سرخط خبرها
امروز: چهارشنبه, ۲۷ دی , ۱۳۹۶ | ۰۰:۵۹:۰۶آخرین بروزرسانی : ۱۳۹۶/۱۰/۲۵ ،‌ ۰۹:۳۲
۱۴ آبان ۱۳۹۲در ۹:۵۳ ق.ظ تعداد بازدید: 2,225 بازدید کد خبر:16697 چاپ خبر

مسکن ویژه مسئولین!!!/ عاطفه امرایی

0

  عاطفه امرایی (دانش آموخته حوزه و دانشگاه) از فرازهای بسیار زیبای نهج البلاغه در بخش نامه ها، گزارش گفت وگو میان امیرالمؤمنین(ع) و شریح قاضی است،‌ که در دوره ی خلافت امیرالمؤمنین(ع) خانه ای به هشتاد دینار خریده بود و چنین معامله ای در آن روز از شخصی که حافظ حقوق ستم دیدگان شمرده […]

71752196995026043311

 

عاطفه امرایی (دانش آموخته حوزه و دانشگاه)


از فرازهای بسیار زیبای نهج البلاغه در بخش نامه ها، گزارش گفت وگو میان امیرالمؤمنین(ع) و شریح قاضی است،‌ که در دوره ی خلافت امیرالمؤمنین(ع) خانه ای به هشتاد دینار خریده بود و چنین معامله ای در آن روز از شخصی که حافظ حقوق ستم دیدگان شمرده می شد، متوقع نبود. امیرالمؤمنین(ع) او را خواست و فرمود: شریح گفت: . و شاید به خاطر موقعیتی که داشت، گمان نمی کرد کاری قابل نقد انجام داده باشد، اما به ناگاه امیرالمؤمنین(ع) خشمگنانه به او نگریست و فرمود: .
امیرالمؤمنین(ع) پس از آن هشدار تلخ نیز به او فرمود: و در پی آن متن سندی که در واقع تصویر عبرت آموز و حکیمانه از چهره ی حقیقی دل بستگی های این جهان است را برای شریح خواند تا حقیقت بهره های دنیایی را که در پوشش صدها گرفتاری و مصیبت است و در نهایت نیز مشاعر انسان را سلب نموده و او را از درک حقایق هستی کور و کر می کند، برای او مجسم نماید.
امیرالمؤمنین(ع) فرمود: .
امیرالمؤمنین(ع) پس از تعیین حدود خانه و بهای آن و نیز کیفیت جبران ضرر و زیان معامله به معرفی گواهان معامله پرداخت و فرمود: . و البته در روایتی دیگر گواهان معامله همان کسانی معرفی شده اند که مشتری نگون بخت را در پای آن نشانده اند؛ یعنی تنگ دستی که از سستی و تنبلی زاده شده و فریفتگی ـ به دنیا ـ که زاده ی آرزوهای طول و دراز است و حرص و آز که فرزند دل بستگی به دنیاست و سرگرمی که خود زاده ی بازیگری است و همه ی آنان که به دنیا دل بسته اند و به چشم و هم چشمی و رقابت در دنیا مسابقه گذاشته اند و از فردای قیامت و حساب و کتاب چشم بسته اند.
هشدار امیرالمؤمنین(ع) به همه ی کسانی است که دارای موقعیت های ویژه ی اجتماعی و سیاسی و دینی هستند و همانند شریح قاضی نمونه ی عینی و الگوی عملی در عدالت اسلامی و حق طلبی می باشند. همانان که چه بخواهند و چه نخواهند؛ رفتار و گفتار، خانه و زندگی، پوشش و پیرایش و به طور کلی نشست و برخاست آن ها حجتی برای دیگران و ملاکی برای توجیه رفتار همگان قرار می گیرد. به راستی آیا برخی خانه های ساخته شده توسط برخی صاحبان موقعیت و مقام در مصداق خانه ی شریح نیست و سندی چونان سند امیرالمؤمنین(ع) را نیاز ندارد؟!؟

 

 

 

دیدگاه

  1. نگو خواهرم ما تنها یک ویلا در شمال داریم ویک اپارتمان کوچک در تهران ویک خانه درشهرستان

    [پاسخ]

  2. ئا فه رین ئه ر خوویه شوجاع مو

    [پاسخ]

  3. همیشه ازاطلاعاتت استفاده مفیددارم دل تنگ دیدارت

    [پاسخ]

بیان دیدگاه

عکس/ فیلم/ صوت
«کافه کشکان»
تبلیغات و پیام ها
سایت های مرتبط