سرخط خبرها
امروز: پنج شنبه, ۲۸ دی , ۱۳۹۶ | ۱۳:۳۲:۴۶آخرین بروزرسانی : ۱۳۹۶/۱۰/۲۷ ،‌ ۰۸:۱۰
۲۹ آبان ۱۳۹۲در ۱:۵۰ ب.ظ تعداد بازدید: 172 بازدید کد خبر:17163 چاپ خبر

تدبیر و امید در تصمیماتی دولت پسند یا مردم پسند/ نقدی بر تصمیمات اخیر مسئولین مخابرات

0

  تدبیر و امید در تصمیماتی دولت پسند یا مردم پسند/ نقدی بر تصمیمات اخیر مسئولین مخابرات رضا محمدي   درخواستی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی شما می بینید که مردم ما امروز چگونه با بحث گرانی و تورم و در کل مشکلات اقتصادی و معیشتی دست به گریبان هستند و نفس در سینه مردم […]

محمدی

 

تدبیر و امید در تصمیماتی دولت پسند یا مردم پسند/ نقدی بر تصمیمات اخیر مسئولین مخابرات

رضا محمدي

 

درخواستی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی

شما می بینید که مردم ما امروز چگونه با بحث گرانی و تورم و در کل مشکلات اقتصادی و معیشتی دست به گریبان هستند و نفس در سینه مردم به شماره افتاده است ، دیگر جای برای تحمل اینگونه تصمیمات غیر معقولانه نمانده است تصمیماتی که عواقبی جز نارضایتی و فریاد مردم را به دنبال نخواهد داشت….

 


در نگاهی اجمالی به زندگی امروزه بشر و هزینه های آن می بینیم که غیر از خوراک و پوشاک ، مردم در چند چیز معمولأ مخارجی مشابه دارند از جمله آب ، برق ، گاز ، تلفن و با لحاظ کردن خودرو که در زندگی امروز جای خود را پیدا کرده بایستی سوخت بنزین یا گاز سی ان جی را هم به آن اضافه کرد.

این مخارج ثابت که اشاره شد در کشور ما به چند وزارتخانه جداگانه وابسته است ، مخابرات یکی از پر سود ترین شرکت های درآمدی کشور محسوب می گردد که در مقایسه با سایر وزارت ها و سازمان ها مانند وزارت نیرو ( آب ، برق ) و حتی وزارت نفت و شرکت گاز با پایین ترین هزینه بالاترین سودآوری را دارد.

البته اینکه می گوییم پایین ترین هزینه نه به معنی اینکه واقعأ هزینه هایش خیلی پایین باشد اما در مقایسه ای با وزارت و سازمان های همتراز خود هزینه هایش بسیار پایین تر است.

با یک حساب سر انگشتی و با نگاهی به فیش های تلفن ثابت ، همراه و همچنین اینترنت به واقعیت عرایض بنده خواهید رسید.

حتمأ بارها شنیده اید که تعداد ارسال پیامک های مناسبتی در روزهای خاص سر از رقم های نجومی در می آورد و با یک ضرب و تفریق ساده متوجه می شویم که چه سود کلانی به جیب مبارک اپراتورهای تلفن همراه خصوصأ همراه اول به عنوان پر مشترک ترین اپراتور خاورمیانه واریز می شود.

حالا کاری به این موضوع نداریم که هربار چه کلاه گشادی سر مردم می رود به واسطه پیامک هایی که باید به مقصد برسد ولی نمی رسد و پولش هم برگشت خوردنی نیست.

هر چند ماه یک بار، نوع محاسبه مکالمه های تلفن ثابت و همراه به نظر آقایان مخابراتی غیرمنصفانه به نظر می رسد و دستی به سر و گوش فرمول های محاسبه ای خود می کشند و مردم بی نوا را نوازشی جانانه می دهند و گاهأ هم این تغییرات محاسبه ای بی سر و صدا انجام می شود تا داد مردم به گوش همدیگر نرسد و اصلأ نداند که از کجا خورده اند.

در دولت جدید ، تدابیر اندیشیده شده برای محاسبه های رو به افزایش مخابراتی نمود بیشتری پیدا کرده و متاسفانه حتی از رسانه ای شدن آن هم به نوعی جلوگیری می شود.

جدیدترین روند تغییرات فرمول های محاسبه مخابرات که بیش از هر چیز نارضایتی مردم را به دنبال داشته است بحث اینترنت است.

اینترنت امروزه از پایه های رشد فرهنگی ، اقتصادی و اجتماعی هر کشور به شمار می رود و ارتباط مستقیمی با مباحث اشاره شده پیدا کرده و مردم را هم به صورت های گوناگون و به دلایل مختلف درگیر خود کرده است.

سازمان ها ، ادارات ، شرکت ها ، بانک ها ، دانشگاه ها ، دانشجویان ، مشاغل خصوصی و غیر خصوصی ، رسانه ها خصوصأ رسانه های مجازی و در کل اکثریت قریب به اتفاق مردم به طور مستقیم یا غیر مستقیم خواهان اینترنت هستند و کارشان به نوعی مرتبط با فضای مجازی است.

معضل هایی مانند سرعت بسیار کند اینترنت ، قطعی های گاه و بی گاه و خدمات بسیار ضعیف متولیان امر از عمده مشکلاتی بود که تا به حال مردم با آن درگیر بودند و هیچ وقت هم دادشان به جایی نرسید و به ناچار خود را با این معضلات وفق دادند و این مشکلات را جزئی از استرس ها و سوهان های اعصاب روزمره شان به حساب آوردند ، همانند مریضی که دلش بخواهد یا نخواهد با نوع بیماری اش بایستی کنار بیاید و به قول معروف آش کشک خاله ست بخوری پاته نخوری پاته!

ای کاش کار به همین جا ختم می شد!

 

• تدبیر جدید دولت ، تغییر نوع واگذاری اینترنت و فرمول های جدید محاسبه ای

تاکنون اینترنت برای مشترکان “بسته به نوع کارشان” به صورت های گوناگون از جمله سرویس نامحدود واگذار می شد ، به طور مثال مسئولین رسانه های مجازی با توجه به اینکه شغلشان فقط با ورود به فضای مجازی امکان پذیر بود از سرویس نامحدود استفاده می کردند و علی رغم سرعت بسیار پایین و قطعی های نا به هنگام ، کارشان تا حدودی راه میافتاد.

اما تدبیر جدیدی به کار گرفته شد که سرویس نامحدود حذف شده و بجای آن فقط سرویس محدود و به قول معروف “هجمی” واگذار شود.

تصمیمی که به شدت اعتراض مردمی را به دنبال داشته و باعث نارضایتی بیش از پیش مخاطبان فضای مجازی شده است خصوصأ آنهایی که بیشتر از دیگران به اینترنت وابسته هستند از جمله قشر خبرنگاران رسانه های خبری و همچنین دانشجویان و …

 

• این هم هدیه ای از سوی دولت عزیزمان به کاوشگران علم امروز یعنی فضای مجازی

تدبیر و تصمیمی که نه تنها کوچکترین رضایتمندی شهروندان را در آن لحاظ نکرده اند بلکه به تنها موردی که فکر نکرده اند مردم بوده و چیزی جز سودآوری برای شرکت مخابرات در آن دیده نمی شود و همچنین رفتن مردم به سوی شرکت های خصوصی واگذاری اینترنت و سود کلان آنها از این تصمیم

دقیقأ هزینه ای که برای مشترکان اینترنت با طرح جدید در نظر گرفته شده است ۱۰ برابر سابق است ، کسی که ۱۱ هزار تومان ( با سرویس ۱۲۸ کیلوبیت نامحدود یعنی پایین ترین سرویس و سرعت ممکن) در یک ماه هزینه میکرد با طرح جدید هزینه اش ماهی ۱۱۰ هزار تومان است  با همان سرویس ۱۲۸ کیلوبیت اما هجمی و محدود.

البته قبلأ اعلام کردند کسانی که تاکنون از اینترنت نامحدود استفاده کرده اند کماکان می توانند از همان سرویس استفاده کنند و این طرح برای مشترکین جدید است.

اما این گفته فقط در حد حرف باقی ماند و تمامی سرویس های نامحدود هم به محدود یا همان هجمی تبدیل شد.

حالا چرا کسی در این مملکت پیدا نمی شود جلوی این زیاده خواهی ها را بگیرد، الله اعلم !!!

از نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی عاجزانه درخواست داریم به این موضوع رسیدگی کنند و اجازه ندهند وزارتخانه های دولتی با تصمیمات این چنینی روز به روز نارضایتی ملت را سبب شوند و درآمد خود را افزایش دهند.

شما می بینید که مردم ما امروز چگونه با بحث گرانی و تورم و در کل مشکلات اقتصادی و معیشتی دست به گریبان هستند و نفس در سینه مردم به شماره افتاده است ، دیگر جای برای تحمل اینگونه تصمیمات غیر معقولانه نمانده است تصمیماتی که عواقبی جز نارضایتی و فریاد مردم را به دنبال نخواهد داشت.

در پایان شایان ذکر است که طرح جدید در مخابرات برخی از استان ها از جمله لرستان بکار گرفته شده است و اینکه این طرح در کل کشور اجرایی شده است یا خیر برای نگارنده به طور دقیق مشخص نشد اما شنیده ها حاکی از این است که برخی از استان ها فعلأ این طرح را اجرایی نکرده اند.

 

 

 

 

برچسب‌ها

بیان دیدگاه

عکس/ فیلم/ صوت
«کافه کشکان»
تبلیغات و پیام ها
سایت های مرتبط