سرخط خبرها
امروز: دوشنبه, ۲۷ آذر , ۱۳۹۶ | ۰۶:۳۹:۴۶آخرین بروزرسانی : ۱۳۹۶/۰۹/۲۶ ،‌ ۰۹:۵۶
۳۱ فروردین ۱۳۹۱در ۸:۲۵ ب.ظ تعداد بازدید: 125 بازدید کد خبر:1764 چاپ خبر

چگونگي حفاظت از حسابهاي بانكي

0

هويت و اطلاعات شخصي شما به دلايل متعدد بسيار با اهميت هستند. شما ممكن است زماني متوجه شويد قرباني يك كلاهبرداري شده ايد كه نامه اي دريافت نماييد كه در آن از شما خواسته شده بدهي هاي معوقي كه متعلق به شما نيست را پرداخت نماييد. در صورتي كه هيچ گاه چنين وام يا قرضي […]

هويت و اطلاعات شخصي شما به دلايل متعدد بسيار با اهميت هستند. شما ممكن است زماني متوجه شويد قرباني يك كلاهبرداري شده ايد كه نامه اي دريافت نماييد كه در آن از شما خواسته شده بدهي هاي معوقي كه متعلق به شما نيست را پرداخت نماييد. در صورتي كه هيچ گاه چنين وام يا قرضي از بانك نگرفته ايد.
به گزارش سرویس اجتماعی صراط حل اين مسائل بسيار زمان بر و خسته كننده است. در ادامه به نكاتي اشاره مي شود كه با به كارگيري آنها مي توان از اطلاعات محرمانه خود بهتر حفاظت كرد.

از اسناد با ارزش محافظت كنيد
مراقبت از اسناد با ارزش مانند گذرنامه، گواهينامه،كارت ملي، كارت هاي بانكي و دفترچه هاي حساب بانكي بسيار با اهميت است. هميشه مطمئن شويد كه اين اسناد درهرجا چه خانه و چه محل كار و يا هنگامي كه در مسافرت هستيد در دسترستان هستند. زماني كه از اين اسناد استفاده نمي كنيد بهتر است آنها را در گاوصندوق در خانه نگه داريد. هميشه به ياد داشته باشيد كه كارت هاي بانكي خود را در مكاني جدا از كلمه عبور آنها نگه داريد.

تمام اسناد اداري زائد را از بين ببريد
به كلاهبرداران فرصت طلب كمك نكنيد. هميشه اسناد اداري مهم شخصي و مالي را كه ديگر به آنها نياز نداريد به روشي كه ديگر قابل استفاده نباشد از بين ببريد . اگراين كار را نكنيد جنايتكاران به اسم، آدرس و ديگر اطلاعات شما از طريق رسيد ها، قبض ها و مدارك مهمي كه دور مي ريزيد، دسترسي پيدا مي كنند و از آنها سوء استفاده مي كنند.

اسناد اداري كه بايد از بين بروند شامل موارد زير مي شوند:
صورت حساب هاي قديمي بانكي، مالي و كارت هاي بانكي قديمي.
رسيد هاي قديمي
هر پرسشنامه اي كه به طوركامل پر نشده و شامل اطلاعات شخصي شماست.
هر مرسوله پستي كه حاوي اسم و آدرس شما مي باشد.

اطلاعات بانك را به روز كنيد
بانك ممكن است نيازداشته باشد در زمان انجام تراكنش هايي كه در مقايسه با تراكنش هاي معمول شما غير عادي به نظر مي رسند، با شما تماس گرفته و براي اطمينان از صحت آن ها برخي ازاطلاعات شخصي شما را جويا شود. اين امر مي تواند موجب كاهش جرايم مالي شود. بسيار ضروري است كه در صورت تغيير اسم، آدرس يا شماره تماس هاي خود، آن را سريعا به اطلاع بانك برسانيد.

صورت حساب هاي خود را چك كنيد
بسياري از جرايم مالي تا مدت ها كشف نمي شوند فقط به اين دليل كه قرباني از وقوع آنها بي اطلاع است. بنابراين كنترل صورت حساب هاي بانكي يا هر صورت حساب ديگر پس از دريافت، بسيار ضروري مي باشد. بايد مطمئن شويد كه هرچيزي كه ثبت شده است صحت دارد. اگر تراكنشي وجود دارد كه از آن بي اطلاع هستيد آن را سريعا به اطلاع نزديك ترين شعبه بانك برسانيد.

شما مي توانيد به روش هاي مختلف از طريق خود پردازها، سيستم تلفن بانك، سيستم اينترنت بانك و يا مراجعه به شعب از آخرين تراكنش هاي انجام شده بر روي حساب هاي شخصي خود آگاه شويد.

فريب ايميل ها يا پيامك هاي دروغين را نخوريد
هيچ گاه به ايميل ها و پيامك هاي مشكوك يا ناخواسته پاسخ ندهيد و هيچگاه برروي لينك ها يا فايل هاي ضميمه موجود در اين ايميل هاي مشكوك كليك نكنيد.
از كامپيوتر خود محافظت كنيد
اگركامپيوتر شما ايمن نباشد امكان افشا شدن اطلاعات شما وجود دارد. بايد بدانيد كه چگونه از كامپيوتر خود در مقابل تهديدات محافظت كنيد.
قبل از اينكه ميز خود را ترك كنيد، سيستم خود را قفل نماييد
با استفاده از يكي از سه روش زير مي توانيد سيستم خود را قفل نماييد:
1. فشار دادن دكمه هاي Ctrl+Alt+Delete
2. فشار دادن دكمه هاي Windows+L
3. روي صفحه نمايش سيستم خود راست كليك نماييد. سپس گزينه New Shortcut را انتخاب و در پنجره اي كه ظاهر مي شود، متنrundll32.exe user32.dll LockWorkStation را تايپ نماييد. يك Shortcut روي صفحه نمايش شما ظاهر خواهد شد. هر بار كه روي اين Shortcut دو بار كليك نماييد، سيستم شما قفل خواهد شد.

Firewall Firewall
نرم افزاري است كه كامپيوتر شما را در مقابل حملات اينترنتي محافظت مي كند. بايد بر روي هر كامپيوتري كه براي اتصال به اينترنت از آن استفاده مي كنيد firewall نصب شده باشد. به شما پيشنهاد مي كنيم كه firewall خود را طوري تنظيم كنيد كه تبادل اطلاعات از طريق كامپيوتر شما را كنترل كند.

AntiVirus
حتما از يك آنتي ويروس بر روي سيستم خود استفاده نماييد و آن را به طور مرتب به روز رساني كنيد. توجه داشته باشيد كه آنتي ويروس هاي به روز رساني نشده ويروس هاي جديد را شناسايي نخواهند كرد.

به روز رساني سيستم عامل
گاهي وجود حفره امنيتي در سيستم عامل ها باعث ورود انواع ويروس ها به سيستم شما خواهد شد. به تدريج اين حفره هاي امنيتي شناسايي مي شوند و شركت هاي سازنده براي رفع آن ها Patch هايي تهيه و در اختيار مشتريان قرار مي دهند. حتماً جديدترين Patch ها را روي سيستم خود نصب نماييد تا از حملات ويروس ها يا بدافزارهاي جديد در امان بمانيد.

شناسه كاربري
هرگز از اطلاعات شخصي خود مانند شماره تلفن همراه، نام و نام خانوادگي در شناسه كاربري خود استفاده نكنيد. با اين كار شما يكي از عوامل احراز هويت را به راحتي در دسترس نفوذگران قرار خواهيد داد و كار را براي فعاليت هاي مخرب آن ها راحت خواهيد كرد. فقط كافي ا ست نفوذگران رمز عبور شما را حدس بزنند تا بتوانند به حساب شما دسترسي داشته باشند.

رمز عبور
رمزهاي عبور بخش مهمي از سرويس هاي بانكي الكترونيكي مي باشند و در حقيقت در خط مقدم حفاظت از حساب هاي كاربري در سرويس هاي مذكور قرار مي گيرند. يك كلمه عبور نا مناسب ممكن است منجر به كلاهبرداري هاي مالي بزرگي شود.
بهترين رمز عبور، رمزي است كه شما آن را به راحتي به خاطر مي سپاريد ولي ديگران نمي توانند آن را حدس بزنند. وقتي كه رمز عبور خود را انتخاب كرديد آن را به طور منظم عوض نماييد. اگر براي يك سال است كه از يك رمز عبور استفاده مي كنيد الان زماني است كه بايد آن را تغيير دهيد.
هرگز رمز عبور خود را در اختيار ديگران نگذاريد و هيچ گاه آن را جايي ننويسيد يا در كامپيوتر خود ذخيره نكنيد.

در انتخاب رمز عبور مناسب به موارد زير دقت كنيد:
هيچ گاه براي رمز عبور خود از اطلاعات شخصي مانند اسم، تاريخ تولد، شماره موبايل و … استفاده نكنيد.

رمزهاي عبور پيش فرض را پس از اولين ورود به سيستم تغيير دهيد.
بهتر است رمزهاي عبور در سيستم هاي مختلف با يكديگر متفاوت باشند.
هر چقدر رمز عبور طولاني تر باشد امنيت آن بيشتر است (حداقل 8 كاراكتر).
از رمز هاي عبور تركيبي استفاده كنيد كه شامل حروف كوچك، حروف بزرگ، ارقام و نشانه ها شود. مانند: 1S5 4 ¤ Gw1A
سعي كنيد در رمز عبور حداقل يك بار از Space استفاده نماييد.
حداقل هر 3 ماه يك بار بنا به دفعات استفاده، رمز عبور خود را تعويض كنيد كه البته تغيير يك ماهه توصيه مي شود.
كلمات عبور خود را با هيچ كس درميان نگذاريد. با تمام رمزهاي عبور خود به عنوان اطلاعات حساس و محرمانه برخورد كنيد.

استفاده از اينترنت در مكان هاي عمومي
امنيت شبكه هاي بيسيم يا كامپيوترهايي كه در مكان هاي عمومي مانند هتل ها، كتابخانه ها يا كافي نت ها قرار دارند تضمين شده نيست. به شما پيشنهاد مي كنيم كه در چنين شرايطي از حساب هاي بانكي خود استفاده نكنيد. ترجيحاً تا جايي كه مي توانيد ازسايت هاي كمتري بازديد كنيد و زمان كمتري در اين موقعيت ها قرار گيريد.

هميشه نكات زير را به خاطر بسپاريد:
تا آنجا كه ممكن است هنگامي كه از شبكه هاي بيسيم يا كامپيوترهاي عمومي استفاده مي كنيد اطلاعات امنيتي خود مانند رمز عبور را وارد نكرده و تغيير ندهيد.
هيچ گاه هنگامي كه در چنين شرايطي قرار داريد، اطلاعات حساب ها يا كارت هاي بانكي خود را در يك سايت فروش اينترنتي وارد نكنيد.
هميشه مراقب كساني كه در اطراف شما هستند باشيد.

امنيت شخصي
بايد مراقب افراد اطراف خود در زماني كه از دستگاه هاي خود پرداز استفاده مي كنيد، باشيد.
هنگام استفاده از دستگاه خود پرداز نزديك به آن بايستيد و روي صفحه كليد را بپوشانيد به طوري كه كسي رمز عبور شما را در هنگام وارد كردن نبيند.
كمك افراد غريبه را نپذيريد و اجازه ندهيد كسي شما را گيج كند.
اگر هنگامي كه از دستگاه هاي خود پرداز استفاده مي كنيد شخصي مشكوك به نظر رسيد يا به شما نزديك شد عمليات خود را لغو كنيد و از آن مكان دور شويد.
پس از تكميل عمليات، قبل از اينكه دستگاه خود پرداز را ترك كنيد، سريعا پول و كارت خود را برداريد.
در پايانه هاي فروشگاه ها زماني كه رمز عبور خود را وارد مي نماييد مراقب باشيد كه كسي از پشت سر شما رمز عبور را نبيند.
اطراف دستگاه خود پرداز به خصوص قسمت هاي كارت خوان و صفحه كليد را كنترل كنيد چرا كه ممكن است افراد سودجو براي دزديدن اطلاعات شما به نصب دوربين، صفحه كليد جعلي يا كارت خوان جعلي اقدام نموده باشند.
ازلپ تاپ، تلفن همراه و ديگر وسايل الكترونيكي خود محافظت كنيد.
به ياد داشته باشيد كه همواره مراقب لپ تاپ و تلفن همراه خود باشيد. آنها را هميشه در دسترس خود نگه داريد به خصوص زماني كه درمسافرت هستيد.
هيچ گاه لپ تاپ خود را روشن و قفل نشده درمكان هاي عمومي رها نكنيد.
هيچ گاه درمورد مسائل محرمانه درمكان هاي عمومي صحبت نكنيد.
تلفن همراه و لپ تاپ خود را هنگامي كه از آنها استفاده نمي كنيد قفل كنيد.

برچسب‌ها

بیان دیدگاه

عکس/ فیلم/ صوت
«کافه کشکان»
تبلیغات و پیام ها
سایت های مرتبط