سرخط خبرها
امروز: شنبه, ۳۰ دی , ۱۳۹۶ | ۰۸:۴۰:۰۳آخرین بروزرسانی : ۱۳۹۶/۱۰/۲۷ ،‌ ۰۸:۱۰
۳۰ آبان ۱۳۹۲در ۵:۲۷ ب.ظ تعداد بازدید: 2,304 بازدید کد خبر:17192 چاپ خبر

میزان آب های زیرزمینی لرستان به سمت صفر شدن پیش می رود/ کوهدشت، رومشگان و سرطرهان در صدر بحران

0

معاون شرکت آب منطقه ای لرستان گفت: در حال حاضر با توجه به کاهش نزولات و برداشت های بی رویه، میزان آب های زیرزمینی استان به سمت صفر شدن پیش می رود.

کلاچو

 

به گزارش ایرنا، حسن رضا حقی آبی روزچهارشنبه در کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی اتاق بازرگانی صنایع معادن و کشاورزی لرستان گفت: در شرایط فعلی آب های زیرزمینی کوهدشت، رومشکان و سرطرهان بسیار افت کرده به نحوی که در این شرایط امکان هرگونه توسعه آب زیرزمینی در این مناطق وجود نداشته و تنها باید در راستای پیشگیری از منفی شدن سطح آب های زیرزمینی تلاش کرد.

وی وضعیت آب در بخش کشاورزی لرستان را بحرانی عنوان کرد و افزود: راندمان آبیاری لرستان 30 درصد برآورد شده به گونه ای که از از 100 لیتر آب در ثانیه، 70 درصد آن هدر می رود.

وی تغییر الگوی کشت را از راهکارهای کاهش بحران آب در استان دانست و گفت: 92 درصد آب استان در بخش کشاورزی، پنج درصد در بخش بهداشت و سه درصد در بخش صنعت استفاده می شود.

حقی آبی میزان متوسط بارندگی لرستان در سال 80 را 580 میلیمتر عنوان کرد و افزود: این میزان در سال زراعی 92 – 91 به 542 میلیمتر کاهش یافته و آب های سطحی استان با از بیش از 13 میلیارد متر مکعب به 12 میلیارد متر مکعب کاهش یافته است.

 

 

 

 

برچسب‌ها

دیدگاه

  1. متاسفانه وقتی که صدرصد منابع ابهای زیر زمینی ما فقط توسط حدود 80 یا 90 نفر افرادی که دارای چاهای عمیق کشاورزی هستن استفاده می شود باید هم شاهد کاهش شدید این منابع خدادادی گرانبها باشیم.کجای این کار با عدالت هم خوانی دارد که این افراد بوسیله استفاده نا صحیح منابع ابی که متعلق به همه است سالانه بوسیله ابیاری کشاورزی صدها میلیون تومان دارامد داشته باشند بدون اینکه یک ریال پول ابی که گرانبها ترین سرمایه است پرداخت کنن و کوچکترین خیروبرکتی برای این شهرداشته باشند/ایا این یک نوع دیکتاتوری در مصرف منابع نیست؟؟؟؟اقای حقی چرا به جای دادن امارو ارقام به فکر راه حلی برای این فاجعه نیست؟به نظر این حقیر بهترین راه بخشیدن فقط وامهایی که این اقایون برای حفر چاه گرفتن وپلمپ کردن چاهای اوناست تا هرچه سریعتر جلو این فاجعه گرفته شود

    [پاسخ]

  2. ابهای زیر زمینی کم میشوند ولی ما در چهار طرف این شهرستان مبینیم که چاهای جدیدی بدون مجوز وبا آگاهی از نبود اب برای منافع خودشون حفر میشوند و سازمان آب هم برای باغهای اطراف منبع آب که آب ندارند از آب شرب مردم تامین مینمایند

    [پاسخ]

  3. با سلام. همانطور که شما نیز مطلع اید کشاورزی قطب اصلی درآمد و تقریبا تنها شغل منطقه است.نظر بنده بر نظارت جهادکشاورزی بر نوع آبیاری ودادن تسهیلات وحتی آموزش کشاورزان عزیز است.

    [پاسخ]

بیان دیدگاه

عکس/ فیلم/ صوت
«کافه کشکان»
تبلیغات و پیام ها
سایت های مرتبط