سرخط خبرها
امروز: پنج شنبه, ۲ آذر , ۱۳۹۶ | ۰۶:۵۹:۵۴آخرین بروزرسانی : ۱۳۹۶/۰۹/۰۱ ،‌ ۰۸:۰۱
۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۱در ۹:۲۳ ق.ظ تعداد بازدید: 130 بازدید کد خبر:2450 چاپ خبر

مخالفت با لایحه بودجه را به مصلحت نمی دانم/ اتكا به درآمدهای نفتی غیرواقع بینانه است

0

تهران – نخستین موافق كلیات لایحه بودجه سال 1391 كل كشور، مخالفت مجلس با لایحه بودجه را به مصلحت ندانست و اولین مخالف نیز اتكای بودجه به درآمدهای نفتی را غیرواقع بینانه دانست.


به گزارش خبرنگار پارلمانی ایرنا، ‘علی ادیانی راد’ كه به عنوان نخستین موافق كلیات لایحه بودجه سال 91 كل كشور در جلسه علنی روز چهارشنبه مجلس شورای اسلامی سخن می گفت ، اظهارداشت: اگر چه ضعف هایی در لایحه بودجه وجود دارد ولی پدیده مخالفت مجلس با لایحه بودجه را به مصلحت نمی دانم.

عضو كمیسیون انر‍ژی مجلس شورای اسلامی افزود: در لایحه دولت، درباره درآمد حاصل از یارانه ها مغایرت هایی با قانون اساسی دارد ولی درباره اسناد بالادستی به بهداشت و آموزش و پرورش و صنعت توجه خوبی شده است.

نماینده مردم قائم شهر در مجلس شورای اسلامی ادامه داد:‌ تقویت امور زیرساختی در امور نفت و استفاده از صندوق توسعه ملی و تخصیص 18 درصد منابع برای طرح های نفتی در حوزه های مشترك و همچنین تخصیص 10 درصد از صندوق توسعه ملی به بخش كشاورزی و ارایه تسهیلات آسان به این بخش از ویژگی های این لایحه است.

ادیانی راد همچنین توجه به سازمان تعاون روستایی و نظام مهندسی و صندوق بیمه بیكاری را از ویژگی های لایحه بودجه 91 عنوان كرد و گفت: در زمینه حمایت از بخش صنعت و تولید نیز در بحث درآمدها و منابع حاصل از اجرای هدفمندی یارانه ها، تخصیص خوبی در لایحه دیده شده است.

بر اساس این گزارش ،’احمد توكلی’ نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی به عنوان نخستین مخالف كلیات لایحه بودجه سال 1391 كل كشور نیز گفت: در تهیه بودجه، اصولی از قانون اساسی، قانون برنامه پنجم توسعه و قانون هدفمندی یارانه ها رعایت نشده و نتیجه آن بی انضباطی مالی در كشور خواهد بود.

رییس مركز پژوهش های مجلس افزود: در لایحه بودجه 91 ، قانون آیین نامه داخلی و دسترسی آزاد به اطلاعات نقض شده و اطلاعات كافی به كمیسیون تلفیق داده نشده است.

توكلی با بیان اینكه ‘بی اعتنایی به آثار بودجه در شاخص های كلان نمایان می شود،’ گفت : وقتی بودجه، به عنوان ابزار توزیع ثروت و قدرت در جهت رفع تبعیض عمل نكند،كار دشوارتر می شود.

وی با عنوان اینكه ‘اتكا بیشتر بودجه به نفت و میزان تولید صادرات نفتی غیرواقع بینانه است’، افزود: برخلاف اصول قانون اساسی، در بودجه دولت یك سوم بودجه عمومی برای احكام دیده شده است و نماینده دیوان محاسبات در بررسی لایحه در كمیسیون تلفیق رسما اعلام كرد كه با چنین بودجه ای، امكان نظارت بین ارقام وجود ندارد كه باید مورد توجه قرار گیرد.

رییس مركز پژوهش های مجلس همچنین گفت: دولت باید طبق قانون عمل كند و مجلس نباید اجازه دهد برای پرداخت نقدی از حدود خود فراتر رود.

سپس ‘نیره اخوان بیطرف’ عضو كمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی به عنوان دومین موافق كلیات لایحه بودجه سال 91 گفت: توجه به اجرای طرح های بالادستی نفت و گاز در میادین مشترك از اهمیت بالایی برخوردار است كه در این لایحه به آن توجه شده است.

وی افزود: واگذاری سهام شركت ها، مطالبات قانونی دولت و ایثارگران، توجه به بخش كشاورزی برای احداث آب بندها و شبكه های آبیاری و كمك بلاعوض از موارد دیده شده در بودجه سال 91 است.

نیره اخوان توجه به امور زنان و خانواده و بیمه آنها، توجه به ایثارگران و امور فرهنگی، تامین جهیزیه به مددجویان كمیته امداد و بهزیستی و حوزه های علمیه و سازمان تبلیغات اسلامی و توجه به بیمه كشاورزان را از دیگر نقاط قوت لایحه بودجه امسال برشمرد.

نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: حذف جریمه بیمه های واحدهای صنفی صنعتی و كشاورزی ، توجه به قوه قضاییه، امور عشایری ، امور پژوهشی و تعیین تكلیف كاركنان قراردادی علوم پزشكی و فولاد كشور از دیگر نقاط قوت دیده شده در این بودجه است.

در ادامه ،’جمشید انصاری’ نماینده مردم زنجان در مجلس شورای اسلامی به عنوان مخالف بعدی گفت: مخالفت من هم شامل لایحه بودجه و هم مربوط به اقدامات كمیسیون تلفیق است.

وی با بیان اینكه ‘تصمیمات كمیسیون تلفیق، بیشترین ایرادات را دارد’، اضافه كرد: تنظیم لایحه بودجه توسط دولت با 85 درصد مربوط به موضوعات جاری كشور از قبیل حقوق، اعتبارات و تملك دارایی سرمایه برای تكمیل امور عمرانی است و تنها 10 تا 15 درصد باقیمانده كه قابل بررسی است.

وی با اشاره به این كه بودجه دولت از نظر اتكای به نفت مغایر با سیاست های كلی كشور است، گفت: افزایش 66 هزار میلیارد تومانی درآمدهای دولت در كمیسیون تلفیق، جای اشكال دارد چرا كه نمی توانیم اتكای مناسبی به درآمدهای نفتی داشته باشیم و از سوی دیگر، دو سقفی شدن بودجه دارای ایراداتی است كه قابل رسیدگی است.

نماینده مردم زنجان در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت : دولت اگر در اجرای لایحه بودجه با مشكلی مواجه شود، می تواند متمم بیاورد ولی در این لایحه، كمیسیون تلفیق هم بودجه و هم متمم را بررسی كرده است.

انصاری با اشاره به اینكه ‘در این لایحه، اختیاراتی را دولت پیش بینی كرده است كه امكان جابجایی وجود دارد’، گفت: كمیسیون تلفیق در چند روز آخر بررسی لایحه، تصمیماتی را گرفت كه الگویی در بی انضباطی كشور خواهد شد.

وی با بیان اینكه ‘اساسا این نوع تصمیمات، كشور را با چالش جدی مواجه می كند’، گفت: بر اساس تصمیمات كمیسیون تلفیق، حدود چهار هزار و 500 میلیارد تومان به هزینه های كشور افزوده شده كه جایگزینی منابع آن از نامطمئن ترین محل ها است.

ادامه دارد…

برچسب‌ها

بیان دیدگاه

عکس/ فیلم/ صوت
«کافه کشکان»
تبلیغات و پیام ها
سایت های مرتبط