سرخط خبرها
امروز: پنج شنبه, ۲ آذر , ۱۳۹۶ | ۰۶:۴۴:۵۹آخرین بروزرسانی : ۱۳۹۶/۰۹/۰۱ ،‌ ۰۸:۰۱
۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۱در ۲:۵۵ ب.ظ تعداد بازدید: 121 بازدید کد خبر:2515 چاپ خبر

آیت الله مقتدایی: حوزه های علمیه باید متناسب با نیازهای جهانی ظرفیت سازی كنند

0

خرم آباد- مدیر حوزه های علمیه كشور گفت: ظرفیت و توانمندی حوزه های علمیه كشور باید متناسب با نیازها و مقتضیات جامعه جهانی و كشورهای منطقه افزایش یابد.


به گزارش خبرنگار ایرنا، آیت الله مرتضی مقتدایی روز پنجشنبه در جمع اساتید ، مدیران و اعضای هیات امنای حوزه های علمیه لرستان ، اظهار داشت : حوزه های علمیه باید به نحوی ظرفیت سازی كنند كه علاوه بر تامین نیازهای داخلی، نیاز كشورهای خارجی در زمینه مبلغ و مباحث دینی و مذهبی را نیز تامین كنند.

وی افزود: هم اكنون بسیاری از كشورهای خارجی خواستار اعزام روحانی و مبلغ از حوزه های علمیه ایران هستند كه باید با برنامه ریزی مناسب، در خصوص تامین نیاز این كشورها اقدام جدی انجام شود.

مدیر حوزه های علمیه با اشاره به استقبال مناسب مراكز دانشگاهی خارج كشور از سفر هیات های اعزامی حوزه علمیه ایران، خاطر نشان كرد : مهمترین درخواست های مطرح شده در این دیدارها، اعزام روحانی از حوزه های علمیه ایران به این كشورها بود.

آیت الله مقتدایی گفت: در سفر اخیر هیات اعزامی حوزه علمیه ایران به كشور آلمان یكی از دانشگاههای معتبر این كشور خواستار اعزام استاد از حوزه علمیه برای تاسیس رشته شیعه شناسی دراین دانشگاه بود.

وی با اشاره به ظرفیت بسیار بالای حوزه های علمیه ایران تصریح كرد : با تلاش و برنامه ریزی می توان ظرفیت حوزه های علمیه را بالا برد و نیاز سایر كشورها را نیز تامین نمود.

آیت الله مقتدایی همچنین از تشكیل شورای عالی حوزه های علمیه در این راستا خبر داد و گفت: هم اكنون در 27 استان كشور این شورا تاسیس و راه اندازی شده تا با همفكری مدیران حوزه های علمیه ، برای توسعه مدارس علمی برنامه ریزی و اقدام شود.

وی خاطر نشان كرد : با برنامه ریزی صورت گرفته و بر اساس اجرای برنامه توسعه مدارس علمیه در كشور ، ظرف مدت یك تا پنج سال آینده شاهد تحولی اساسی در حوزه های علمیه از نظر افزایش ظرفیت پذیرش و توسعه زیر ساختها خواهیم بود.

وی همچنین با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری پیرامون تدوین ‘سند چشم انداز توسعه حوزه های علمیه ‘ خاطر نشان كرد: در این راستا سند چشم انداز توسعه حوزه های علمیه تدوین شده و برنامه ریزی لازم در خصوص تامین نیاز داخل و خارج به روحانی و مبلغ صورت گرفته است.

آیت الله مقتدایی در ادامه از اقدامات صورت گرفته در استان لرستان در رابطه با توسعه حوزه های علمیه تقدیر كرد و بر ادامه و گسترش این برنامه تاكید نمود.

نماینده ولی فقیه در لرستان و امام جمعه خرم آباد نیز در این نشست طی سخنانی با اشاره به رسالت سنگین حوزه های علمیه در شرایط حساس كنونی خاطر نشان كرد : بعد از پیروزی انقلاب اسلامی رسالت حوزه های علمیه در راستای هدایت ، روشنگری و بصیرت بخشی به مردم بسیار سنگین شده است.

حجت الاسلام والمسلمین سیداحمد میرعمادی افزود: در شرایطی كه روحانیت مخاطب جدیدی پیدا كرده و نسل جوان به سمت حجوزه های علمیه متمایل شده رسالت حوزه های علمیه در هدایت و بصیرت بخشی به این نسل بسیار سنگینتر شده است.

وی بزرگترین وظیفه و مسئولیت حوزه های علمیه را تربیت طلاب بیان كرد و گفت: اهتمام جدی به پرورش طلاب دانا و توانا رسالت حوزه های علمیه است.

در این نشست احكام اعضای هیات امنای مدارس حوزه های علمیه استان لرستان به عنوان نخستین استان كشور توسط آیت الله مقتدایی اهدا شد.

برچسب‌ها

بیان دیدگاه

عکس/ فیلم/ صوت
«کافه کشکان»
تبلیغات و پیام ها
سایت های مرتبط