سرخط خبرها
امروز: چهارشنبه, ۲۷ دی , ۱۳۹۶ | ۰۰:۵۷:۴۳آخرین بروزرسانی : ۱۳۹۶/۱۰/۲۵ ،‌ ۰۹:۳۲
۱۸ آبان ۱۳۹۲در ۹:۳۱ ق.ظ تعداد بازدید: 704 بازدید کد خبر:16823 چاپ خبر

علت اهميت زيارت عاشورا و فوايد آن چيست؟

0

   درباره زيارت حضرت سيدالشهدا روايات فراوانى وجود دارد(1) و در خصوص زيارت عاشوراى معروف، احاديث متعددى از امام باقر و امام صادق عليهم ا‏السلام نقل شده است.(2) امام باقر عليه‏ السلام اين زيارت را به يكى از اصحابش به نام «علقمة بن محمد حضرى» آموزش داده است. از آن جا كه زيارت، نوعى اعلام […]

139109074011
 

 درباره زيارت حضرت سيدالشهدا روايات فراوانى وجود دارد(1) و در خصوص زيارت عاشوراى معروف، احاديث متعددى از امام باقر و امام صادق عليهم ا‏السلام نقل شده است.(2) امام باقر عليه‏ السلام اين زيارت را به يكى از اصحابش به نام «علقمة بن محمد حضرى» آموزش داده است.

از آن جا كه زيارت، نوعى اعلام موضع و مشخص كردن خط فكرى است و آثار سازنده عجيبى دارد، آن چه به عنوان متن زيارتى خوانده مى شود، از نظر محتوا و جهت‏ دهى، از حساسيتى ويژه برخوردار است.

به همين جهت، ائمه عليهم ‏السلام با آموختن نحوه زيارت به ياران خود، به اين عمل سازنده جهت و غناى بيشترى بخشيده‏ اند؛ به گونه ‏اى كه زيارت‏‌نامه‏‌هاى رسيده از معصومان عليهم‏‌السلام – مانند زیارت جامعه كبيره، عاشورا، آل ياسين و ناحيه مقدسه – گنجينه‏ اى از تعاليم و آموزش‌‏هاى عالى آنان است.

زيارت عاشورا – كه از تعاليم امام باقر عليه‏السلام است – به سبب آثار سازنده فردى و اجتماعى و بيان مواضع فكرى و عقيدتى شيعه و نشانه گرفتن خط انحراف، اهميت ويژه ‏اى دارد. شمارى از دستاوردهاى اين زيارت عبارت است از:
1. ايجاد پيوند معنوى با خاندان عصمت و تشديد علاقه

اين محبت موجب مى‏شود كه زائر، آن بزرگان را الگوى خويش سازد و در جهت همسويى فكرى و عملى با آنان بكوشد؛ همچنان كه در قسمتى از زيارت، از خدا مى‏ خواهد كه زندگى و مرگش را يك‏سره همانند آنان قرار دهد؛ «اللهم اجعل محياى محيا محمد و آل محمد و مماتى ممات محمد و آل محمد.»
 
از آن جا كه اين محبت به خاطر خداوند است – و خاندان عصمت از آن جهت كه‏ الهى و منسوب به اويند، محبوب واقع شده ‏اند – مايه تقّرب به خداوند است. در قسمتى از اين زيارت چنين مى‏خوانيم: «اللهم انى اتقرب اليك بالموالاة لنبيك و آل نبيك.»
 

2. پيدايش روحيه ظلم ستيزى در زائر
 
تكرار لعن و نفرين بر ستمگران در اين زيارت، موجب پيدايش روحيه ظلم ‏ستيزى در زائر مى‏شود. او با اعلام برائت و نفرت از ستمگران و ابراز محبت به پيروان حق و دوستان خاندان عصمت، پايه‏ هاى ايمان دينى خود را مستحكم مى ‏كند. مگر ايمان چيزى جز حب و بغض در راه خداست؛ «هل الايمان الاّ الحب و البغض»؟ مومن واقعى در برابر ستم، بى ‏موضع نيست؛ از ستمگر، نفرت و انزجار آشكارى دارد و با مظلوم و جبهه حق، اعلام همراهى مى ‏كند؛ «يا ابا عبدالله! انى سلم لمن سالمكم و حرب لمن حاربكم.»
 
 
3. دورى جستن از خط انحراف
 
در اين زيارت، ريشه‏ هاى ظلم هدف قرار مى‏گيرد؛ «فلعن الله امةً اسّست اساس الظلم و الجور عليكم اهل البيت و لعن الله امة دفعتكم عن مقامكم و ازالتكم عن مراتبكم التى رتّبكم الله فيها.» ستمى كه در عاشورا تحقق يافت، در قلب تاريخ ستم، ريشه دارد. اين ظلم، يك حلقه از حلقه‏ هاى ستمى است كه با انحراف مسير اصيل خلافت آغاز شد.
 
4. الهام گرفتن، درس آموختن و الگو قرار دادن اسوه ‏هاى هدايت
 
در اين زيارت آمده است: «فاسئل الله الذى اكرمنى بمعرفتكم و معرفة اوليائكم و رزقنى البرائة من اعدائكم، ان يجعلنى معكم فى الدنيا و الآخرة و ان يثبّت لى عندكم قدم صدق فى الدنيا و الاخرة.» زائر پس از آن كه به حق معرفت پيدا كرد و ستم و ستمگر را شناخت و از آنان دورى جست، با ثبات قدم در مكتب خاندان عصمت و پيروى عملى از آنان، خود را در مسير سعادت دنيا و آخرت قرار مى ‏دهد؛ يعنى، اسوه ‏ها و الگوهاى هدايت را – كه از سوى خداوند منصوب شده‏ اند – سرمشق خود قرار مى ‏دهد و همگامى با آنان را می‌طلبد.
 
5. ترويج روحيه شهادت‏ طلبى و ايثار و فداكارى در راه خدا.
 
6. احياى مكتب و راه و هدف خاندان عصمت.

 
پی‌‏نوشت‌ها:

 
1. ابن قولويه، كامل الزيارات، ص180.
 
2. مجلسى، بحارالانوار، ج101، ص290/ سيد بن طاووس، اقبال الاعمال، ص38/ شيخ طوسى، مصباح المتهجد، صص 538، 542 و 547 .
 
منبع:
 
مجله پرسمان، شماره 31

 

 

 

برچسب‌ها

دیدگاه برای این مطلب بسته شده.

عکس/ فیلم/ صوت
«کافه کشکان»
تبلیغات و پیام ها
سایت های مرتبط