سرخط خبرها
امروز: چهارشنبه, ۱ آذر , ۱۳۹۶ | ۰۵:۰۸:۳۱آخرین بروزرسانی : ۱۳۹۶/۰۸/۲۹ ،‌ ۰۱:۱۰
۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۱در ۷:۰۵ ق.ظ تعداد بازدید: 1,563 بازدید کد خبر:2495 چاپ خبر

دال پلان آینه تمدن و فرهنگ مردم لرستان است

0

استان لرستان با پیشینه تاریخی خود سرزمین آئین ها و سنت های قدیمی است.یكی از این آئین ها بازی محلی دال پلان است .


به گزارش خبرنگار ایرنا ، دال پلان (Daal palaan) نام یكی از بازی های سنتی و محلی مناطق زاگرس نشین به ویژه لرستان است كه مردم در هنگام اوقات فراغت به خصوص در فصل بهار این بازی را انجام می دهند .

در فرهنگ و واژه نامه لكی كیان از دال را به صورت ‘هدف در بازی محلی دال پلو، سنگی كه به عنوان هدف قرار میدهند، سنگ سیبل در بازی دال پلو’ معنی كرده است. دال ها را بصورت عمودی در یك خط مستقیم در زمین فرو می‌كنند كه راست بایستند.

‘دال پلان’ ورزشی است كه به قدرت بدنی بالا بویژه قدرت بازو و دقت ، نیاز دارد، در این بازی شركت كنندگان كه بیشتر مردان هستند، در قالب دو تیم در مقابل هم قرار می گیرند و هر گروه بین 3 تا 5 نفر با یكدیگر به رقابت می پردازند .

معمولا محل برگزاری این مسابقه زمین مسطحی به طول 20 متر و عرض 5 متراست در این بازی در هر یك از دو سوی میدان (زمین بازی معمولا زمین خاكی و هموار و فضای آزاد است كه در آن تكه های سنگ یافت شود) تعداد 3 هدف سنگی كه دال (Daal) نامیده میشوند .

طریقه چیدن دال ها ( هدف ها )در این بازی بدین شكل است كه هر تیم می تواند سه عدد دال ( سنگ ) به اندازه ی تقریبی ده سانتی متر عرض و بیست سانتی متر ارتفاع به فاصله های مساوی حدود دو متر بكارد ، حد فاصل دال های خودی تا دال های حریف 10 تا 15 متر است .

در بازی دال پلان پس ازانتخاب هم تیمی های خود ، ( یاركشی )و پیش از آغاز بازی برای تعیین زمین بازی تیم ها معمولا از قاعده معروف شیر یا خط سكه ای و یا قاعده تر یا خشك كه در زبان لكی تر یا هشك نامیده میشود استفاده می كنند و آغازگر بازی انتخاب می شود .

پس از یارگیری و انتخاب زمین بازی ، بازی شروع می شود و نحوه آن بدین گونه است چنانچه تعداد نفرات خواستار شركت در بازی بیشتر از 6 نفر باشد مثلا 8 نفر آنگاه تیم ها 4 نفری خواهد بود. معمولا تعداد بازیكنان هر تیم حداقل 2 و حداكثر 7 یا 8 نفر است. و اگر هر سه دال حریف را بزند و از دال های خودشان هیچ كدام نیفتاده باشد یك امتیاز كامل كسب خواهد كرد .

اگر دال های حریف افتاده و یك یا دو تا از دال های خودی نیز افتاده باشد ، نیم امتیاز محسوب می شود.

هر نفر حق دارد یك سنگ ( به طرف دال حریف ) پرتاب كند.و در صورتی كه موفق به انداختن دال شود می تواند یك سنگ دیگر را پرتاپ كند .

در پایان این بازی هر گروهی بیشترین امتیاز را به دست آورد برنده و جایزه دریافت می كند .

به هر حال در صورت توجه ویژه مسئولان و ارائه یك استاندارد یكسان و ملی برای آن می توان این ورزش را جهانی كرد و آن را در سطح بین المللی مطرح كرد .

برچسب‌ها

بیان دیدگاه

عکس/ فیلم/ صوت
«کافه کشکان»
تبلیغات و پیام ها
سایت های مرتبط