سرخط خبرها
امروز: یکشنبه, ۱ بهمن , ۱۳۹۶ | ۱۱:۴۱:۵۴آخرین بروزرسانی : ۱۳۹۶/۱۰/۳۰ ،‌ ۰۸:۳۳
۱۲ آبان ۱۳۹۲در ۱۰:۲۶ ق.ظ تعداد بازدید: 285 بازدید کد خبر:16629 چاپ خبر

پادشاهان فراموش شده/ داريوش جعفري

0

  تلنگر داريوش جعفري (مدير مسؤول و صاحب امتياز مجله‌ي كودكان و نوجوانان غرب كشور، پيشوك) پادشاهانِ فراموش شده مي‌گويند تحريم بر گوشه‌گوشه‌ي زندگي ما تأثير گذاشته و همه براي مقابله با آن تلاش مي‌كنند. اقتصاد مقاومتي تعريف مي‌كنند. براي مبارزه با مسايل پيش آمده، ابتكار به خرج مي‌دهند. بسياري از نياز‌هاي غير ضروري كنار […]

my-photo2

 

تلنگر

داريوش جعفري (مدير مسؤول و صاحب امتياز مجله‌ي كودكان و نوجوانان غرب كشور، پيشوك)


 • پادشاهانِ فراموش شده

مي‌گويند تحريم بر گوشه‌گوشه‌ي زندگي ما تأثير گذاشته و همه براي مقابله با آن تلاش مي‌كنند. اقتصاد مقاومتي تعريف مي‌كنند. براي مبارزه با مسايل پيش آمده، ابتكار به خرج مي‌دهند. بسياري از نياز‌هاي غير ضروري كنار گذاشته مي‌شود. مهم‌ها به نفع اهم‌ها فراموش مي‌شوند. برخي كالاهاي اساسي به غير اساسي تغيير كاربري داده‌اند! و ما نتيجه مي‌گيريم براي تبديل شدن به كشوري خاص و بي‌نظير بايد خلاف جهت آب شنا كنيم!

 • كودكان پادشاهان زمينند

حال، اين سؤال پيش مي‌آيد كه در شرايط كنوني در مورد كودكان وظيفه چيست؟ نيازهايشان كدام است؟ آيا اين پادشاهانِ بي ادعا در مسير ارابه‌ي بي‌شاخ و دُم مشكلات اقتصادي لِه نمي‌شوند؟!

ماجرا مفصل است و قصد نويسنده، تفصيل نيست. هدف، تنها زدن يك تلنگر است. در شرايطي كه سبد خوراك و پوشاك خانواده‌ها سبك‌تر شده و خوراكِ جسم خانوار، رقيق‌تر و كالري مورد نياز براي سلول‌هاي مادي لاغرتر آيا سبد كالاي فرهنگي خانواده‌ها و اختصاصاً كودكان، چه وضعيتي دارد؟ باز هم به يك تلنگرِ ذهني بسنده مي‌كنم. اميد است نوشته‌ي حاضر مخاطب را به فكر فرو برده و هر خانواده‌اي با توجه به توان فكري و امكانات موجودش، براي تغيير يا بهبود وضعيت سبد كالاي فرهنگيِ خود تدبيري بينديشد.

اما سبد كالاي فرهنگي چيست و سبد كالاي فرهنگيِ مختص به كودكان چه محتوايي دارد؟

به زبان ساده مي‌توان گفت، سبد كالاي فرهنگي به مجموعه وسايل و امكاناتي كه خانواده را از نظر فكري، معنوي و انساني تغذيه كرده و باعث تعالي فرهنگي خانواده مي‌شود، مي‌گويند و اساسي‌ترين كالاهاي آن كتاب و نشريات و هرآنچه به مطالعه مربوط مي‌شود هستند. حال سؤال اينجاست؛ در دنيايي كه ما ساخته‌ايم، با توجه به قيمت بالاي اين اقلام، بايستي با آن‌ها خداحافظي كنيم؟ در صورتي كه ما معتقديم، اگر در خانواده‌اي مطالعه يك عادت باشد و بزرگ‌ترها كتاب و كتاب‌خواني را مهم‌ترين اصل زندگي بدانند، شكوفايي و بينشِ خانواده روز به روز افزايش يافته و خطر انحراف و در نتيجه هلاكتِ فرهنگي كاهش مي‌يابد.

 • و باز هم تلنگر:

در دنياي مشكلات اقتصادي و تحريم، چه اندازه براي ارتقاء فرهنگ مطالعه در خانواده‌ها تلاش شده‌است؟

واقعاً خانواده‌ها مايلند بخشي از درآمدشان را صرف تعالي فرهنگي خود كنند؟

روزانه هر خانواده چه مبالغي صرف خريدِ چيپس، پفك و خوراكي‌هاي سرطان‌زا مي‌كند؟

هزينه‌ي خريد پوشاكِ غير ضروري، وسايل آرايشي و بهداشتيِ غير معقول و مخرب، cdها، نرم‌افزار‌ها و بازي‌هاي مهلك، در خانواده‌ها چه اندازه است؟

در زماني كه نهادهاي فرهنگي،‌ بزرگ‌ترين دغدغه‌شان، رفعِ گرفتاري‌هايِ پيش‌پا افتاده و روزمره است، خانواده‌ها خودشان نبايد به فكر فرزندان دل‌بندشان باشند؟

راستي! ما خودمان چه ميزان اهل مطالعه هستيم؟! و چه‌قدر براي كودكان‌مان كتاب مي‌خوانيم؟

و در پايان:

آيا دنيايِ مدرن، تجمل‌گرايي و چشم و هم‌چشمي، جايي براي سرمايه‌گذاريِ فرهنگي براي پادشاهانِ خانواده گذاشته‌است؟!

 

 

 

دیدگاه

 1. سلام برداریوش دوست داشتنی وعزیز، ازقدیم وندیم گفته اند :حرف حساب جواب نداره.

  [پاسخ]

 2. کریم دوستی_باغ مینو

  بدون شک کودکان این سرزمین (لرستان وخصوصا کوهدشت ) خدمات ارزشمند داریوش جعفری عزیز باپیشوک پر بارش وایستگاه های نقاشی وهمایش های شاد وکودکانه رافراموش نمیکنند .برای کودکان مانا باشی .

  [پاسخ]

 3. نه از روی قرابت بلکه از روی شناخت این را عرض میکنم خداوکیل بنده شاهد بوده ام که آقای جعفری از قبل این کارهای فرهنگی و زحمات عدیده که متقبل میشوند نه تنها یک ریال کاسب نمی شوند بلکه حقوق معلمی خود را هم در طبق اخلاص گذاشته اند اما دریغ از یک همکاری دلسوزانه مسولان

  [پاسخ]

 4. علی دوست رضایی فرد

  باسلام و عرض ادب محضر هنرمند دوست داشتنی استاد داریوش جعفری
  امیدوارم که باز هم همانند گذشته این دغدغه خاطرتان (کودکان) و اهمیت آنان را برای همه تلنگر بزنید موفق و پیروز باشید.

  [پاسخ]

بیان دیدگاه

عکس/ فیلم/ صوت
«کافه کشکان»
تبلیغات و پیام ها
سایت های مرتبط