سرخط خبرها
امروز: چهارشنبه, ۲۷ دی , ۱۳۹۶ | ۰۰:۵۵:۳۳آخرین بروزرسانی : ۱۳۹۶/۱۰/۲۵ ،‌ ۰۹:۳۲
۲۲ تیر ۱۳۹۳در ۱:۲۷ ب.ظ تعداد بازدید: 908 بازدید کد خبر:23872 چاپ خبر

به خاطر چند کامنت!

0

  به خاطر چند کامنت! مهدی دوست محمدی در جوامع دموکراتیک، ایجاد فضای باز رسانه ای و فراهم نمودن بستر نقد از مقامات و صاحب منصبان، همواره از مطالبات طیف روشنفکر و دغدغه مند جامعه به طور عام و طیف خبرنگاران و روزنامه نگاران به طور خاص از دولت ها بوده است. در ایران نیز […]

5209968

 

به خاطر چند کامنت!

مهدی دوست محمدی


در جوامع دموکراتیک، ایجاد فضای باز رسانه ای و فراهم نمودن بستر نقد از مقامات و صاحب منصبان، همواره از مطالبات طیف روشنفکر و دغدغه مند جامعه به طور عام و طیف خبرنگاران و روزنامه نگاران به طور خاص از دولت ها بوده است. در ایران نیز دولت های اصولگرا و اصلاح طلب همیشه در معرض این انتظار بوده و البته خود را پیشرو در اعطای این فضا قلمداد نموده اند.اما به طور ویژه در استان لرستان، با وجود مشکلات عدیده ی فرهنگی، اقتصادی، اجتماعی و سیاسی و تکیه ی ذی اختیاران در انتصابات بر سیاست و ضعف شایسته سالاری، ضرورت وجود این فضا و به نقد و چالش کشیدن مدیران بیش از هر نقطه ی کشور احساس می شود. در فضایی که نقد از درون و نظارت لازم وجود ندارد و مدیران ضعیف خود را در حاشیه ی امن احساس می کنند، این رسانه ها هستند که می توانند به عنوان چشم بینای مردم ناظر بر اعمال و اقدامات صاحب منصبان بوده و خواسته های عموم را از آنان مطالبه و پیگیری نمایند. می توانند ضعف ها و کاستی ها را شناسایی کرده و با انتقال آن ها به سطوح مختلف قدرت امیدها به اصلاح امور و کاهش آلام مردم را تقویت کنند. اگر معنی عرفی سیاست در لرستان را در نظر بگیریم که همان جناح بازی، برخوردهای رادیکالی و زد و بندهای افراطی گروه های مختلف است، شهرستان کوهدشت بی شک سیاسی ترین شهرستان استان لرستان است. حال تصور کنید در این شهرستان شایسته سالاری و نظارت چقدر می تواند گم شده و به یغما رود.

در این شرایط، نقش رسانه ها، نشریات چاپی و سایت های خبریِ دغدغه مند، بسیار پررنگ و مهم است. رسانه هایی که بتوانند خارج از زد و بندهای سیاسی و بدون اینکه در دام شبکه های قدرت و قدرت طلبی بیفتند در راستای مطالبه ی حقوق عمومی و انتقال ضعف ها و کاستی ها عمل نموده و در این راه به خطا نروند. هم اکنون در شهرستان کوهدشت چند نشریه چاپی و سایت خبری وجود دارند که تا کنون توانسته اند دست کم نگاه مردم و برخی مدیران را متوجه خود کرده و تا حدودی به آن ها بقبولانند که باید حقوق خود را مطالبه کرده و به حقوق مردم احترام بگذارند.

در این بین، سیستم کامنت دهی و درج نظرات مردم در سایت های خبری فعال بوده که آیینه ی نظرات جامعه در خصوص موضوع مطرح شده می باشند. نظراتی که بعضاً مثبت و مبین تمجید بوده و غالباً با زبانی تند و گزنده حکایت از اعتراض و انتقاد شهروندان از شرایط موجود و نابسامانی ها دارند. شرایطی که حقیقتاً مثبت و روشن نبوده و بحرانی خواندن آن نباید سیاه نمایی قلمداد شود. همین که بگوئیم کوهدشت بیکارترین شهرستان کشور است کافی است تا به عمق فاجعه پی ببریم.

اما شیوه ی برخورد ما با این نوشته ها و نظرات مردمی چگونه باید باشد؟ آیا باید نگارندگان آن ها را دارای حسن نیت دانسته و به فریاد حق طلبی و مظلومیتشان گوش فراداد و خود را در برابر آن ها و در پاسخ دادن به آن ها شرعاً و قانوناً موظف دانست یا باید در مقابل آن ها ایستادگی کرده و نگارندگان نه، بلکه منتقل کنندگان آن ها را به اتهامات واهی و مختلف به دادگاه و پاسگاه کشاند و انرژی و انگیزه ی آنان را گرفت؟ یک مدیر و صاحب منصب توانمند بی شک گزینه ی اول را انتخاب کرده و با ایستادگی و موضع تقابلی، به مردم و ولی نعمتان خود دهن کجی نمی کند. مگر اینکه مردم را ولی نعمت خود ندانسته و موقعیت فعلی خود را مرهون بازی های کثیف سیاسی بداند که دیگر جای بحث ندارد.

 

 

دیدگاه

 1. به نظر من اگه سایتی اهداف شخصی نداشته و پایه گذار آشوب و نا امنی نباشه و سایت رو تریبونی برای رسیدن عده ای به خواسته های شخصی شون نکنه، پاسخ شما گزینه اول می شه
  اما اگر نه و هدفی جز خبر رسانی داشته باشد پاسخ شما گزینه دوم می شه
  که متأسفانه برخی از همکاران شما در برخی از سایتها گزینه دوم شامل حالشون می شه.

  [پاسخ]

 2. می‌دانستند دندان برای تبسم نیز هست و
  تنها
  بردریدند.

  (شاملو)

  [پاسخ]

 3. سلام بر جناب دوست محمدی،شجاعتتان تحت تاثیرم قرار داد،برادرم: جمهوری اسلامی، محرومان ومستضعفان جامعه،ورهبر مظلوم وعزیزمان امروز سه امانت ارزشمند اند که خونبهای برادران شهیدمان میباشند،ویاری هرسه عزیز سعادت دنیا وآخرت را تضمین میکند،وبرای یاری این عزیزان باید بتهای ثروت ،قدرت وفرصت راشکست وبه حریت رسید،برادرم عاشورا نماد روشن وتابلویی زیبایست که آزادمردان واحرار آفریدند،

  [پاسخ]

 4. جناب آقای دوست محمدی سلامت وصداقت وعدالت درگفتارشما مشهوداست امیدواریم همه سایت هاودیگررسانه هاهم
  درجهت پیگیری مطالبات مردم کوهدشت همین روند مثبت شماراادامه دهند

  [پاسخ]

 5. ای خداوند!
  به علمای ما مسئولیت
  و به عوام ما علم
  و به روشنفکران ما ایمان
  و به متعصبین ما فهم
  و به فهمیدگان ما تعصب
  و به خفتگان ما بیداری
  و به نویسندگان ما تعهد
  و به محققان ما هدف
  و به نشستگان ما قیام
  و به راکدان ما تکان
  و به مردگان ما حیات
  و به کوران ما نگاه
  و به خاموشان ما فریاد
  و به مسلمانان ما قرآن
  و به شیعیان ما علی(ع)
  و به فرقه های ما وحدت
  و به مردم ما خودآگاهی
  و به همه ملت ما همت، تصمیم و استعداد فداکاری
  و شایستگی نجات و عزت ببخش
  دکتر شریعتی

  [پاسخ]

  عظیم آزادبخت در :

  درود بر فانوس برای این کامنت جالب

  [پاسخ]

 6. شجاعتت قابل ستایشه مهدی جان
  با نالایقان و کوردلان بجنگ که خدا با تو خواهد بود. این افراد امروز هستند و فردا محو و فراموش میشن اون هم با خفت و خواری… اما تو جاودان خواهی ماند. و این خاطرات و کارها برای تو مدال افتخار خواهد شد و برای آنها لکه ی ننگی مضاعف بر ننگ نامه هاشون.

  [پاسخ]

 7. با سلام
  من فكر مي كنم اگر مديران خود را از جنس شهروندان بدانند و خود را در كنار ايشان نه در مقابل يا بالاتر از آنان، همه‌ي سوءتفاهم‌ها به سازندگي تبديل مي‌شود.
  به نظر مي رسد خدايي ناكرده، بعضي‌ها، با رفتار و اعمال خود شهروندان را به دو دسته تقسيم كرده‌اند؛ 1-مسؤولين 2-مردم! كه مسؤولين را رؤسا و ولي نعمت‌ها و بزرگان و خواص و غير قابل انتقاد مي‌دانند و مردم را عوام!
  كه اگر اين انديشه را داشته باشيم با فرمايشات امام(ره) و مقام معظم رهبري و ساير بزرگان و انسان‌هاي آزاده مخالفت كرده‌ايم. امام فرمودند: «اگر به من خدمتگزار بگويند بهتر از آن است كه رهبر بگويند»
  در واقع مسؤول از نامش پيداست بايد مورد سؤال قرار گيرد و پاسخ گو باشد. واي بر مسؤولي كه در جامعه‌ي اسلامي توان شنيدن يك انتقاد ولو سخت و تلخ را نداشته باشد! بارها به پيامبر و ائمه (عليهماالسلام)در حضور اصحاب حتي توهين شد و برخي اصحاب دست به شمشير شدند كه معصوم عليه السلام با آرامش فرمودند دست نگهداريد شايد اين مرد خسته باشد شايد گرسنه باشد! و با مهرباني با توهين كننده برخورد كردند.

  [پاسخ]

 8. گر عشق نباشد به چکار آید دل؟

  [پاسخ]

 9. باسلام
  جانا از زبان ما سخن میگویی
  اری اگر سیاست این است کوهدشت سیاسی ترین مکان کشور است.
  جناب دوست محمدی عزیز و شجاع،حداقل به تعداد انگشتان دستم در سازمانها و ادارات مختلف کشور جمهوری اسلامی عزیز افتخار کار نظارتی واجرایی داشته ام و حدودا 10 سال کامل خاک پروژ های مختلف را لمس کرده ام اما متاسفانه اغلب کارهای ما می لنگند.شنیده ایی چو گل بسیار شد پیلان بلغزند.عوام بودن بندگان خدا نسبت به مطالبات بجا و بحق خود و منفعت طلبی و عوامفریبی برخی مدیران وزد وبند و سیاست زدگی وبی ایمانی بعضی فرادستان محلی و استانی و کشوری ضربه و لطمات جبران ناپذیری را برای جامعه اسلامی ما به بار می آورد.امیدواریم گوشهای کر شنوا،قلبهای زنگار گرفته جلا،وجدانهای خفته بیدار،افکار بد اصلاح شوندتا بیش از این شاهد ناامیدی و تخریب اعتقادات مسلمانان و خنده شیطانی دشمنان نباشیم.قلمت را زمین مگذار

  [پاسخ]

بیان دیدگاه

عکس/ فیلم/ صوت
«کافه کشکان»
تبلیغات و پیام ها
سایت های مرتبط