سرخط خبرها
امروز: دوشنبه, ۲۷ آذر , ۱۳۹۶ | ۲۳:۵۴:۳۹آخرین بروزرسانی : ۱۳۹۶/۰۹/۲۷ ،‌ ۰۸:۱۹
۲۷ مرداد ۱۳۹۳در ۸:۴۲ ق.ظ تعداد بازدید: 661 بازدید کد خبر:24868 چاپ خبر

دلفان در مسیر حق کشی/ چرا دلفان حتی نمی تواند داشته های خود را نیز نگه دارد؟

0

مظلومیت و محرومیت دلفان موضوعی است که با هیچ شیوه و ابزاری قابل انکار نیست و هر رهگذر غریبه ای که از این دیار گذر نماید در نگاه اول به این مسئله اذعان خواهد کرد…

delfan

 

رضا محمدی در نسیم دلفان نوشت: وضعیت امروز دلفان نتیجه سالها بی مبالاتی و سهل انگاری مدیرانی می باشد که مدتی در این دیار  بر کرسی غرورآمیز مدیریت تکیه زدند و تنها چیزی که از آن بهره بردند سکو شدن دلفان برای پرتاب آنها به جایگاه های بالاتر و مناصب خوش رکاب تر بود و دیگر هیچ

عدم جدیت در مطالبه گری مردم شهرستان را هم می توان بعنوان عامل دیگری در عقب ماندن دلفان از قطار توسعه نام برد که اکنون نیز با تمام جفاهای غیر قابل انکار در این منطقه متاسفانه کوچکترین نشانه ای از تغییر رویه در مطالبه گری مردم دیده نمی شود.

باید بپذیریم که به خوبی نتوانستیم از پرتو نورانی توسعه و پیشرفت در کشورمان بهره ببریم و فرصت های بسیاری را از دست دادیم ، همین فرصت سوزی ها باعث شده که حتی از همسایگان خود نیز به شدت عقب بمانیم.

اگر گذری به سابقه آرشیو ذهن خود داشته باشیم می بینیم که استان کرمانشاه و استان لرستان تقریبأ در یک سطح بودند اما آیا در حال حاضر وضعیت استان همسایه با اوضاع استان لرستان قابل قیاس است؟

درباره محرومیت ها گفتنی های بسیاری گفته شده و قرائن آن بارها به جوهر قلم نگارندگان این دیار بر صفحات اطلاع رسانی استان و حتی کشور نقش بسته است.

در این یادداشت نوک پیکان انتقادم به سوی مظلومیت است نه محرومیت…

کودک که بودم می دیدم افراد پر مدعا معمولأ برای بزرگ نمایی خود به کسانی ظلم می کردند که توان دفاع از خود را نداشتند چه بهتر که این فرد ناتوان بی کس هم باشد و فریاد رسی نداشته باشد.

دلفان دقیقاً همان فرد نحیف بی کس است.

از هجوم همسایه برای اشغال مناصب اداری گرفته تا غارت شهرک صنعتی و خیلی مظلومیت های دیگر که بگذریم به موضوع جغرافیای دلفان ، اماکن و شخصیت های منطقه می رسیم.

چندی پیش تنگ گاوشمارمان در حرکتی عجیب و غریب به نام بی ریشه معشوره تغییر یافت و فراتر از آن اینکه به بهانه سدی به همین نام این منطقه به  عنوان حوزه استحفاظی شهرستان کوهدشت معرفی گردید تا جایی که در رسانه ها هر زمانی که از این تنگه و سد احداثی یاد می شود در کنارش نام شهر همسایه خودنمایی می کند.(اینجا)

این در حالی است که چندین بار مسئولان شهر همسایه بدون کوچکترین هماهنگی و اطلاعی به مدیران مربوطه در دلفان از تنگه مورد نظر و سد در حال احداث بازدید کردند و حتی احساس نکردند که رسم است اگر برای بازدید اداری وارد حوزه استحفاظی شهر دیگری می شوند بایستی با مدیران ارشد آن منطقه هماهنگ شود.

از لطف همسایه های هم استانی که بگذریم به الطاف استان مجاور می رسیم.

استان کرمانشاه مدعی چیست؟

استان همسایه وقتی این اوضاع را در دلفان دید با خود اندیشید که مگر ما از سایر همسایگان دلفان کمتریم…

ابتدا احداث راه دسترسی به منطقه آبگرم و سپس امامزادگان احمد و محمود (باولین) را در پیش گرفتند و بعد از آن به همین بهانه (راه دسترسی) ادعای تعلق منطقه گردشگری آبگرمه به استان کرمانشاه را مطرح کردند و فراتر از آن اسفندماه سال گذشته در خبری به نقل از اداره کل میراث فرهنگی و گردشگری شان مدعی شدند که امامزادگان احمد و محمود نیز متعلق به استان کرمانشاه هستند.(اینجا)

موضوع به همین جا ختم نمی شود ، در مانور رسانه ای از چندی پیش بحثی در سایت های خبری کرمانشاه مطرح شده است که در آن سعی شده چهره مشهور دلفان یعنی مرجع عالیقدر دوران گذشته و عالم ربانی آیت الله العظمی حاج شیخ فرج الله کاظمی را به عنوان عالم بزرگی از دیار کرمانشاه معرفی کنند ، به طور نمونه روز گذشته در خبری از سایت تحلیلی خبری مرصاد ملاحظه شد که در تیتری جعلی نوشته اند “آیت الله العظمی حاج شیخ فرج الله کاظمی کرمانشاهی…

 

 

مرحوم آیت‌الله کاظمی در ارتباط با نهضت روحانیت در عصر مرحوم آیت‌الله کاشانی و بعد از آن از مفاخر علمی و رجال سیاسی و مبارز کشور خصوصأ در غرب کشور شناخته می شود. وی از شاخص ترین روحانیون برجسته دوران خود بوده که در استانهای غربی منشأ خدمات دینی ، فرهنگی و اجتماعی بسیاری برای مردم منطقه بوده و در موضوعات صلح و سازش اقوام نیز خدمات شایانی داشته است.

استان کرمانشاه با نگرش به جایگاه برجسته ایشان در صدد تصاحب شخصیت و نام بلند آوازه ایشان بر آمده و امروز می بینیم با مانورهای رسانه ای تلاش خود را جدی تر کرده اند.

اینگونه حرکات ظالمانه همسایگان دلفان مانند تصاحب مناصب اداری شهرستان توسط غیر بومی ها – سرمایه گذارانی که بنام دلفان و به کام سایر نقاط کشور وام های کلانی گرفتند و میراث بجای مانده آنان در شهرک صنعتی گویای همین مطلب است – تنگ گاوشمار تبدیل شده به معشوره کوهدشت – بحث آبگرمه ، امامزادگان احمد و محمود و نیز تصاحب چهره های مشهور دلفانی بنام استان همسایه تنها گوشه ای از دردهای لاعلاج این منطقه است که این سؤال را در اذهان مردم متبادر می سازد که :

به راستی چرا دلفان حتی نمی تواند داشته های خود را نیز نگه دارد؟

بی شک دو دلیل مورد اشاره در ابتدای متن یعنی “مسئولین و مردم” هر دو در وقوع چنین حوادثی نقش بسزایی داشته اند و به اعتقاد نگارنده گزینه دوم یعنی “مــردم” به علت عدم مطالبه گری و بی تفاوتی به حوادث پیرامون خود بیش از مورد اول سبب شده تا شهرستان دلفان آبستن چنین جریانات ظالمانه ای باشد.

امیدواریم روزی برسد که مردم دلفان نیز به این حقیقت اصل برسند که تا مطالبه گر نباشند و تا از مسئولین خود پاسخ نخواهند هیچگاه بر مشکلات شهرستان فائق نخواهند آمد.

مسئولی که ببیند مردم شهرش به موضوعاتی مانند آنچه اشاره شد بی تفاوت نیستند مطمئنأ خیلی جدی تر از گذشته ظاهر خواهند شد و اجازه هرگونه حرکتی که سبب رنجش شهروندان شود را نخواهند داد.

به طور مثال اگر مردم ما از همان روز اول که تنگه گاوشمار تبدیل به معشوره کوهدشت شد با تجمع اعتراضی قانونی و ارسال طومارهای بلند به مراجع ذی صلاح و نیز مطالبه جدی از مسئولین شهرستان از جمله نماینده مجلس که زمینه بهتری برای اعتراض به موضوع مورد بحث را دارد ، آیا نماینده شهرستان می توانست با بی تفاوتی از کنار این موضوع بگذرد؟

بارها اینگونه مباحث و خیلی موارد دیگر از طریق رسانه های شهرستان و یا تریبون نمازجمعه شهرستان مطرح گردید ، اما دریغ از یکبار تجمع اعتراضی مردمی یا حداقل نصب بنر یا پلاکاردی در راستای مطالبه از مسئولان…

هر شب از فریاد من همه خلق نمی خوابند

اما چه سود آنکه باید بشنود می خوابد!

 

 

 

برچسب‌ها

دیدگاه

 1. وای بر مظلومیت دلفان ! وای بر محرومیت این شهرستان با 160000 جمعیت و 500 روستا که اکثرا فاقد ابتدایی ترین امکانات میباشند. چه کسی جوابگوست ؟ در نورآباد بجای محرومیت زدایی باید با یک اقدام همه جانبه محروم زدایی کنند ! شاید این بهتر باشد .

  [پاسخ]

 2. مطالب‏ ‏بالا‏ ‏تماما‏ ‏صحیح‏ ‏است‏ ‏اما‏ ‏وقتی‏ ‏مسئولین‏ ‏شهرستان‏ ‏هیچ‏ ‏اهمیتی‏ ‏به‏ نظر‏ ‏مردم‏ ‏نمی‏ ‏دهند‏ ‏باید‏ ‏شاهد‏ ‏این‏ ‏همه‏ ‏ظلم‏ ‏باشیم‏ ‏.
  وقتی‏ ‏مسئولین‏ ‏کرمانشاه‏ ‏اعلام‏ ‏میکنند‏ ‏در‏ ‏یک‏ ‏پروسه‏ ‏سه‏ ‏ساله‏ جاده‏ ‏‏دسترسی‏ ‏به‏ ‏آبگرم‏ ‏دلفا‏ن‏ ‏و‏ ‏امامزادگان‏ ‏واجب‏ ‏التعظیم‏ ‏منطقه‏ ‏را‏ ‏به‏ ‏صورت‏ ‏آسفالت‏ ‏استاندار‏د‏ ‏می‏ ‏سازند‏ ‏چرا‏ ‏باید‏ ‏مانع‏ ‏شد‏ ‏وقتی‏ ‏نمی‏ ‏تواتیم‏ ‏به‏ ‏مردم‏ ‏خدمت‏ ‏کنیم‏ ‏بگذار‏ ‏دیگران‏ ‏باعث‏ ‏آبادانی‏ ‏منطقه‏ ‏شوند‏ ‏آنوقت‏ ‏زمان‏ ‏پشیمانی‏ ‏وحسرت‏ ‏می‏ ‏رسد‏ ‏.
  وظیفه‏ ‏اصلی‏ ‏بر‏ ‏عهده‏ ‏مسئولین‏ ‏است‏ ‏والا‏ ‏مردم‏ ‏همواره‏ ‏در‏ ‏جریان‏ ‏امور‏ ند‏ ‏و‏ ‏همه‏ ‏چیز‏ ‏را‏ ‏با‏ ‏نگرانی‏ ‏دنبال‏ ‏می‏ ‏کنند‏ ‏.

  [پاسخ]

 3. در سد گاوشمار این اراضی دلفانه که به زیر آب میره اما مزایاش واس کوهدشته این چه قانونیه ملک و اراضی متعلق به شهرستان دلفانه پس باید در مزایاش با کوهدشت سهیم باشیم

  [پاسخ]

بیان دیدگاه

عکس/ فیلم/ صوت
«کافه کشکان»
تبلیغات و پیام ها
سایت های مرتبط