سرخط خبرها
امروز: یکشنبه, ۲۶ آذر , ۱۳۹۶ | ۰۵:۴۸:۲۸آخرین بروزرسانی : ۱۳۹۶/۰۹/۲۳ ،‌ ۰۹:۴۷
۲۳ مرداد ۱۳۹۳در ۱۰:۰۸ ب.ظ تعداد بازدید: 2,774 بازدید کد خبر:24710 چاپ خبر

بحران کم آبی و خشکسالی در روستای سیاه چشمه کوهدشت

0

  «بشر قرن‌ها بدون تکنولوژی و انرژی‌های نفت، برق، گاز، مخابرات و … می‌زیسته است. اما هیچ زمان بدون آب قادر به زندگی نبوده و نخواهد بود.» به گزارش لکنا، بحران کم آبی و خشکسالی در روستای سیاه چشمه واقع در منطقه کشماهور شهرستان کوهدشت، مردم این بخش را که اکثراً کشاورز و دامدار بوده‌اند […]

34767551890069998850

 

«بشر قرن‌ها بدون تکنولوژی و انرژی‌های نفت، برق، گاز، مخابرات و … می‌زیسته است. اما هیچ زمان بدون آب قادر به زندگی نبوده و نخواهد بود.»

به گزارش لکنا، بحران کم آبی و خشکسالی در روستای سیاه چشمه واقع در منطقه کشماهور شهرستان کوهدشت، مردم این بخش را که اکثراً کشاورز و دامدار بوده‌اند به دلیل از دست دادن شغل، راهی شهر‌ها کرده است. زیرا چند سالی است که بحران بی‌آبی و خشکسالی موجب شده شغل افراد زیادی که زندگی خود را وابسته به آن می‌دیدند به خطر افتاده و افراد بسیاری را بیکار کند. و متاسفانه این امر در حالی رخ می‌دهد که در گذشته نه چندان دور این روستا از جمله قطب‌های دامداری و کشاورزی بوده و بواسطهٔ کار و رونق دامداری و کشاورزی نیازی به مهاجرت در آن احساس نمی‌شد.

این روستا با حدود ۱۳۰۰ نفر جمعیت، نزدیک به سه ماه است که با کمبود آب به صورت جدی مواجه شده است تا آنجا که شرایط موجود، تامین نیاز آب شرب را هم تحت شعاع خود قرار داده و این نیاز اساسی و حیاتی را وارد بحرانی تازه نموده است؛ بصورتی که مردم مجبور به استفاده از آب چاههای قدیمی و غیربهداشتی شده‌اند که معظل کدورت آب و عدم کیفیت مناسب آن عواقب وخیمی را به دنبال خواهد داشت و اگر این امر ادامه یابد باید منتظر بروز بیماریهای منتقل شونده از راه آب در ساکنین روستا و افزوده شدن معظلی دیگر و عواقب بدتری در این منطقه باشیم.

این در حالی ست که می‌شد با مدیریت، برنامه ریزی و استفاده از ظرفیت‌های موجود، مشکل کم آبی این روستا را رفع کرد. اما متاسفانه مسئولان هنوز اقدام شایسته و درخوری انجام نداده‌اند و حفر چاهی که قرار بود معضل این منطقه را مرتفع نماید به دست فراموشی سپرده شده است.

باید یادآور شد که: زمین بدون آب همانند سرمایه بدون مصرف است و از آنجا که زمین بزرگ‌ترین سرمایهٔ دامداران و کشاورزان، و نگهدارندهٔ آنان در روستا می‌باشد بایستی هرچه سریع‌تر در جهت رفع بی‌آبی در این منطقه تلاش نمود.

 

 

 

برچسب‌ها

دیدگاه

 1. آقای مدیر آب و فاضلاب روستایی چرا به این روستاها رسیدگی نمی شود تا بخاطر نبود آب شرب مهاجرت نکنن

  [پاسخ]

 2. آقای فرماندار شهرستان کوهدشت :
  چرا بر طرحهای که در حال اجرا میباشند نظارت نمیشه ؟
  در منطقه کشماهر که آب و فاضلاب روستایی اقدام به حفر چاه عمیق نموده که قرار بود آب روستای سیاه چشمه رو تامین کنه متاسفانه بعلت عدم نظارت کافی بیش از 5 ماه طول کشید بدتر از آن تایید و تحویل گرفتن چاهی که کج کنده شده است .
  تا کی این مردم محروم چوب این مدیران ناکارآمد رو بخورن؟

  [پاسخ]

 3. لطفا پیگیری شود

  [پاسخ]

 4. چرا در دولتی که قرار بودمحرومیت زدایی شود پس چرا روستای سیاه چشمه هر روز بر محرومیتش بیشتر میشود بدون آب شرب واقعا روستا موندن نداره

  [پاسخ]

 5. چه کاری باید انجام داد تا مسولین به این روستا در خصوص آب شرب رسیدگی کنند.

  [پاسخ]

 6. مسولین ذیربط بدانند اهالی محروم روستای سیاه چشمه با شروع گرما و همچنین ماه مبارک رمضان از نظر آب آشامیدنی واقعا در رنج بودن روستایی که شاید یکی از دلایل مهم مهاجرت اهالی روستا به شهر همین نبود آب شرب باشد چرا آقای یوسفوند و عبدولی رییس و معاون آب و فاضلاب روستایی اقدامی انجام نمی دهند

  [پاسخ]

 7. آقای نماینده شهرستان 2 سال پیش قول بر طرف کردن مشکل کم آبی که نیاز اولیه هر روستا می باشد داده بود ولی متاسفانه به قولش عمل نکرد.

  [پاسخ]

 8. واسه این روستا که از آب آشامیدنی در تنگنا هستن باید تاسف خورد

  [پاسخ]

 9. راستی مسؤلین شهرستانی دارن چکار میکنن؟

  [پاسخ]

 10. لطفا پیگیر قطع شدن آب روستای سیاه چشمه باشید

  [پاسخ]

 11. من یکی ازاهالی روستاهستم که بخاطربی آبی آواره شهرهاشدم.هیچکس به قولش عمل نکرد.مسئولین خودشونوجای اهالی این روستاقراربدن.

  [پاسخ]

 12. متاسفم برای این همه کاردار بی تفاوت
  ما فریاد بی صدامونو کجا عرضه کنیم
  اب شرب را هم بر ما روا نمیدارید

  [پاسخ]

 13. متاسفم برای این همه کاردار نالایق
  اب شرب را هم بر این خلق روا نمیدارید
  بازتابشو ۳سال دیگه در اثر مهاجرت خواهید دید

  [پاسخ]

 14. خواهشهای واسه سیاه چشمه کاری بکنید

  [پاسخ]

 15. محمود تیموری محمدحسن

  ریاست محترم اب و فضلاب شهرستان .توروخدا به وضعیت بد بی آبی این روستا رسیدگی کنید .ضمنا طرح هادی در این روستا به نهایت نرسیده است ، لطفا پیگیر شوید.با تشکر

  [پاسخ]

 16. روستا,خالی ازسکنه داره میشه دادوبیداد,خداهاوار.

  [پاسخ]

بیان دیدگاه

عکس/ فیلم/ صوت
«کافه کشکان»
تبلیغات و پیام ها
سایت های مرتبط