سرخط خبرها
امروز: شنبه, ۲۵ آذر , ۱۳۹۶ | ۱۴:۳۷:۰۹آخرین بروزرسانی : ۱۳۹۶/۰۹/۲۳ ،‌ ۰۹:۴۷
۲۷ مرداد ۱۳۹۳در ۱۰:۱۰ ق.ظ تعداد بازدید: 3,580 بازدید کد خبر:24875 چاپ خبر

زندگی ساده ی آیت الله/ شرح زندگی و تصاویر دیده نشده از مرحوم آیت الله مروجی(ره)

0

تصاویر دیده نشده از مرحوم آیت الله حاج شیخ ماشاء الله مروجی(ره) در منزل قدیمی                           عکس ها از: ارجانیوز حاج شیخ ماشاالله مروجی سال ۱۳۰۰ خورشیدی در محله‌ی چهار چنار بروجرد، در یک خانواده‌ی مذهبی و کشاورز دیده به جهان گشود.  پدرش، مرحوم […]

تصاویر دیده نشده از مرحوم آیت الله حاج شیخ ماشاء الله مروجی(ره) در منزل قدیمی

 

93

 

56

 

112

 

27

 

19

 

161

 

131

 

141

 

47

 

85

 

122

 

103

 

75

عکس ها از: ارجانیوز


حاج شیخ ماشاالله مروجی سال ۱۳۰۰ خورشیدی در محله‌ی چهار چنار بروجرد، در یک خانواده‌ی مذهبی و کشاورز دیده به جهان گشود.  پدرش، مرحوم آقا شیخ جواد، در شمار مردان نیک و سرشناس بروجرد بود. حاج‌آقا مروجی برای کسب تحصیلات ابتدایی وارد مکتب‌خانه شد و در محضر هبت‌الله حیدری خواندن و نوشتن را آموخت.

وی برای کمک به معیشت خانواده مدتی به کار و زندگی مشغول شد. 

حاج شیخ ماشاالله مروجی در دوران اقامت حضرت آیت‌الله بروجردی در بروجرد در راه کسب معارف اسلامی وارد حوزه‌ی علمیه‌ی نوربخش بروجرد شد. 

حاج‌آقا مروجی پس از انجام خدمت نظام وظیفه دوباره به حوزه‌ی علمیه باز می‌گردد و در محضر حجت‌الاسلام والمسلمین مستجاب‌الدعوه دروس معقول و منقول را می‌گذراند.

 وی پس از مدتی به شهرستان ملایر می‌رود و ۸ ماه در آن‌جا ساکن می‌شود سپس به همدان می‌رود و مدتی از محضر آیت‌الله حاج شیخ علی محمدی همدانی به تحصیل علوم دینی مشغول می‌شود. 

حاج آقا شیخ مروجی تصمیم می‌گیرد به عتبات عالیات برود، بنابراین همدان را به قصد خوزستان ترک می‌کند و از آن‌جا به عراق رهسپار می‌شود. مأموران مرزی او را دستگیر و به زندان منتقل می‌کنند و پس از مدتی به ایران عودت می‌دهند. سرانجام فرصتی دیگر پیش می‌آید و زیارت نجف اشرف نصیبش می‌شود، این زمان مصادف است با زعامت حضرت آیت‌الله سیدمحمود شاهرودی، شیخ شهر پس از مدتی تحصیل از نجف اشرف به همدان بازمی‌گردد.

 پس از این که حوزه‌ی همدان به دلایلی دچار رکود می‌شود برای ادامه‌ی تحصیل به خرم‌آباد می‌آید و در محضر آیت‌الله روح‌الله کمالوند کسب فیض می‌کند. حاج‌آقا مروجی سال ۱۳۴۰ خورشیدی به پیشنهاد آیت‌الله کمالوند به کوهدشت مهاجرت می‌کند. این روحانی وارسته پس از حدود نیم‌ قرن سکونت در کوهدشت، منشأ کارهای بزرگ و خوبی برای مردم این منطقه بوده‌است. وی در سال ۱۳۴۰ حوزه‌ی علمیه باقرالعلوم شهرستان کوهدشت را تأسیس کرد.

بارزترین ویژگی آیت‌الله مروجی این بود که هیچ‌گاه مقام و منصب دولتی اختیار نکرد و در کارهای سیاسی و به طور کلی سیاست دخالت نکرد.

وی مروج و مبلغ واقعی دین بود. او سال‌ها در یک خانه‌ی گلی و ساده و محقر زندگی‌ای سرشار از معنویت را سپری کرد. سخن او مانند سکوتش ملیح بود، ثمره‌ی سیر و سلوک او تطهیر باطن و تخلیه دل از اغیار بود. مرحوم آیت‌الله مروجی نمونه‌ی یک انسان کامل و بافضیلت بود که در گمنامی و دوری از هیاهوی ظاهری دنیا و دلربایی‌های دنیوی، به حیات واقعی خود دست یافت و جاودانه شد. مروجی از آن دسته نبود که نان دین می‌خورند و کار دنیا می‌کنند. 

صبر و استقامت، توکل به خداوند، بصیرت، فرزانگی، پارسایی، زهد و تقوا، دوری از ظواهر دنیا، هم‌دردی با مردم و بی‌ریا زیستن از جمله ویژگی‌های آن عالم فرزانه و فقیه عالی‌قدر بود. 

زنده‌یاد حاج شیخ ماشاالله مروجی روز سه‌شنبه ۲۲ تیر ماه جاری در شهر قم رخت از جهان فانی بربست و به دیار باقی شتافت. پیکر این روحانی عالی مقام روز چهارشنبه ۲۳ تیرماه بر روی دستان مردم قدرشناس و عزادار کوهدشت تشییع و در بهشت زهرای این شهر به خاک‌سپرده شد.

– خوراک  ایشان ، برای سالهای متمادی، نان جو بود .

– از گفتن کلمه نمیدانم ابایی نداشت.

– خود را وقف مردم کرده بود. در بسیاری از مواقع ظهر و یا نیمه شب مردم برای پرسش های شرعی و یا استخاره تلفن می زدند. بی آنکه کمترین نشانه ای از عصبانیت یا دلخوری در چهره ایشان هویدا شود، به آرامی و با نرمی، به مردم جواب می داد. درب خانه ایشان نیز، همیشه و در همه ساعات روز، به روی همگان گشوده بود . 

– با فقرا همنشین و هم سخن بود و تا می توانست به ایشان کمک می نمود. با این حال مستمندان گاهی نه برای دریافت کمک مالی بلکه برای درد دل نزد ایشان می رفتند.

– رفتن به مهمانی برایش سخت بود؛ اما تا آنجا که می توانست دعوت مومن را رد نمی کرد.

– مظهر تواضع بود. چهارشنبه ها برای درس اخلاق به حوزه می رفت. در یک نوبت در با تاخیر باز شد.  از آن جا که توان ایستادن نداشت همانجا روی سکوی روبروی در ورودی مدرسه در خیابان بی تکلف نشست. در نماز جماعت مسجد به عنوان ماموم شرکت می کرد و یکبار که دیر  رسید و مسجد پر بود در صف آخر جلوی کفش کن اقتدا  کرد.

– گریه کردن را دوست داشت و هر گاه از رحمت سخن می گفت یا نام امام حسین(ع)را می شنید. بغض گلوی ایشان را می گرفت .

– سجده های زیارت عاشورای ایشان، اکثر، بسیار طول می کشید و بیش از یک ساعت به طول می انجامید.

– در حضور جمع، مخصوصا در جمع سادات  ( یا به قول ایشان سلسله جلیله سادات)، دو زانو و مودب می نشست.

– طلبه ها را  هم چون فرزند گرامی می داشت و می گفت: ما می خواهیم طلبه ها ملائکه شوند 

– رازدار جوانان بود .

– ملاقات با او زمان مخصوصی نداشت. 

– بیش از ده سال آخر عمر خود را با بیماریهای گوناگون دست و پنجه نرم کرد؛ ولی همیشه زبان به شکر می گشود و می گفت: خدا سه چیز را دوست دارد: بدن مریض، قلب شاکر و زبان ذاکر .        

 
 
 روحش شاد رهش پر رهرو باد …

 

برچسب‌ها

دیدگاه

 1. در کلبۀ ما رونق اگر نیست صفا هست // انجا که صفا هست در آن نورِ خدا هست

  [پاسخ]

  سید محمدصادق محمدی وفایی در :

  دلم برایش تنگ شده است
  دلتنگ اویم چون به معنای واقعی یک روحانی بود و می شد از نفس مسیحایی او بهره ها برد .و کیست از فقدان یک روحانی کامل دلتنگ نشود.
  او دریافته بود که بهایش بهشت است و بهشت و رضوان الهی را با هیچ چیز عوض نمی کرد .ازاینرو او چنان دست رد برسینه ی همه ی دنیا می زد که گویا بارها تا وسط بهشت رفته بود و برگشته بود و وسط بهشت را فدای هیچ کس و هیچ چیز نمی کرد .

  دلتنگ خودم نیز هستم زیرا در قطعه ای از عمر دانش آموزش شدم که منزلتش را درک نکردم و قدرش را ندانستم زیرا او نخستین روحانی بود که همنشینش شدم و احساسم آن بود که همه ی حجت الاسلام ها و طلبه ها مروجی اند و فرصت استفاده ام بسیار است کاش می دانستم او تافته ای جدا بافته است .
  الهی نیم نگاهی از تو کافی است هرکسی را ، آن استاد را به همه ی نگاههایت می سپارم .

  [پاسخ]

 2. سلام و درود خدا به روح ملكوتي پدر روحاني شهرمان كه در زمان حيات و پس از آن هم منشا خير و بركت براي ماست.

  [پاسخ]

 3. نادر ...علی نژادیان

  مردان خدا پرده پندار دریدند یعنی همه جا غیر خدا هیچ ندیدند
  ما که توفیق زیارت ایشان نصیبمان نشد واز این بابت ضرر کردیم
  در این دیار احدی نیست که ایشان را نشناسد واز خوبیهایش سخن نگوید
  الحق والانصاف که دنیای خاکی و تمام مادیاتش برای ایشان به اندازه پر کاهی ارزش نداشت . بدون شک اگر کوچکترین علاقه ای نشان میداد به بالاترین مقام ومسندها می رسید اما چیزی که برایشان اهمیت نداشت پست ومقام دنیوی بود همه ملت قبولش داشتند چه از اهالی مسجد وبازار و ادارت و چه آن جوان سر چهار راه .
  ایت اله مروجی نمونه بارز یک مرد خدایی بود در روی زمین
  نه زبان را یارای وصف اوست ونه قلم را تاب نوشتن
  روحش شاد ویادش گرامی باد

  [پاسخ]

 4. تشکر از سایت لکنا به خاطر انتشار خبر و
  تشکر از سایت ارجا نیوز به خاطر انتشار تصاویر

  [پاسخ]

 5. علی رضایی نورآبادی

  حقیر با اینکه ذکر خیر و حسنات این مرد بزرگ و این عالم ربانی را زیاد شنیده بودم ولی متاسفانه هرگز موفق به زیارت ایشان نشدم . از خداوندبزرگ برای این عالم وارسته ی بخدا پیوسته طلب مغفرت و ارتقاء مقام معنوی نزد باریتعالی دارم ، وهمچنین برای مردم فهیم و قدرشناس کوهدشت بخاطر این ثلمه عظیم از خداوند منان توفیق صبرو شکیبایی مسئلت مینمایم . برای شادی روح و علو درجات این فقید سعید جمیعا بخوانید فاتحه و صلوات . خدایا ما را از رهپویان مرحوم آیت الله مروجی ( رض ) قرار بده . آمین یارب العالمین

  [پاسخ]

 6. خداوند ایشان را غریق رحمت فرماید

  [پاسخ]

 7. صفا و صمیمیت در این عکس‌ها قشنگ آدم را مجذوب خودش می‌کند. خلوص و پاک نهاد بودن را میشود در مرحوم مروجی احساس کرد. همین جا هم سلامی‌ عرض می‌کنم به دائی‌های عزیزم حاج آقا محمد و رضا سوری.

  مجید سوری لکی

  [پاسخ]

 8. روحش شاد و يادش گرامي باد

  [پاسخ]

 9. درود خدا برایشان

  [پاسخ]

 10. نقش این مرد بزرگ بر تارک تاریخ شهر کوهدشت همیشه جاودان است

  [پاسخ]

 11. ساده گی چه زیبا و با صفاست ست روحش شاد.

  [پاسخ]

 12. روحــــــــــــــــــش شــــــــــــــــــــــــــــــــاد

  [پاسخ]

 13. روحش شاد یادش گرامی

  [پاسخ]

 14. حضرت آیت الله مروجی از رجال بارز صدقوا ماعاهدالله علیه بودو افتخار کوهدشت زمین می باشد خدایش بیامرزاد

  [پاسخ]

 15. روحش شاد .یک مرد واقعی بود

  [پاسخ]

 16. قابل توجه جوانان و نوجوانان اینکه ،این روحانیِ عظیم الشان هیچگاه از بیت المال ارتزاق نکرد و تا پایان عمرِ شریفشان با ساده زیستی و بدور از تشریفات معمول ومرسوم به عبادت و اطاعت از خداوند متعال مشغول بود، اخلاص و معنویت سر تا پای وجودش را فرا گرفته بود و ریا کاری در حریمِ زندگیش راه باز نکرده بود و جز به اطاعت از معبودش به هیچ چیز نمی اندیشید، وقتی به زندگیِ پاک وبی آلایش این بزرگوار نظر می افکندی زیاده خواهی را در خود سرکوب میکردی ، کینۀ هیچ کس را بدل نمی گرفت و به مالِ دنیا چشم طمع نداشت ………. روحش شاد و یادش گرامی باد

  [پاسخ]

 17. مردان خداپرده پنداردريدند///يعنى همه جاغيرخداهيچ نديدند
  مرحوم آيت الله مروجى( ره ) مصداق کامل آيه ى شريفه ى “ياأيتهاالنفس المطمئنه إرجعى إلى ربک …..اند
  پشت کردن به تجملات دنيوى کارهرکسى نيست وواقعا خيلى سخت است که انسان بتواند به اين درجه ازعرفان برسد،اين حقيردرطول عمرم بجزحضرت امام رحمه الله عليه و مرحوم آيت الله مروجى کس ديگرى رو سراغ ندارم
  البته ازمهمترين عواملى که آيت الله مروجى رو عزيز ومحبوب کرده است علاوه برزهد وساده زيستى آن مرحوم دورى کردن ونپرداختن به بازي هاى سياسى بود،اين بازى هاى سياسى است که محبوبيت رو ازآدم ميگيرد.
  شايدکوتاه مدت براى برخى خوشايندباشدليکن دردرازمدت مفيدومؤثرنخواهدافتاد،زندگى زلال حضرت آيت الله مروجى براى طلبه هاى جوان امروزى ميتواند الگووسرمشق باشدتاتسليم دام هاى شيطانى نشوندتامواظب زبان وچشمان وگفتارخودباشند.
  طلاب جوان وامروزى مااگرميخواهندنزدافکارعمومى محبوبيت پيداکنندحتما حواظب زبان ورفتارخودباشند.اين صحيح نيست به محض اينکه تريبوني براى ايشان مهيا شد برطبل تفرقه بکوبند وبخاطر خوشايندبرخى فرصت طلبان باآبروى ديگران بازى کنند
  طلبه ى امروزى چنانچه مى خواهد بمانندمرحوم ماشالله مروجى بعدازمرگ ازاوبه نيکى يادشود نبايد تهمت بزند نبايد غيبت بکندد ونبايد سخنگوى کسى يا کسانى بشودکه جزمنافع خود هدف ديگرى ندارند وبراى رسيدن به اهداف مادى خويش بادين ودنياى ديگران بازى ميکنند.
  سعديامردنکونام نميردهرگز///مرده آنست که نامش به نکويي نبرند
  نام نيک مرحوم مروجى براى هميشه درتاريخ سسرزمين لرستان خواهد درخشيدومردم به نيکى ازاو يادخواهندکرد
  روحش شادويادش گرامى باد
  براى شادى روح پاک ومطهرش الفاتحه مع صلوات

  [پاسخ]

 18. یادش گرامی و روحش شاد

  [پاسخ]

 19. خانه اي كه در اوج سادگي پر از نور ومعنويت وميزبان حضور ملايك بود .روحش شاد كه نامش و يادش زينت كوچه هاي خاكي اين شهر است.يك حمد وسوره تقديم روان ملكوتيش.

  [پاسخ]

 20. آیت الله خوشنام وند

  با سلام وصلوات برمحمد وآل محمد وسلام ودرود خداوند سبحان بر روح ملکوتی بزرگ روحانی کوهدشت عزیزمان مرحوم آیت الله مروجی .رحمت واسعه پروردگار بر ایشان وشاگردان عزیزومومن آن مرد خدایی .آری شاگردانی مثل آقا سید وفایی وبرادر عزیزمان محمد طهماسبی که ان شا الله باعث زنده شدن یادوخاطره آن مرحوم خواهند شد.

  [پاسخ]

 21. آیت الله خوشنام وند

  وهمه ما می بایست ،قدردان محبت های ،آن مرد خدایی باشیم واز خداوند سبحان برای شادی روح ایشان علو درجات ومغفرت الهی را طلب نماییم.
  ومن الله التوفیق التماس دعا

  [پاسخ]

  ناشناس در :

  اللهم الرزقنی شهادت فی سبیلک
  خداوندا همه ما را به راست هدایت فرما وبینشی که از وجود اینچنین گوهرهایی درست وبهتر استفاده کنیم .خداوند سبحان بیامرزدشان

  [پاسخ]

 22. جوانان ونوجوانان میفهمن به سیاسیون بفرمایید اگر نمیفمیدیم تو اینترنت دنبال اسمش نبودیم لطفا از نصایح‌تکراری وکلیشهای خجالت بکشید جوونا چوب سیاستای امثال شما رو‌میخورن

  [پاسخ]

بیان دیدگاه

عکس/ فیلم/ صوت
«کافه کشکان»
تبلیغات و پیام ها
سایت های مرتبط