سرخط خبرها
امروز: جمعه, ۲۹ دی , ۱۳۹۶ | ۰۱:۲۵:۰۲آخرین بروزرسانی : ۱۳۹۶/۱۰/۲۷ ،‌ ۰۸:۱۰
۳۰ تیر ۱۳۹۳در ۱:۵۵ ب.ظ تعداد بازدید: 384 بازدید کد خبر:24106 چاپ خبر

مسائلی اثر گذار بر اقتصاد مقاومتی

0

  مسائلی اثر گذار بر اقتصاد مقاومتی مهرداد خوشنام وند در مسیر تحول و بلوغ کشور به واژه ی  نوظهور «اقتصاد مقاومتی»  می رسیم که با آگاهی و درایت مسئولین نظام مقدس جمهوری اسلامی ارائه شده است . اهداف آن شناسایی تهدید ها و حوزه های فشار و تبدیل آن ها  به فرصت و خنثی […]

mshmk

 

مسائلی اثر گذار بر اقتصاد مقاومتی

مهرداد خوشنام وند


در مسیر تحول و بلوغ کشور به واژه ی  نوظهور «اقتصاد مقاومتی»  می رسیم که با آگاهی و درایت مسئولین نظام مقدس جمهوری اسلامی ارائه شده است . اهداف آن شناسایی تهدید ها و حوزه های فشار و تبدیل آن ها  به فرصت و خنثی کردن اثرات  تحریم هاست . نقطه ی ثقل و تکیه گاه این موضوع  روحیه ی  جهادگری ، توان مقاومتی وتحمل ریاضت اقتصادی است  که در هشت سال دفاع مقدس به دست آمد و برآیند آن ها سر بلند بیرون آمدن از جنگ تحمیلی بود  . وقتی جبهه گیری نظام کفر ، استراتژی تحریم است بهترین راهبرد ما هم می تواند اقتصاد مقاومتی و جهادی گونه باشد  .  امروزه ما دیگر در میدان جنگ نیستیم ولی باید این گونه تصورشود که  در یکایک عرصه های تولیدی ، زیر بنایی ، اصلاح ساختار اداری ، سیستم خدمات دهی ، فرهنگی و آموزشی در حال مبارزه به سر می بریم . با توجه به اهمیت اقتصاد و تأثیر آن بر تمام ارکان جامعه به چند مشکل و راهکار در این زمینه پرداخته می شود.

الف ) استعفا گریزی : یکی از مسائلی که می شود به آن اشاره کرد این است که در کشور ما استعفا یک واژه ی غریب و بی رنگ است. دربیش ترکشورها وقتی یک اتفاق ناگوار و یک خسارتی رخ می دهد مانند: سقوط یک هواپیما ، یک اختلاس بزرگ ،فساد اداری و حتی یک شکست حزبی ، افراد ی که احساس مسئولیت می کنند ! دست به استعفا می زنند در چین ،آمریکا ،ژاپن فرانسه آلمان وده ها کشور دیگر بارها استعفا اتفاق افتاده است. بیش از سه دهه از عمر پر برکت حکومت جمهوری اسلامی می گذرد با این که بعضی از افراد ، در زمان تصدی مسئولیت شان  پیشرفت و موفقیت شایانی نداشته اند  و یا به علت سوء مدیریت آن ها ، تورم سر سام آور،  نابسامانی  اقتصادی و مدرک  دکترای جعلی ، انفجارقطار و سقوط هواپیما  به وقوع پیوست  کسی احساس گناه نکرد ویکبار کسی مبادرت به استعفا و اعتراف به قصور نکرده است و این خود معصومیتی به ضرر جامعه تمام شده است. خوشبختانه در دولت تدبیر و امید فرهنگ عذر خواهی و اشتباه پذیری رو به تقویت است و اخیراً جرقه ی امید بخشی در این مورد زده شد . مدیری در سمنان مسئولیت یک حادثه را پذیرفت و به خاطر احترام به مردم و مسئولین از مقام خود استعفا کرد . وقتی وجدان کاری ، تعهد اخلاقی و تعهد سازمانی تقویت شود استعفا هم بخشی از تعهد اخلاقی به سازمان و جامعه می شود. با  استعفای به جا و به موقع از اتلاف منابع و هدر رفت سرمایه ی مملکت جلوگیری می شود و به نوعی پاسخگویی و احترام به مسئولین و به افکار عمومی  می تواند باشد. البته کسانی هم به دلایلی مانند باج خواهی و زیاده طلبی ، اجبار و فشاردیگران و یا شانه خالی کردن از بار مسئولیت دست به استعفا می زنند که خیر و صلاحی در این گونه استعفاها وجود ندارد و نزد قانون و جامعه فاقد هر گونه  مقبولیت و مشروعیتی است .

ب) شعار گرایی: مسأله دیگری که می توان به آن پرداخت شعارگرایی است . در جامعه ی ما ، شعار مداری  بر عمل گرایی سبقت گرفته است. به محض مطرح شدن یک مسأله ، به روش های مختلف و با رنگ های متنوع ، تعریف و تبیین می شود . برای تبیین و جا انداختن یک موضوع، شعار و سخن و تئوری پردازی لازم است و لی نمی تواند جایگزین عمل شود  . پیشرفت بدون عمل امری محال است و کامیابی و پیشرفت با عملگرایی ممکن می شود . رهبر معظم انقلاب در توصیه های خود به مسئولین بر این امر تأکید فرمودند: «تا می توانید کار کنید ».  ادیبان  هم بر اصل بودن عمل صحه گذاشتنه اند مانند :«دو صد گفته چو نیم کردار نیست وبه عمل کار برآید ».

ج ) استهلاک سرمایه پیش از بهره برداری : یکی از مشکلات کشور در زمینه ی سرمایه گذاری،دیر رسیدن به بهره برداری است. در سرمایه گذاری های مولد و زیر بنایی با طولانی شدن متغیر زمان ،سرمایه قربانی می شود. رعایت عنصر برنامه ریزی و زمان بندی باعث می شود  پروژه ها به موقع به بهره برداری برسند. طولانی شدن زمان تکمیل  پروژه ها باعث استهلاک سرمایه می شود. مثلاًً کاری که قرار است در دو سال انجام شود ، نصفش در دوسال انجام گرفته و بعد تا چند سال دیگر تعطیل می شود . این باعث می شود که آن قسمتی که انجام شده ،قبل از بهره برداری به تدریج مستهلک شود و دیگر این که اگر قرار بود در گذشته 2 میلیارد آن را تکمیل کند آن پول با توجه به تورم دیگر ارزش 2 میلیارد را ندارد یعنی خود 2 میلیارد هم مستهلک می شود . باید 4 میلیارد هزینه شود تا به سر انجام برسد .

د ) چند شغله بودن : چند شغله بودن یکی ازموضوعات  مشکل آفرین کشور است . هر کسی هر چند هم مهارت ، علم، تجربه و تخصص داشته باشد فقط می تواند در شغل خودش به طور کامل ایفای نقش کند افراد چند شغله مگر مثل بقیه در یک زمان 24 ساعته شب و روز را سپری نمی کنند ؟ با در نظر گرفتن تعداد زیاد نیروهای تحصیل کرده ی جویای کار و اشتغال ،چند شغله بودن جفایی نابخشودنی است . اگر تجربیات و تخصص های ذیقیمت افراد موجب چند شغلگی شده است از طرق مختلفی می توان به  نهادینه سازی تجربیات آن ها پرداخت و آنها را به افراد دیگر منتقل کرد .

حل این مسائل ، می تواند در جهت تقویت ، تحقق وشکوفایی اهداف اقتصادی و بهبود نظام اداری گام هایی مؤثر و مفید باشد.

 

برچسب‌ها

دیدگاه

 1. حمید آزادبخت مدیر سایت لرستان فردا

  مطلب جالبی بود استفاده کردیم

  [پاسخ]

 2. باسلام
  آقاي خوشناموند خيلي جالب بود خدا قوت

  [پاسخ]

 3. درود وسلام بر مهرداد خوشناموند.مطالب بسيار دقيق واشارات جالبي نموده ايد .اين مسايل علاوه بر تاثير براقتصاد مقاومتي،از آفات نظام اداري هم هستند وشايسته دولت تدبير واميد است كه بر رفع اين مواردازسيستم اداري واجرايي كشور اقدام نمايد.

  [پاسخ]

بیان دیدگاه

عکس/ فیلم/ صوت
«کافه کشکان»
تبلیغات و پیام ها
سایت های مرتبط