سرخط خبرها
امروز: یکشنبه, ۲۶ آذر , ۱۳۹۶ | ۰۵:۴۳:۵۳آخرین بروزرسانی : ۱۳۹۶/۰۹/۲۳ ،‌ ۰۹:۴۷
۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۱در ۲:۴۸ ب.ظ تعداد بازدید: 93 بازدید کد خبر:2037 چاپ خبر

تحول آموزش و پرورش در تمام زمینه ها/افزایش آموزش عمومی درایران به9سال

0

وزیر آموزش و پرورش در دیدار با نمایندگان عالی رتبه یونسکو گفت:آموزش و پرورش ایران در تمام زمینه ها در حال تغییر و تحول است.
به گزارش خبرنگار آموزش و پرورش پانا، حمیدرضا حاجی بابای

به گزارش خبرنگار آموزش و پرورش پانا، حمیدرضا حاجی بابایی وزیر آموزش و پرورش کشورمان و کیان تانگ مدیر آموزش یونسکو و گوان جو کیم رییس دفتر منطقه ای آموزش یونسکو در بانکوک عصر امروز در تهران دیدار و گفت و گو کردند.
در این دیدار ابتدا کیان تانگ با اشاره به دو نکته اصلی در بحث آموزش اظهار کرد: تحول در آموزش و پرورش ایران در حال اتفاق است که می توانیم از تجربه شما برای دیگر کشورها استفاده کنیم.
وی افزود: یونسکو خرسند می شود که به دولت ایران از طریق کمیسیون ملی یا یونسکوی بانکوک و یا واحد یونسکو از طریق مقر اصلی در پاریس کمک کند.
تانگ با اشاره به نکته دوم خود در زمینه آموزش ادامه داد: سال 2015 میلادی سال هدف برای تحقق آموزش برای همه بوده است و کشورهای عضو یک گزارش ارزیابی پیشرفت از سال 2000 تا کنون را ارائه می دهند که امیدواریم کشور ایران هم این گزارش را آماده کند.
وی اضافه کرد: با ارزیابی هایی که در سطح منطقه و جهان انجام خواهد شد در یک اجلاس بزرگ در سال 2015 اعلام خواهیم کرد تا متوجه شویم در آینده چه برنامه هایی خواهیم داشت.
حمیدرضا حاجی بابایی وزیر آموزش و پرورش کشورمان هم در نشست با همتای خود گفت: از لطف شما نسبت به ایران و ابراز کمک شما به کشورمان و آموزش و پرورش ایران متشکرم .
وی افزود: ما موفق شدیم بعد از 7 سال کار مطالعاتی در 6 ماه گذشته توسط شورای عالی انقلاب فرهنگی سند تحول بنیادین آموزش و پرورش را مصوب کنیم.
وزیر آموزش و پرورش ادامه داد: یک فلسفه و مبانی از تعلیم و تربیت نوشته شده که 600 صاحب نظر در آن اظهار نظر کرده و از آن مبانی نظری و فلسفی یک سندی به نام «سند تحول بنیادین آموزش و پرورش» خارج شده است.
حاجی بابایی با اشاره به اینکه ما به سند تحول بنیادین، قانون اساسی آموزش و پرورش می گوییم خاطرنشان کرد: این سند خط و مشی ما را به خوبی مشخص کرده است.
وی اضافه کرد: البته این سند، اسناد پایین دستی هم خواهد داشت و شایان ذکر است شورای عالی انقلاب فرهنگی در کشور ما از روسای سه قوه یعنی رییس جمهور، رییس مجلس، رییس قوه قضاییه و 20 نفر از بهترین و برجسته ترین صاحب نظران و عالمان فرهنگی کشور تشکیل شده است.
*افزایش آموزش عمومی از 8 به 9 سال
وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه براساس این تحول تمام کتب درسی در مدت زمان 6 سال تغییر خواهد کرد تصریح کرد: ما براساس این سند تحول آموزش عمومی را از 8 سال به 9 سال افزایش داده ایم.
وی ادامه داد: دوره ابتدایی در ایران 5 ساله بود و از امسال با وجود سند تحول بنیادین به 6 سال افزایش پیدا خواهد کرد.
حاجی بابایی با اشاره به اینکه تمام مدارس در کشور ایران به سمت مجتمع های آموزشی اداره خواهند شد اظهار داشت: به عنوان نمونه 60 هزار مدرسه روستایی را در کشور به 9 هزار مجتمع آموزشی تبدیل کرده ایم که البته در روستاها همه را یک جا جمع نمی کنیم اما به عنوان مجتمع منفصل دانش آموزان در روستای خودشان تحت آموزش های لازم قرار خواهند گرفت.
وی افزود: در شهرها مجتمع های آموزشی به صورت یک جا خواهد بود و نمی خواهیم در روستا دانش آموزان از خانواده های خود دور باشند.
وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه ما به دنبال فناوری های جدید در مدارس هستیم تا مدارس را به صورت مدارس هوشمند تبدیل کنیم عنوان کرد: در طول یک سال 20 هزار مدرسه را به فناوری های جدید مجهز و تبدیل خواهیم کرد.
* امسال 4 میلیون متر مربع مدرسه سازی خواهیم داشت
حاجی بابایی ادامه داد: در طول امسال 4 میلیون متر مربع مدرسه سازی خواهیم داشت و این بدان معنی است که هزاران مدرسه در کشورمان ساخته می شود.
وی با تأکید بر اینکه مدرسه در کشور ما وجود دارد اما ما مدرسه را با شرایط جدید می سازیم اظهار کرد: ما مدارس را نوسازی می کنیم تا امکانات آموزشی مدارس بالا رفته و سالن های ورزشی داشته باشیم.
وزیر آموزش و پرورش با اشاره به تأسیس دانشگاه ویژه ای برای ادامه تحصیل فرهنگیان خاطرنشان کرد: دانشگاه ویژه ای را مصوب کرده ایم که از امسال برای آموزش و تحصیل معلمان دانشجو می پذیرد که پیش از این نیز وجود داشته اما دانشگاه ویژه فرهنگیان به صورت مخصوص برای معلمان خواهد بود.
*پذیرش 25 هزار دانشجو در دانشگاه فرهنگیان
وی ادامه داد: دانشگاه ویژه فرهنگیان در استان های سراسر کشور نمایندگی دارد و امسال هم 25 هزار دانشجو را پذیرش خواهد کرد.
حاجی بابایی با بیان اینکه ما در تمام زمینه ها در آموزش و پرورش در حال تحول و تغییر هستیم تصریح کرد: سعی ما بر این است که هر روز بر کیفیت آموزش و پرورش بیافزاییم.
وی ادامه داد: در طول 2 سال گذشته 290 اقدام در آموزش و پرورش انجام دادیم تا زیرساخت های تحول را آماده کنیم.
*مدیر آموزش یونسکو: تحولات ایران بسیار اثربخش است
کیان تانگ در تأکید صحبت های وزیر آموزش و پرورش کشورمان گفت: این موارد برای من بسیار جالب است و وقتی با وزارتخانه های دیگر صحبت می کنم آنها هم تغییرات و تحولاتی دارند اما تحولات شما بسیار اثربخش و جالب است.
وزیر آموزش و پرورش ایران در پاسخ به سوال کیان تانگ مدیر آموزش یونسکو مبنی بر اینکه در ایران سعی می شود دانش آموزان در روستا از خانواده ها جدا نشوند و این امکان وجود دارد که در بعضی روستاها فقط چند دانش آموز حضور داشته باشد و آموزش برای این تعداد دانش آموز هزینه های سنگینی دارد آیا این مسأله برای آموزش و پرورش ایران هزینه بردار است؟ گفت: یکی از هزینه های سنگین ما پوشش این دانش آموزان است و حتی در روستاهایی که 2 دانش آموز دارد، در آنجا مدرسه داریم.
حاجی بابایی ادامه داد: در حال حاضر 12 میلیون و 300 هزار دانش آموز در ایران وجود دارد که حدود یک میلیون از آنها را بخش خصوصی و مدارس غیردولتی اداره می کند.
این خبر تکمیل می شود

برچسب‌ها

بیان دیدگاه

عکس/ فیلم/ صوت
«کافه کشکان»
تبلیغات و پیام ها
سایت های مرتبط