سرخط خبرها
امروز: پنج شنبه, ۲ آذر , ۱۳۹۶ | ۰۶:۵۲:۵۰آخرین بروزرسانی : ۱۳۹۶/۰۹/۰۱ ،‌ ۰۸:۰۱
۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۱در ۶:۰۶ ق.ظ تعداد بازدید: 164 بازدید کد خبر:2129 چاپ خبر

سیمای انتخابات كشوردر مجلس نهم

0

خرم آباد – مرحله دوم انتخابات نهمین دوره مجلس شورای اسلامی ساعت هشت صبح امروز(جمعه) در 14 هزار و 323 شعبه اخذ رای در 33 حوزه انتخابیه آغاز شد.

به گزارش روز جمعه خبرنگار ایرنا،130 نامزد راه یافته به مرحله دوم انتخابات، امروز برای مشخص شدن سرنوشت 65 كرسی باقیمانده مجلس نهم خود را در معرض رای مردم قرار داده اند.

حوزه های انتخابیه تهران، ری، شمیرانات و اسلامشهر، شیراز، تبریز،اسكو و آذرشهر، اردبیل،نمین، سرعین و نیر، دهلران آبادانان و دره شهر، ایلام، شیروان، چردوال، ایوان و مهران، اصفهان، لنجان و سمیرم امروز صحنه خلق حماسه ای دیگر از سوی ملت ایران هستند.

همچنین مردم حوزه های انتخابیه اردل،فارسان، كوهرنگ و كیار، مشهد و كلات، اهواز، دزفول، دشت آزادگان، آبادان، ایذه و باغملك و بهبهان، بوانات و خرم بید، سنندج، دیواندره و كامیاران نیز پرشور و نشاط پای صندوق های رای حاضر می شوند تا گام قبلی خود در12 اسفندماه 90، مرحله نخست انتخابات مجلس نهم را تكمیل كنند.

امروز همچنین نگاه جهانیان به شهرها و مناطقی چون كرمانشاه، گرگان و آق قلا، تالش، رضوانشهر و ماسال، خرم آباد، ازنا و دورود، پلدختر، بروجرد، تویسركان، همدان، مهریز، بافق، ابركوه و خاتم دوخته شده است تا حماسه انتخاباتی آنها در دومین ماه از سال 91 را رصد كنند.

انتخابات در این مرحله در هفت حوزه انتخابیه نظیر شیراز، اردل، فارسان و كوهرنگ، گرگان و آق قلا، تفرش، آشتیان و فراهان، تویسركان، ، مهریز، بافق و ابركوه و 50 شعبه حوزه تهران، ری، شمیرانات و اسلامشهر به صورت رایانه ای برگزار می شود.

بر اساس اعلام وزیر كشور، در مهلت قانونی سوم تا نهم دی ماه پنج هزار و405 داوطلب نمایندگی نهمین دوره مجلس شورای اسلامی در سراسر كشور ثبت نام كردند.

هیات های اجرایی مراكز حوزه‌های انتخابیه نیز تا 19 دی ماه صلاحیت داوطلبان نهمین دوره مجلس شورای اسلامی را با بهره گیری از نتایج استعلام از مراجع چهارگانه مورد بررسی قرار داده و نتیجه این بررسی ها را 20 دی ماه به داوطلبان و هیات های نظارت اعلام كردند.

در مرحله بررسی صلاحیت داوطلبان توسط هیات های اجرایی از پنج هزار و 405 داوطلب ثبت نام كننده 243 نفر انصراف داده، سه هزار و 703نفرتایید صلاحیت شده، 897 نفر رد صلاحیت و 563 نفر نیز عدم احراز صلاحیت شدند.

هیات های نظارت استان ها در نخستین مرحله بررسی ها 2700 داوطلب نمایندگی مجلس شورای اسلامی را تایید صلاحیت كردند و داوطلبان رد صلاحیت شده نیز مجددا اعتراض خود را در خصوص نتایج بررسی اعلام داشتند.

در نتایج قطعی بررسی صلاحیت داوطلبان نهمین دوره مجلس شورای اسلامی از بین پنج هزار و 164 نفر داوطلب ، سه هزار و 444 نفر تایید صلاحیت شده ،563 نفر صلاحیتشان احراز نشد و 470 نفر نیز انصراف داده اند.

همچنین بیش از46هزار شعبه های اخذ از سوی هیات های اجرایی در تمامی حوزه های انتخابیه مشخص شد كه از این تعداد در یكهزار و 395 شعبه انتخابات به صورت رایانه ای برگزار شد.

مرحله اول انتخابات نهمین دوره مجلس شورای اسلامی از ساعت هشت صبح روز جمعه 12 اسفندماه آغاز شد كه در این مرحله سه هزار و 323 نامزد برای كسب 290 كرسی مجلس شورای اسلامی به رقابت پرداختند و سرانجام 225 نفر راهی بهارستان شدند.

براساس اعلام ستاد انتخابات كشور مشاركت مردم ایران اسلامی در مرحله اول انتخابات 2/64 درصد بوده است.

و امروز15 اردیبهشت ماه سال 91 مرحله دوم انتخابات نهمین دوره مجلس شورای اسلامی كه در 33حوزه انتخابیه برگزار می شود، 130 نفر برای دستیابی به 65 كرسی مجلس شورای اسلامی با یكدیگر به رقابت می پردازند.

برچسب‌ها

بیان دیدگاه

عکس/ فیلم/ صوت
«کافه کشکان»
تبلیغات و پیام ها
سایت های مرتبط