سرخط خبرها
امروز: پنج شنبه, ۲ آذر , ۱۳۹۶ | ۰۵:۲۲:۲۳آخرین بروزرسانی : ۱۳۹۶/۰۹/۰۱ ،‌ ۰۸:۰۱
۲۸ بهمن ۱۳۹۲در ۸:۴۷ ق.ظ تعداد بازدید: 321 بازدید کد خبر:20041 چاپ خبر

شهر باستانی «برزقباله» در سد سیمره خفه می شود

0

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری لرستان گفت: آبگیری سد سیمره 120 اثر ارزشمند تاریخی و فرهنگی و شهر باستانی ˈبرزقبالهˈ در حاشیه این سد را زیر آب می برد.

81046528-5503775 copy
 

به گزارش لکنا به نقل از ایرنا، ˈسیدقاسم قربانیˈ روز یکشنبه در مراسم پرده برداری از نخستین تندیس باغ مفرغ خرم آباد، با انتقاد از بی توجهی به آثار تاریخی حاشیه سد سیمره، افزود: آثار تاریخی در دره حاشیه این سد از جمله آثار شاخص و ارزشمند باستانی است.


وی اظهار کرد: در زمان صدور مجوز آبگیری سد سیمره توجهی به این مهم نشده است و با اجرای این طرح امروز شاهد غرق شدن شهر باستانی ˈبرزقبالهˈ از بناهای تاریخی دوره ساسانی هستیم.


قربانی گفت: برای جلوگیری از وارد آمدن خسارت جدی به حوزه فرهنگی، بتازگی اقدامات بسیار خوبی ازسوی سازمان میراث فرهنگی، با همکاری مردم بویژه گروه ها و انجمن های مردمی میراث فرهنگی انجام شده است.


مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری لرستان با اشاره به طرح باغ مفرغ خرم آباد، افزود: اجرای این طرح حرکت بسیار خوبی بوده که به همت مسوولان شهرداری و شورای شهر خرم آباد صورت گرفته است.


وی با اشاره به ظرفیت های استان لرستان در حوزه مفرغ ، گفت: هر جا نام لرستان می درخشد نام مفرغ استان نیز مطرح و تداعی می شود.


وی با بیان اینکه قلعه فلک الافلاک نماد و برند هنرمندان لرستانی است، افزود: طراحی و اجرای معماری قلعه در دوره ساسانی، وجود بیش از 90 پل تاریخی منحصر به فرد در استان و تجلی هنر مفرغ سازی در حدود 3500 سال قبل، از لرستان، استانی با جاذبه های منحصر به فرد ساخته است.


قربانی گفت: غارهای ساخت دست بشر مربوط به قبل از میلاد در لرستان، از آثار شگرف تاریخی و باستانی دنیاست که جهان را به تماشای این دیار وامی دارد. 

 

 

 

برچسب‌ها

دیدگاه

  1. سلام خواهش میکنم که هر کاری از دستتون بر میاد برای تعطیلی سد سیمره انجام بدین حالا دولت قبل یه خبطی کرده که البته چیزه عجیبی برای دولت قبل حالا شما هم اشتباهات دولت قبل رو تکرار میکنید میگن هر جا جلوی ضرر رو بگیری منفعت پس یکم از همین ترکیه یاد بگیرید و ایرانی باشید و ایران دوست متشکرم البته اگه کاری کردین

    [پاسخ]

بیان دیدگاه

عکس/ فیلم/ صوت
«کافه کشکان»
تبلیغات و پیام ها
سایت های مرتبط