سرخط خبرها
امروز: یکشنبه, ۲۶ آذر , ۱۳۹۶ | ۰۹:۵۴:۴۷آخرین بروزرسانی : ۱۳۹۶/۰۹/۲۳ ،‌ ۰۹:۴۷
۰۴ اردیبهشت ۱۳۹۱در ۴:۰۵ ق.ظ تعداد بازدید: 175 بازدید کد خبر:1875 چاپ خبر

زنگ های خطر برای زمین به صدا درآمده است

0

بروجرد – زمین یكی از شگفتی های آفرینش است این سیاره منظومه شمسی از آن رو با دیگر سیاره ها فرق دارد كه زیستن در آن امكان پذیر شده است.

با آغاز عصر ماشین و پیشرفت های صنعتی و علمی و رشد روزافزون علم گرایی، راه تسلط انسان بر آرزوی دیرینه اش، یعنی تسلط بر طبیعت تا اندازه زیادی هموار شد اما خودخواهی ها و سودجویی های انسان، اندیشه سیطره و آگاهی بیشتر او از جهان اطرافش را به صحنه كارزاری نابرابر میان او و طبیعت تبدیل كرده است.

تقریباً چند دهه است كه زنگ های خطر برای زمین به صدا درآمده ، روزی نیست كه خبرها و گزارش هایی از سراسر جهان مخابره نشود و بیانگر نگرانی عمیق كارشناسان از تخریب محیط زیست و به خطر افتادن زندگی بر روی كره زمین نباشد.

روز زمین پاك، یكی از این زنگ های خطر است كه در همه جای دنیا شنیده می شود، خطری كه بی توجهی به آن موجب می شود زمین همانند بمب منفجر و آینده فرزندانمان تباه شود.

نامگذاری روز زمین پاك برای آن است تا بهتر بیندیشیم و تعهدات خود را برای مراقبت و حفاظت از زمین، هر چه بهتر و بیشتر به اجرا درآوریم.

آنچه بیش از هر عامل دیگر موجب می شود تا زمین با خطر مواجه شود عدم مدیریت صحیح پسماند زباله ها است.

سالها قبل برای حراست و حفاظت از محیط زیست شعار شهر ما خانه ما سر داده شد شعاری كه تنها بر سینه دیوارها نوشسته شدو چشمان عابران آن را خواندند و بی اعتنا عبور كردند اما هرگز اقدامی زیر بنایی در راستای تحقق این شعار از سوی مسوولان فرهنگی و متولیان شهری صورت نگرفت.

در ایران به مناسبت گرامیداشت روز جهانی زمین پاك اقداماتی صورت می گیرد كه شاید به جرات بتوان گفت مهمترین اقدامی كه صورت می گیرد به صدا درآمدن زنگ زمین پاك در مدارس و بیان چند جمله شعاری در این راستا از سوی سخنرانها باشد.

ای كاش در این روز به جای به صدا درآمدن زنگ مدارس دانش آموزان را به محلهایی كه در اوج بی عدالتی بازمین برخورد می شود می بردند و به آنها نشان می دادند نتیجه بی توجهی و كم اهمیتی به زمین چه خسارات جبران ناپذیری را به آینده آنها وارد می كند.

ای كاش دراین روز با بردن دانش آموزان به طبیعت به آنها نشان می دادیم وقتی كه دست خود را از پنجره ماشین بیرون می‏آوریم و هر قدر آشغال را كه توی دستمان جمع شده یكباره بیرون می‏ریزم و یا ظروف یك بارمصرف میهمانی را در طبیعت رها می كنیم چه برسر زمین و آینده خود می آوریم !

به آنها بیاموزیم وقتی قدمی در راستای تفكیك زباله های خانگی برنمی داریم و گل یا درختی به نشانه آشتی باطبیعت در خانه و محله خود نمی كاریم چه بر سر زمین می آوریم.

شاید زمان آن رسیده باشد كه بیاموزیم كاغذهای باطله، شیشه،آلومینیوم و … را همراه با سایر زباله های خانگی دور نریزید، هر یك از آنها را تفكیك شده در جعبه ها یا ظروف مخصوص جمع آوری كنیم.

در شهرستان 400 هزار نفری بروجرد روزانه بیش از 250 تن زباله تولید می شود كه هیچ اقدامی برای تفكیك و بازیافت این زباله ها صورت نمی گیرد بلكه این زباله ها در محیطی خارج از شهر در زیر خاك دفن می شود.

دفن زبالها كه موجب می شود همه منابع و ذخیره آب های زیر زمینی و مواد مغذی خاك را از بین برده و آینده وسلامت محیط زیست را با خطری جدی روبه رو كند.

وقتی شهرداری ساده ترین وظیفه خود كه تفكیك زباله است را در سطح شهر فرهنگ سازی نمی كند و ابزا آلات آن را برای مردم مهیا نمی كند ازمردم عامی نیز انتظاری نمی توانیم داشته باشیم.

بطریهای نوشابه و یا ظروف یكبار مصرفی كه بیش از 200 سال طول می كشد تاجذب طبیعت شود به راحتی در طبیعت رها می شود و ناخودآگاه به دست خود زمینه نابودی و منفجر شدن زمین را فراهم می كنیم.

استفاده از سطلهای زباله در معابر عمومی متأسفانه به اندازه كافی جدی گرفته نمی شود و نشانگر این امر است كه شعار (شهر ما، ‌خانه ما) اثر لازم را برای شهروندان نداشته است.

رییس شورای اسلامی شهر بروجرد می گوید: بازیافت بسیاری از مواد زاید، ضمن كاهش استفاده بشر از منابع طبیعی محیط زیست از تبدیل این مواد به عوامل مضر زیست محیطی جلوگیری می كند.

‘علیرضا مرادی’ روز دوشنبه در گفت وگو با ایرنا افزود: با عمل بازیافت ، مواد آلی تجزیه شونده موجود در زباله های خانگی به كود آلی تبدیل می شود و از دور ریختن موادی كه اساساً دارای ارزش اقتصادی هستند خودداری می شود.

وی گفت: بازیافت مواد موجب می شود تا هزینه های جمع آوری زباله شهری و صنعتی به دلیل كاهش حجم زباله كاهش یابد و از محیط زیست حفاظت شده و از سوزانیدن زباله های قابل بازیافت خودداری می شود.

به گفته وی زباله های سطح شهر یك معضل جدی بوده كه باید به دنبال این بود كه وضعیت آن را نسبت به گذشته بهینه تر كنیم.

مرادی افزود: روزانه 250تن زباله در این شهرستان تولید می شود كه حداقل بین 40 تا 45 درصد پسماندها زباله های تر و بقیه شامل زباله هایی كاغذ ، شیشه وچوب است.

وی اظهار داشت: هزینه جمع آوری زباله با در نظر گرفتن تعداد نیروها ، وسایل نقلیه ، رانندگان ، استهلاك ماشین وهزینه های جانبی تقریبا كمتر از كارهای عمرانی نیست.

وی همچنین گفت: باتوجه به اینكه جمع آوری زباله ها هزینه بالایی دارد به دنبال راه اندازی كارخانه كمپوست در شهرستان هستیم كه اگر انجام شود كار بسیار ارزشمندی است.

رییس اداره محافظت محیط زیست بروجرد نیز گفت: در حال حاضر یكی از مشكلات زیست محیطی جهان و كشورها مسئله زباله‌های شهری است.

امیر ساكت افزود: زباله های شهری بعد از جمع آوری به محل دفن پسماندهای شهری منتقل می شود و برای مدیریت پسماندهای مشكلی نداشته ولی محل دفن زباله های شهری مناسب نیست.

مسئول اداره حفاظت محیط زیست بروجرد ادامه داد: نحوه جمع آوری زباله در بروجرد به صورت نیمه مكانیزه انجام می شود و محل تخلیه پسماندهای شهری بروجرد دارای مشكلات زیست محیطی است.

ساكت گفت: كمبود زمین و بالا بودن سطح آبهای زیر زمینی و همچنین شنی بودن بافت خاك مشكل دفن زباله ها را دربروجرد به دنبال دارد.

وی گفت: مدیریت پسماند های خانگی در بروجرد مناسب نبوده و با استانداردهای محیط زیست فاصله زیادی دارد.

به گفته وی جمع آوری زباله ها و دفع آن به خوبی انجام می شود اما هیچ مدیریتی برای تفكیك زباله ها وجود ندارد و حتی زباله های عفونی نیز در فضایی آزاد رها سازی می شوند.

وی تاكید كرد: ناصحیح بودن شیوه دفن زباله در بروجرد موجب آلوده شدن آب های زیرزمینی، و خاك، افزایش حیوانات موذی و زاد و ولد آنهاو انتشار پسماندها از طریق وزش باد و ایجادآلودگی درهوا و به خطر افتادن سلامت مردم می شود.

در حقیقت دارا بودن زمینی پاك نیازمند برنامه ریزی صحیح و اصولی در حراست از آن و جلوگیری از تخریب زمین توسط كسانی است كه با طبیعت نامهربان می باشند.

مسوولان شهری از جمله شهرداری و محیط زیست و بهداشت محیط مسوولانی هستند كه وظیفه ای خطیر در راستای دارا بودن زمین پاك دارند و باید با مدیریت صحیح نقاط ضعف را بر طرف و نقاط قوت را تقویت نمایند و مهمترین كار آنها فرهنگ سازی در بین مردم و ایجاد كارخانه های بازیافت زباله و دفن بهداشتی پسماندهای خانگی است.

دركنار این نهادها رسانه های دیداری و شنیداری در آموزش و حفظ محیط زیست نقش مهم و سازنده ای دارند.

رسانه ها می توانند در قالب فیلم، داستان، انیمیشن، آگهی های تبلیغاتی، مسابقات، میزگردها و مصاحبه ها به این مهم بپردازند.

گزارش از: آمنه صارمی

برچسب‌ها

بیان دیدگاه

عکس/ فیلم/ صوت
«کافه کشکان»
تبلیغات و پیام ها
سایت های مرتبط