سرخط خبرها
امروز: شنبه, ۳۰ دی , ۱۳۹۶ | ۰۸:۲۶:۰۲آخرین بروزرسانی : ۱۳۹۶/۱۰/۲۷ ،‌ ۰۸:۱۰
۱۱ تیر ۱۳۹۳در ۹:۱۷ ق.ظ تعداد بازدید: 302 بازدید کد خبر:23626 چاپ خبر

غار میرملاس، میراث 12 هزار ساله لرستان چشم انتظار یاری بخش خصوصی

0

اثر تاریخی و باستانی غار ˈمیرملاسˈ کوهدشت به عنوان یک میراث باستانی 12 هزار ساله در استان لرستان، چشم انتظار یاری بخش خصوصی برای حفاظت و حراست است.

81222147-5797179

 

به گزارش لکنا به نقل از ایرنا، غارمیرملاس در 17 کیلومتری شهر کوهدشت و در دره ای به همین نام در کوه سرسرخن کوهدشت واقع شده است.

نقاشی هایی ارزشمند و تاریخی که در دو طرف جنوب و شمال غار روی دیوار سایبان نقش بسته، امروزه به دلیل برخی بی توجهی ها در معرض عوامل طبیعی و انسانی به عنوان یک تهدید، قرار گرفته اند.

این نقوش بیشتر صحنه هایی از شکارگاه یا رزمگاه را مجسم می سازند که نقوش حیواناتی چون گوزن، گاو، سگ، روباه و خصوصا اسب و سوار در حال تیراندازی و شکار و موضوعات رزمی با رنگ های قرمز و سیاه بر دیواره این غار دیده می شود.

غارمیرملاس به مرور زمان درهم ریخته و در حال حاضر سایبانی بیش از آن باقی نمانده است و این در حالی است که نخستین غاری است که بر روی دیوار آن رنگین نگاره هایی به جا مانده از 12 هزار سال پیش یافت شده است.

اما به دلیل عدم محافظت از این غار، چندی پیش بخشی از سنگ نگاره های آن توسط فرد یا افرادی بریده شد و به سرقت رفته است.

سنگ نگاره های این غار پس از غارهای ˈلاسکوˈ و ˈکرکسˈ در فرانسه سومین غاری است که نگاره هایی رنگین بر روی دیواره های خود دارد.

غار میرملاس در حال حاضر در ردیف چهار غار منحصر بفرد جهان است که متاسفانه فاقد جاده ارتباطی و حفاظتی است.

غار تاریخی ˈهومیانˈ در شمال شهرستان کوهدشت نیز به عنوان یکی از جاذبه های منحصربفرد گردشگری

استان لرستان از جایگاه ویژه ای در صنعت گردشگری و توسعه اقتصادی استان برخوردار است.

صخره های غار هومیان، قدیمی ترین سکونتگاههای بشر باستانی در استان لرستان را تشکیل می دهند که قدمت سکونت در آنها به 100 هزار سال قبل از میلاد برمی گردد.

با این حال صخره های این منطقه نیز به عنوان یک پدیده طبیعی و تاریخی از اهمیت فوق العاده ای در مباحث علمی برخوردارند، صخره های هومیان در تاریخ منطقه زاگرس و تمدن ایران زمین دارای اعتبار زیادی است.

این صخره های منقش همچون غار میرملاس از مهم ترین سنگ نگاره های تاریخی منطقه محسوب می شوند که در قالب دو پناهگاه صخره ای خودنمایی می کنند.

براساس شواهد باستانی، انسانهایی که در این منطقه زندگی می کرده اند، ˈنئاندرتالˈ بوده اند، از این مکان بیش از 877 قطعه ابزار دست انسان از جمله سنگ چخماق کشف شده است.

نقاشی های غار هومیان دارای نقوش جادویی و سحر آمیزی هستند که بر روی دیواره غار ایجاد شده و خواسته های بشر نخستین را بیان می کند.

نقوش صخره ای هومیان به همراه نگاره های غار باستانی میرملاس از جمله آثار بی نظیر تاریخی ایران زمین است که به دوران پارینه سنگی مربوط می شود.

با توجه اینکه در سالهای گذشته این آثار باستانی و تاریخی لرستان مورد بی مهری سودجویان قرار گرفته است، استاندار لرستان در راستای رسیدگی و حفاظت از این غار 12هزار ساله و منحصر بفرد، بر اجرای برنامه ای دقیق و کارشناسی در خصوص حفاظت از آن تاکید کرد.

ˈهوشنگ بازوندˈ گفت: آثار باستانی بی نظیر استان لرستان شناسنامه و بیانگر فرهنگ کهن این سرزمین هستند که باید به خوبی مورد حمایت و حفاظت قرار گیرد .

وی با تاکید بر اینکه این آثار امانت نسل های آینده است، افزود: سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری لرستان موظف به اجرای برنامه دقیق و کارشناسی در راستای حفاظت از این آثار باستانی و تاریخی است.

استاندار لرستان با تاکید بر نگرانی های مردم، فعالان میراث فرهنگی و رسانه ها برای نجات نقوش صخره ای میرملاس و هومیان، گفت: ظلم است که این اثر تاریخی، به راحتی توسط افراد سودجو وناآگاه از دست برود.

بازوند، از اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان لرستان خواست که هر چه سریعتر برنامه ریزی لازم برای جلوگیری از تخریب این اثر تاریخی چند هزار ساله را تدوین کند.

درهمین راستا، فراخوان طرح ساماندهی غار باستانی میرملاس و هومیان توسط اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری منتشر شد.

این اقدام در حالی است که غارهای میرملاس و هومیان در انتظار ثبت جهانی بسرمی برند و ساماندهی و حفاظت از این غارها، نقش مهمی در تحقق ثبت جهانی این آثار ارزشمند دارد.

معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری لرستان دراین باره گفت: در راستای ساماندهی و جلوگیری از تخریب غارهای هومیان و میرملاس، این اداره کل اقدام به انتشار فراخوان طرح ساماندهی و انتخاب مشاور کرده است.

ˈرامین ابراهیمیˈ اظهار داشت: برای ساماندهی این غارها یک میلیارد ریال اعتبار پیش بینی شده که تاکنون حدود 400 میلیارد ریال از این اعتبار تخصیص یافته است.

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر تعداد زیادی از آثار باستانی استان نیازمند ساماندهی هستند، تصریح کرد: متاسفانه به دلیل مسیر کوهستانی و صعب العبور بودن غار میرملاس امکان نگهبانی و ایجاد پاسگاه در این مسیر و منطقه وجود ندارد.

وی در خصوص ثبت جهانی این آثار نیز گفت: در حال حاضر این آثار در حال ثبت موقت هستند و تلاش برای ثبت جهانی آنها با توجه به اینکه هر ساله تنها دو اثر از کشور در میراث جهانی ثبت می شود، ادامه دارد.

 

 

 

برچسب‌ها

دیدگاه

  1. حمید آزادبخت مدیر سایت لرستان فردا

    واقعا لازمه که بخش خصوصی سریعتر وارد عمل بشه

    [پاسخ]

بیان دیدگاه

عکس/ فیلم/ صوت
«کافه کشکان»
تبلیغات و پیام ها
سایت های مرتبط