سرخط خبرها
امروز: یکشنبه, ۲۶ آذر , ۱۳۹۶ | ۰۵:۴۵:۰۸آخرین بروزرسانی : ۱۳۹۶/۰۹/۲۳ ،‌ ۰۹:۴۷
۳۱ فروردین ۱۳۹۱در ۸:۱۱ ب.ظ تعداد بازدید: 157 بازدید کد خبر:1759 چاپ خبر

هشدار بانک مرکزی درمورد یارانه ها

0

بانک مرکزی در گزارشی نسبت به خطر بی‌اثر شدن یارانه‌های نقدی با افزایش تورم ناشی از اجرای هدفمندی یارانه‌ها و کاهش سطح رفاه مردم و افزایش شکاف طبقاتی هشدار داد.


به گزارش سرویس اقتصادی جام نیوز به نقل از خبرگزاری فارس، بانک مرکزی اخیرا در یک گزارش رسمی به تحلیل قانون هدفمندی یارانه‌ها و تاثیر آن بر سطح رفاه زندگی مردم پرداخت و نوشت: اجرای قانون هدفمندسازی یارانه‌ها در فصل پایانی سال 89 بهبود اندک در وضعیت هزینه سالانه ناخالص خانوارها ایجاد کرده است.
در این گزارش آمده است: انتظار می‌رود با توجه به اینکه دهک‌های بالای درآمدی برای رفع احتیاجات خود با محدودیت‌های مالی روبه‌رو نیستند، یارانه های نقدی اثر چندانی روی مخارج واقعی این خانوارها نداشته و فقط اثر تورم هزینه‌های جاری خانوارها را خنثی نماید.
بانک مرکزی افزود: دهک‌های پایین‌تر به دلیل محدودیت‌های شدید درآمدی برای رفع احتیاجات خود به یارانه‌های نقدی متکی هستند.
در ادامه این گزارش تصریح شد: کاهش ضریب جینی (شکاف طبقاتی) در کشور تا زمانی ادامه خواهد یافت که تورم ناشی از اجرای قانون هدفمندسازی یارانه‌ها به میزانی نباشد که همه یارانه‌های نقدی را برای جبران افزایش قیمت‌ها جذب کند، در غیر این صورت افزایش مجدد ضریب جینی دور از انتظار نخواهد بود.
بانک مرکزی در بخش دیگری از این گزارش اذعان کرد که در دو سال گذشته افزایش ضریب حقوق کارمندان و کارگران کمتر از نرخ تورم بوده و این مساله موجب کاهش سطح رفاهی آنها شده است.
111

برچسب‌ها

بیان دیدگاه

عکس/ فیلم/ صوت
«کافه کشکان»
تبلیغات و پیام ها
سایت های مرتبط