سرخط خبرها
امروز: جمعه, ۲۹ دی , ۱۳۹۶ | ۲۲:۲۸:۳۸آخرین بروزرسانی : ۱۳۹۶/۱۰/۲۷ ،‌ ۰۸:۱۰
۲۱ تیر ۱۳۹۳در ۸:۲۲ ق.ظ تعداد بازدید: 1,495 بازدید کد خبر:23825 چاپ خبر

در پی وقوع 9 قتل در شهرستان بروجرد؛ علل و ریشه های اصلی قتل در شهرستان بروجرد

0

در چهارماهه نخست سال جاری شاهد به وقوع پیوستن 9 قتل در شهرستان بروجرد هستیم که خود گویای زوایای پنهان و عوامل پشت پرده دیگری در افزایش این جرائم است.

n00046279-b

 

به گزارش لکنا به نقل از سفیر افلاک ، شهرستان بروجرد سال 93 را در حالی شروع نمود که در چهارماهه ابتدای سال شاهد وقوع 9 قتل در سرتاسر خود بود.

طی گفتگویی با یکی از مسئولین آگاه که نخواست نامش فاش شود از علل و ریشه های اصلی افزایش قتل و جرائم خشن در شهرستان بروجرد پرسیدیم که در ادامه آمده است.

– در سال جاری چند فقره قتل تا کنون در بروجرد به وقوع پیوسته است؟

طی چهار ماهه ابتدای سال 93 حدود 9 قتل در شهرستان بروجرد به وقوع پیوسته که قابل توجه است.

– با توجه به این جرائم ، بیشترین فراوانی و علل بروز این گونه حوادث را حول چه موضوعاتی می بینید؟

بیشترین علت قتل های امسال در شهرستان بروجرد ، مواد مخدر بوده است به نحوی که یک یا هر دو طرف درگیری که به قتل انجامیده است به طور مستقیم یا غیر مستقیم با مواد مخدر سروکار داشته اند.

از دیگر علل وجوع این جرائم می توان به وجود سلاح های گرم وغیر مجاز زیادی است که در دست افراد می توان اشاره نمود . این سلاح های غیر مجاز بخصوص در دست افراد قاچاقچی و مجرم وجود دارد و در درگیری های موردی مورد استفاده قرار می گیرد.

در کل می توان گفت ریشه اصلی بسیاری از جرائم در شهرستان بروجرد همچون سرقت ، درگیری ناشی از مقوله مواد مخدر است.

-نظر شما در باره رشد نزاع های دسته جمعی در شهرستان بروجرد چیست؟

وقوع نزاع های دسته جمعی ،طائفه ای و فردی نیز ارتباط تنگاتنگی با مقوله مواد مخدر و وجود سلاح های غیر مجاز در دست افراد دارد به گونه ای که بیشتر افراد شرکت کننده در درگیری ها و جرائم خشن امروزه یا قاچاقچی مواد مخدر هستند یا مصرف کننده به خصوص مواد مخدر صنعتی ، که با توجه به گفته های بالا حدود 5 فقره از قتل های امسال در شهرستان بروجرد به طور مستقیم یا غیر مستقیم با مقوله مواد مخدر و سلاح های غیر مجاز ارتباط دارد.

– مصرف مواد مخدر صنعتی چگونه بر افزایش تعداد قتل در بروجرد تأثیر گذار بوده است؟

با توجه به رشد روز افزون و گرایش افراد به سمت مواد مخدر صنعتی شاهد افزایش تعداد افراد مبتلا به این مواد خانمان سوز هستیم که برای تأمین نیاز خود به انواع و اقسام جرائم نظیر زورگیری ، سرقت ، درگیری و حتی قتل دست می زنند.

در ارتباط با معتادین پر خطر  دستگاه های متولی مشکلات زیادی دارند که از آن جمله می توان به فقدان مرکزی واحد در جهت ترک اعتیاد معتادان پر خطر در بروجرد اشاره نمود.

گفتنی است کمپ های ترک اعتیاد در شهرستان بروجرد به صورت مردمی اداره می شوند و حتی برخی از صاحبان این کمپ ها خود دارای سابقه خوبی در این زمینه نیستند.

مرکز استان دارای یک کمپ ترک اعتیاد دولتی برای معتادان پر خطر است ولی طبق قانون می بایست معتادینی در آن پذیرش شوند که هیچگونه سرپرستی  نداشته باشند.

لذا اگر خلاء های قانونی برداشته شود و کمپ های ترک اعتیاد دارای متولی مشخصی باشند و با نگهداری و ترک اعتیاد معتادان پر خطر شاهد رکود بازار قاچاقچیان مواد مخدر صنعتی در شهرستان بوده و در نتیجه موجب کاهش چشم گیر جرائم در همه زمینه ها خواهیم بود.

همچنین برخورد جدی و قانونی با فروشندگان مواد مخدر از سوی نهادهای مرتبط موجبات افزایش نرخ امنیت در شهرستان بروجرد خواهد شد.

– در پایان اگر توصیه ای دارید بفرمائید؟

انتظار ما از مسئولین این است که نیروی انتظامی شهرستان بروجرد را از لحاظ افزایش نیروی انسانی و تجهیزات یاری نمایند و با کار کارشناسی و استفاده از کارشناسان مجرب در زمینه بررسی علل و عوامل بروز این گونه جرائم راهکار های عملی و موفقیت آمیزی را در پیش روی نیروهای دخیل در امر امنیت شهرستان بروجرد قرار دهند و در نهایت فرهنگ سازی در سطح شهرستان همچون ایجاد ورزشگاه ها ، کتابخانه ها و امکانات فرهنگی بویژه در حواشی شهرستان  که مهمترین عامل در پیشگیری گرایش افراد به مواد مخدر و انواع جرائم دیگر است در دستور کار ارگان های ذیربط قرار گیرد.

 

 

برچسب‌ها

دیدگاه

 1. یکی ازپایه های ثابت وقوع جرایم درهر جامعه ای؛ بیکاری و عدم اشتغال افراد به امور مورد علاقه جهت تامین معیشت و نیازهای روحی و معنوی است
  بیکاری موجب اتلاف فرصتها و اوقات طلایی جوانان گردیده و لحظات فرا روی آنان را باانواع آسیبهای اجتماعی گره می زند
  بیکاری باعث پایمالی عزت نفس انسانها و افزایش ضریب احتیاجات مختلف آنان به خصوص نیازهای مادی می گردد همین نیاز مادی مبدا آغاز حرکتهای هنجار شکن و نامتعارف می شود
  بنابر این اولین عامل بزهکاری در جامعه بیکاری افراد است که نیاز به رویکرد جدید؛جدی و علمی در این زمینه است
  دوم؛نقش تقوا ؛ایمان به خدا و تربیت خانوادگی را در بروز انواع بزهکاری اجتماعی نمی توان نادیده گرفت
  رفتار هر فرد در اجتماع بازتاب تربیت خانوادگی اوست بنابراین با بسته های حمایتی و با بهره گیری از ظرفیتهای قانونگذاری می توان نقش و کارکرد خانواده را در جامعه بیش از گذشته افزایش داده و با استحکام بنیان خانواده و تزریق روح معنویت به کالبد این نهاد ارزشمند ازناهنجاریهایی که به روح و محتوای جامعه آسیب می رساند جلوگیری کرد.

  [پاسخ]

 2. بروجرد دیگه چرا .اونجا که اینجوری نبود

  [پاسخ]

بیان دیدگاه

عکس/ فیلم/ صوت
«کافه کشکان»
تبلیغات و پیام ها
سایت های مرتبط