سرخط خبرها
امروز: دوشنبه, ۲۷ آذر , ۱۳۹۶ | ۰۶:۳۱:۴۱آخرین بروزرسانی : ۱۳۹۶/۰۹/۲۶ ،‌ ۰۹:۵۶
۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۱در ۱۰:۴۹ ق.ظ تعداد بازدید: 121 بازدید کد خبر:2029 چاپ خبر

لغو مصوبات مربوط به دولت از سوی مجلس خلاف نص صریح قانون اساسی است

0

تهران- رییس جمهوری در بخشنامه‌ای به كلیه دستگاه‌های اجرایی كشور، مكاتبات مجلس شورای اسلامی با دستگاه‌های اجرایی در خصوص لغو برخی مصوبات مربوط به دولت و مراجع و مقامات دولتی را خلاف نص صریح قانون اساسی و فاقد وجاهت حقوقی دانست.


به گزارش روز دوشنبه ایرنا به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دولت، محمود احمدی نژاد در این بخشنامه تأكید كرده است كه هیچ یك از اصول قانون اساسی چنین اختیاری را صراحتاً و یا تلویحاً به رییس محترم و حتی مجلس شورای اسلامی اعطا نكرده است.

متن كامل بخشنامه رییس قوه مجریه به كلیه دستگاه‌های اجرایی كشور بدین شرح است:

بسم‌الله الرحمن الرحیم

بخشنامه به كلیه دستگاه های اجرایی كشور

رییس‌محترم مجلس شورای اسلامی به استناد مصوبه عادی ضمن مكاتبه با دستگاه های اجرایی برخی مصوبات مربوط به دولت و مراجع و مقامات دولتی كه بعضاً حتی خارج از صلاحیت مصوبه یاد شده نیز می باشد را مغایر تشخیص داده و لغو می نماید.

به استناد اصل 113 و 121 قانون اساسی و به عنوان وظیفه اعلام می نماید كه علاوه بر ایرادات متعدد به این اقدام و رویه، هیچ یك از اصول قانون اساسی چنین اختیاری را صراحتاً و یا تلویحاً به رییس محترم و حتی مجلس شورای اسلامی اعطا نكرده است.

نظرات رییس محترم مجلس شورای اسلامی محترم است، لیكن درج در روزنامه رسمی مجوز اجرا یا عدم اجرای مصوبات دولت در دستگاه های اجرایی قلمداد نمی گردد.

بنابراین مكاتبات مذكور بر خلاف نص صریح قانون اساسی بوده و فاقد وجاهت حقوقی است و نمی تواند مناط عمل باشد.

بدیهی است كه اصلاح، تغییر و یا لغو مصوبات و بخشنامه های دولت و یا رییس جمهور توسط خود دولت و مقامات و مراجع ذیصلاح دولتی امكان پذیر بوده و از طریق سلسله مراتب مقامات یاد شده ابلاغ خواهد شد.

محمود احمدی‌نژاد

برچسب‌ها

بیان دیدگاه

عکس/ فیلم/ صوت
«کافه کشکان»
تبلیغات و پیام ها
سایت های مرتبط