان”

0

  “رکود تدبیر در استان لرستان” خسرو پرویزپور نشریه بانگ اساطیر سوت بی صدای صنعت و توسعه در استان لرستان و شرایط اجتماعی استان بطور بالقوه آمادگی پذیرش بحران ناگوارمعیشت را ندارد؛متوسط درآمد مردم استان لرستان ۴۸درصد میانگین کل کشوراست به عبارتی سهم لرستان از تولید ناخالص۱٫۲درصد است درحالی که ۲٫۴درصدجمعیت کشور درلرستان زندگی می […]

150x188x23621155579598402482.jpg.pagespeed.ic.dc_cG0ecP1

 

“رکود تدبیر در استان لرستان”

خسرو پرویزپور

نشریه بانگ اساطیر


سوت بی صدای صنعت و توسعه در استان لرستان و شرایط اجتماعی استان بطور بالقوه آمادگی پذیرش بحران ناگوارمعیشت را ندارد؛متوسط درآمد مردم استان لرستان ۴۸درصد میانگین کل کشوراست به عبارتی سهم لرستان از تولید ناخالص۱٫۲درصد است درحالی که ۲٫۴درصدجمعیت کشور درلرستان زندگی می کنند.

واقعیت اینگونه است که مردمان لرستان ازدیرباز در”نام آوری”،شریعت،شهامت وغیرت سرآمد بوده اند؛ پیشرو در انقلاب،پیشگام در دفاع مقدس وپیشمرگ آرمانهای اسلامی
اما همین مردمان در”نان آوری”؛با اقتصادی فرسوده،اشتغالی ناپایدارو ضعیف،درآمدی نازل وفقری متصل به ناهنجاریهای اجتماعی(اعتیاد،سرقت،قتل و…) پنجه در ناگواری آمیخته اند.
هنوز هم ریل مدیریت استان، با قطار مدیران ناکارآمد وغیربومی گذشته خود؛سوت دلخراش بی تدبیری را درحافظه تاریخی این مردم شرافتمند به ودیعه گذاشته است به گونه ای که سهم تولید،صنعت و صنایع مادر در استان لرستان ناچیزتر از محاسبه و مقایسه باسایراستانهای کشور است ازنگاه نگارنده “رکودتدبیروکفایت”عیار برجسته ی واماندگی و محرومیت استان لرستان محسوب می شود.
تثبیت رتبه نخست تا سوم جایگاه بیکاری استان دردودهه گذشته ودرنمودارکشوری مهمترین سنداثبات ادعاست.
در”رکودتدبیروکفایت”لرستان،عناصرمتعددی به تناسب جایگاه خوداشتراک دارند؛مجمع نمایندگان استان،نمایندگان ادوارگذشته،مسئولین اجرایی استان و حتی اندیشمندان،نخبگان،اساتیدو جامعه دانشگاهی ورسانه هاباکارنامه منفی وغیرقابل قبول،مسئولیت مستقیم توسعه نیافتگی استان را در تمامی حوزه های اقتصادی به عهده دارند.
با این نگاه نه چندان روشن،باید پرسید علاج واقعه درچیست؟شرایط انقباظی لرستان با چه اهرم هایی مهار می شود؟ابزارهای پهنای توسعه،رشدو شکوفایی کدامند؟راه های انبساط اقتصادی با کدام قطب نما قابل کشف و پیدایی است؟
رهبر معظم انقلاب اسلامی در نخستین لحظات سال ۱۳۹۳فرمودند:”آنچه در این سال پیش رو داریم،عبارت است ازاقتصادی که به کمک مسئولان و مردم شکوفایی پیداکندوفرهنگی که با همت مسئولان و مردم بتواندسمت و سوی حرکت بزرگ کشورما وملت مارا معین کند،لذا من شعارامسال و نام امسال را این قرار دادم،اقتصاد و فرهنگ با عزم ملی و مدیریت جهادی.
معظم له با شناخت عمیق از شرایط اجتماعی؛شکوفایی اقتصادی و فرهنگ اصیل اسلامی ومدیریت جهادی را عناصر ارزشمند وانکارناپذیر رشد،رفاه،توسعه و پیشرفت یک ملت می داند.
باالهام ازپیام رمزگشای رهبر معظم انقلاب وبا حذف آهنگ سیاسی استان وبرجسته نمودن توسعه واقتصادمبتنی بر فرهنگ اسلامی که عزت و کرامت انسانها را نوید می دهد.
بنابراین ارتقاء جایگاه لرستان به ردیف استان های توسعه یافته دور از ذهن وانتظارنیست؛تدبیروتلاش به اتکاءابزاروبرخی لوازمات باالحاقات: ۱٫حذف تمام حاشیه های سیاسی۲٫ایجادمجمع مشورتی تدبیر و توسعه اقتصادی استان۳٫بهره گیری از نخبگان واندیشمندان وجامعه دانشگاهی۴٫بازشناسی آفت های مدیریتی مسئولان سابق استان۵٫جذب سرمایه گذاران خصوصی۶٫ایجاد صنایع مادر،کارخانه وواحدهای تولیدی۷٫بهره گیری از ظرفیت های مجلس شورای اسلامی و هیات دولت توسط نمایندگان محترم۸٫تغییر ناوگان فرسوده وناتوان مدیران استانی۹٫ترمیم مدیریت اجرایی استان۱۰٫طرح مطالبه عمومی مردم ازمسئولان وپاسخگویی نمایندگان مجلس درفضایی تعریف شده وفراخوان دانشگاهی برای شناسایی محورهای توسعه و پیشرفت استان لرستان.
ظرفیت های اجتماعی استان لرستان دیگرتوانایی آزمون وخطا و بی تدبیری را ندارد.
آهنگ توسعه استان بسیار کند ونارواست، دیگر نمی توان مانند گذشته به نوار زرین و ضربت نمایشی “کلنگ های افتتاح عقیم “چشم دوخت امروز نتیجه گرایی مقدم بر کلنگ زنی است.
مفهوم مدیریت جهادی برای اقتصادی شکوفا،بهره گیری از تمام قابلیت ها واستعدادها وحرکت برمدارتدبیر وکفایت است.

 

 

 

 

برچسب‌ها

دیدگاه

 1. سوت بی صدای صنعت؟
  آقای پرویزپور لطفا همین سه واژه ابتدایی را برایمان توضیح بده بقیه مطلب پیشکش
  سوت بی صدا یعنی چه؟ آیا سوت یی صدا معنی دارد؟

  [پاسخ]

 2. اگر می نوشت چراغ خاموش صنعت در لرستان بهتر بود

  [پاسخ]

 3. بلند کوتاه یا زشت زیبا یا شیرین شور از این دست تعابیر فانتزی است که معنایی ندارد ولی بعضی ها خیلی علاقه دارند بکار ببرند

  [پاسخ]

 4. به نظر من آقای پرویزپور از ابزار پارادوکس استفاده کرده خیلی جالب و پر محتوا بود منظور ایشون این بوده که صنعت و توسعه در لرستان مانندیک قالب وسخت افزاره که هیچ حرکتی نداره دقیقا مثل یک سوت که بدون دمیدن هیچ صدایی از او بلند نمیشه یعنی همون سوت بی صدا.

  [پاسخ]

 5. راهکارهایی که آقای پرویزپور مطرح کردند بدون تردید شکوفایی استان را بدنبال خواهد داشت آمارهای دقیق و بخصوص دغدغه ایشان به رشد و توسعه استان قابل تقدیر ست

  [پاسخ]

 6. آقای پرویزپوربه نیازها و اولویتهای اجتماعی اهمیت دادند چه خوبه بقیه هم استانیها برای آبادانی ورونق لرستان طرح و برنامه ارائه کنند از ایشان به نوبه خودم ممنونم

  [پاسخ]

 7. دکتر دست مریزاد…
  همین و بس

  [پاسخ]

 8. حکایت های مدیریتی
  رمز موفقيت

  ——————————————————————————–

  مرد جواني از سقراط رمز موفقيت را پرسيد. سقراط به مرد جوان گفت كه همراه او به كنار رودخانه بيايد. وقتي به رودخانه رسيدند هر دو وارد آب شدند به حدي كه آب تا زير گردنشان رسيد. در اين لحظه سقراط سر مرد را گرفته و به زير آب برد. مرد تلاش مي كرد تا خود را رها كند اما سقراط قوي تر بود و او را تا زماني كه رنگ صورتش كبود شد محكم نگاه داشت. سقراط جوان را از آب خارج كرد و اولين كاري كه مرد جوان انجام داد كشيدن يك نفس عميق بود.

  سقراط از او پرسيد: «در زير آب تنها چيزي كه مي خواستي چه بود؟»

  مرد جواب داد: «هوا.»

  سقراط گفت: «اين رمز موفقيت است! اگر همانطور كه هوا را مي خواستي در جستجوي موفقيت هم باشي بدستش خواهي آورد. رمز ديگري وجود ندارد.»
  كليدواژه‌ها : موفقيت ؛ خواستن ؛ آرزو ؛ خواست قلبي

  [پاسخ]

 9. عزیزم دوره احمدی نژاد کجا بودی اعتراض کنی؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

  [پاسخ]

 10. به جاي تفكيكِ فرم و محتوا و نقد جداگانه ي آنها، شايد نگاهي كلي، گوياتر باشد:
  غامض، حاويِ آرايه ها و تركيب هايِ وصفيِ نامانوس، فاقد ساختار، سياست زده، شعاري، مصنوعي، ادبيات گرايانه به شكلي افراطي، پر از تعبير و استعاره اما دور نه نزديك، تكرارِ گزاره هاي پيش پا افتاده با تعابير مختلف براي پر كردنِ صفحه و…
  اما براي كسي كه سابقه ي كمي در نوشتنِ متونِ ژورناليستي دارد قابل قبول است خصوصاَ اينكه اين قلم شرطِ اول و اصليِ نويسندگي يعني توان نوشتن و انشاء كردن را دارد به شرطي كه با مخاطب صادقانه برخورد كند و به جايِ در هم تنيدنِ مطلب (آن هم به طور سر در گم) و تكلف و تعقد، با تعمق بيشتر به گردآوريِ اطلاعات و گزاره هاي لازم برايِ تكميلِ مطلب بپردازد.
  با همه ي اين ها، استعداد ادبي نويسي در اين نوشتار كه نمي توان آن را مقاله ناميد، به شدت هويدا است گرچه با نمايي نه چندان دلچسب و روالي نه به روز.
  با آرزوي توفيق و بهروزي براي نويسنده ي اين نوشتار.

  [پاسخ]

  دکتر رضایی در :

  نه دور نه نزدیک
  سلامی چو بوی جوی مولیان
  خداوکیلی خودتم میدوی چی نوشتی ؟اول مقدمه نویسندگی رو یاد بگیر بعدا بیا ی مطلب رو نقد کن
  من افتخار اینو داشتم که با آقای پرویزپور 5سال همکلاس بودم ایشان در توانایی قلم بی نظیرند و ایراداتی شما اصلا منطقی نیست
  حالا دوست داشتی ی چیزی بگی و مهم نیست چون ایراداتی که به ایشون گرفتین همشون به متن خودت برمی گرده خدا همه مارا از آفت حسادت ایراد بنی اسراییلی نجات بخشد…

  [پاسخ]

 11. استان ما از نعمتهای الهی زیادی برخورداره که با مدیریت و برنامه ریزی میشود جایگاه واقعی خود را بدست بیاورد
  اتفاقا آقای پرویزپور بسیار دقیق و کامل به مشکلات وراه های توسعه اشاره کردند که حرف دل همه مردم است

  [پاسخ]

 12. نظرها بيشتر تك سويه هستند. نظر «نه دور نه نزديك» از همه به واقعيت نزديك تر است.

  [پاسخ]

بیان دیدگاه

عکس/ فیلم/ صوت
«کافه کشکان»
تبلیغات و پیام ها
سایت های مرتبط