سرخط خبرها
امروز: شنبه, ۲۵ آذر , ۱۳۹۶ | ۱۴:۳۹:۵۹آخرین بروزرسانی : ۱۳۹۶/۰۹/۲۳ ،‌ ۰۹:۴۷
۲۷ فروردین ۱۳۹۱در ۹:۲۲ ق.ظ تعداد بازدید: 221 بازدید کد خبر:1608 چاپ خبر

دستورالعمل اجرایی ثبت نام دانش آموزان در سال تحصیلی 92-91 ابلاغ شد

0

دستورالعمل اجرایی ثبت نام دانش آموزان در سال تحصیلی 92-91 طی بخشنامه ای از سوی مشاور وزیر و مدیرکل دفتر وزارتی به ادارات کل آموزش و پرورش استان های کشور ابلاغ شد.

به گزارش خبرگزاری پانا به نقل از مرکز اطلاع رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش و پرورش، در این دستور العمل آمده است: با عنایت به سیاست‌های ابلاغی بویژه تغییر نظام آموزشی و تأکید بر تحقق مطلوب نظام 3 ـ 3 ـ 6 در راستای تحول بنیادین آموزش و پرورش است ، لازم است با تشکیل ستاد نظارت بر ثبت نام دانش‌آموزان در سطح استان ، شهرستان ، منطقه و ناحیه، شیوه های مناسب برای سهولت در انجام کار به خصوص در شهرهای بزرگ به کار گرفته شود.

براساس این گزارش ،دراین دستورالعمل بر مشخص شدن وساماندهی وضعیت واحدهای آموزشی از نظر جنسیت پذیرش ، نوع مدرسه و دوره تحصیلی با تأکید بر یک نوبته بودن مدارس (نوبت صبح ) قبل از شروع ثبت نام ،مدیریت فضاهای آموزشی، ایجاد آرامش برای خانواده ها وتعیین فضاهای تخصیصی برای دبستان ها تا قبل از اتمام اردیبهشت ماه با مشخصات لازم تاکید گردیده است.

این گزارش می افزاید: در تبصره های بند دوم این بخشنامه آمده است: دانش آموزان پایه های دوم تا پنجم ابتدایی نیاز به ثبت نام مجدد ندارند بویژه آن که فارغ التحصیلان پایه های پنجم به طور معمول در پایه ششم همان واحد آموزشی(مگر درموارد ضروری و با درخواست اولیا و نقل و انتقالات دانش آموزان) ثبت نام و ساماندهی می شوند ،درخصوص هنرستان ها نیز قید شده است که کلیه هنرستان های دولتی ملزم هستند در حد ظرفیت خود (حداقل دو کلاس) از دانش آموزان پایه اول متوسطه عمومی ثبت نام نمایند. ( ثبت نام از هنرجویان هنرستانها بدون لحاظ محدوده جغرافیایی و براساس ضوابط انجام خواهد شد )درتبصره 4 بند 2 بر راهنمایی هنرجویان در هنگام ثبت نام در هنرستانها توسط فردی مطلع به رشته های هنرستانی تاکید شده است ،هم چنین تبصره پنجم ، مدیران مدارس دولتی را ملزم به ثبت نام از دانش آموزان میان پایه بدون حضور دانش آموزان و اولیای آنان نموده است .

ثبت نام تمام دانش آموزان در مدارس دولتی وغیردولتی فقط ازطریق سامانه الکترونیکی

براساس مفاد این بخشنامه ،ضمن تاکید بر ثبت نام دانش آموزان از طریق سامانه الکترونیکی آمده است: ثبت نام دانش آموزان پایه اول ابتدایی از اول تا پایان اردیبهشت و پایه های دوم تا ششم ابتدایی ازاول تا پایان خرداد ماه صورت می گیرد و در سایر پایه ها و دوره ها از اول خرداد لغایت پایان تیرماه (ثبت نام مشروط) انجام خواهد شد.

براساس این گزارش ، دراین بخشنامه بر اتخاذ تدابیر ستاد ثبت نام برای ثبت نام الکترونیکی دانش آموزان عشایر تاکید شده ودرادامه آمده است : ثبت نام دانش آموزان کلیه پایه های تحصیلی در مدارس دولتی عادی بدون برگزاری آزمون ورودی ، مصاحبه ، شرط معدل ، نمره و … صرفاً براساس محدوده جغرافیای مدارس( دانش آموزان عشایری از شرط محدوده جغرافیایی مستثی هستند ) صورت می گیرد .

این گزارش می افزاید :‌براساس تبصره های بند چهارم این بخشنامه ، آموزش و پرورش شهرستان ، منطقه و ناحیه موظف است، محدوده مدارس را براساس تراکم جمعیت و ظرفیت مدارس همجوار تعیین و ابلاغ نماید. درتبصره 2 نیز بر ثبت نام دانش آموزان درمدارس همجوار دو منطقه ناحیه آموزشی بنا به تشخیص ستاد ثبت نام اداره کل تاکید شده است .تبصره 3 این بند، پذیرش دانش آموزان در مدارس غیردولتی ، شاهد ، ایثارگران ، نمونه دولتی ، استعدادهای درخشان و مدارس استثنایی را منوط به دستورالعمل های مربوطه دانسته و مدیران مدارس غیردولتی را موظف نموده است ضمن نصب میزان شهریه ابلاغی همراه با فهرست کلیه فعالیت ها در تابلو اعلانات مدرسه در معرض دید اولیا، فعالیت هایی مثل آموزش زبان ، المپیاد ، نجوم ، ربوکاپ و … را با کسب مجوز اداره و اعلام هزینه ها بصورت کاملاً اختیاری و خارج از ساعات مصوب درسی ، انجام دهند.

گفتنی است،درمدارس غیردولتی ، دریافت هر گونه وجه نقد ، چک حامل و چک های مسافرتی ممنوع است وباید وجوه دریافتی بابت شهریه به حساب مدرسه واریز و چک های صادره توسط اولیای دانش آموزان در وجه مدرسه صادر شود.

در ادامه این گزارش آمده است :بنابر تبصره بند پنجم این بخشنامه ،کمک های مردمی موضوع بند یک ب ماده 14 قانون تأمین و اداره مدارس و مراکز آموزشی و پرورشی غیردولتی، کاملاً داوطلبانه است و پرداخت آن توسط اولیا باید پس از شروع سال تحصیلی از طریق حساب مدرسه انجام شود، بنابراین دریافت هر گونه وجهی غیر از شهریه مصوب در هنگام ثبت نام ممنوع می باشد.

ثبت نام فرزندان کارکنان دولت در واحدهای آموزشی نزدیک محل کار والدین متناسب با ظرفیت مدارس

براساس این بخشنامه ،مدیران مدارس می توانند از فرزندان کارکنان دولت در آموزشگاه های نزدیک محل کار والدین آن ها متناسب با ظرفیت مدرسه ثبت نام کنند.

براساس این گزارش ،دربند هفتم این دستور العمل آمده است: ثبت نام از دانش آموزان و سوادآموزان تبعه کشورهای افغانستان و عراق مقیم ایران براساس ماده واحده مصوبه جلسه 678 سی ام آذر 89 شورای عالی انقلاب فرهنگی و سایر قوانین مربوطه انجام می شود، هم چنینً شیوه نامه شماره 134041 بیست ویکم شهریور90 مرکز امور بین الملل و مدارس خارج از کشور و اصلاحیه شماره 202657 هفتم آذرماه درخصوص اتباع خارجی (افغانی و عراقی و …) همچنان به قوت خود باقی است.

ممنوعیت دریافت شهریه به استثنای وجوه مربوط به بیمه وکتب درسی هنگام ثبت نام در مدارس دولتی

براساس این دستورالعمل، دریافت شهریه و هرگونه کمک هزینه تحصیل و نیز اخذ تعهد مالی به استثنای وجوه مربوط به بیمه و کتب درسی هنگام ثبت نام در مدارس دولتی ممنوع است،هم چنین دریافت هرگونه وجه برای کلاس های فوق برنامه ، مجلات رشد یا آزمونهای احتمالی تا پایان شهریورماه ممنوع است ، براین اساس، دریافت شهریه و اخذ تعهد هنگام ثبت نام در مدارس هیأت امنایی که با رعایت آیین نامه مصوب شورای عالی آموزش و پرورش فعالیت می کنند نیز ممنوع می باشد .

گفتنی است؛ دریافت شهریه ثابت برای ثبت نام در طول سال تحصیلی از فرزندان همکاران فرهنگی در مدارس شاهد ، نمونه دولتی ، هیأت امنایی و استعدادهای درخشان ممنوع است واین شهریه باید بعد از ارسال لیست به اداره مربوط و از طریق آن پرداخت شود.

براساس این گزارش، هزینه کلاس های فوق برنامه در طول سال تحصیلی کاملاً اختیاری و بر عهده اولیاست و رعایت احترام و شأن ارباب رجوع بویژه همکاران فرهنگی مراجعه کننده به مدارس و ادارات مورد تأکید می باشد.

این گزارش می افزاید: در راستای طرح تکریم ارباب رجوع و لزوم اطلاع اولیا از وضعیت آموزشی و پرورشی مدارس ضرورت دارد، ستاد مرکزی نظارت بر ثبت نام ادارات در ایام هفته برای معرفی مدارس و پاسخگویی به سوالات
دانش آموزان و والدین آن ها تا پایان ثبت نام به فعالیت خود ادامه دهد.

گفتنی است ، مدیران واحدهای آموزشی موظفند دستورالعمل مربوط به ثبت نام را همراه با شماره تلفن های پاسخگویی به شکایات (ستاد نظارت بر ثبت نام وزارتخانه ، استان و منطقه ) در تابلوی اعلانات و در معرض دید مراجعه کنندگان نصب نمایند.

این گزارش می افزاید: مدیران مدارس و مجتمع های آموزشی طبق این دستورالعمل موظف شده اند، همزمان با ثبت نام پایه های ورودی و میان پایه ، فهرست اسامی اولیای بیسواد دانش آموزان را جمع آوری کنند و با هماهنگی واحدهای سوادآموزی شهرستان و ناحیه ، برنامه ریزی لازم برای جذب ، آموزش و امتحانات پایانی آن ها را انجام دهند.

براساس این گزارش ، دراین بخشنامه آمده است ؛ به منظور حسن اجرای این دستورالعمل علاوه بر ناظران استان و مناطق ، بازرسان و ناظرانی از سوی اداره کل ارزیابی عملکرد و پاسخگویی به شکایات بصورت های محسوس و نامحسوس از واحدهای آموزشی و ستادهای ثبت نام سراسر کشور بازدید خواهند نمود.هم چنین ، مدیرکل ارزیابی عملکرد و پاسخگویی به شکایات بعنوان دبیر ستاد ثبت نام و نظارت وزارتخانه وبه تبع آن روسای ادارات ارزیابی عملکرد و پاسخگویی به شکایات ادارات کل آموزش وپرورش استانهای کشور نیز بعنوان دبیران ستاد نظارت بر ثبت نام استان ها بصورت مداوم روند ثبت نام را پیگیری خواهند کرد.

شایان ذکر است ؛ درپایان این دستور العمل آمده است: امیدمی رود درسالی که توسط مقام معظم رهبری (مدظله العالی) به نام تولید ملی ، حمایت از کار و سرمایه ایرانی نامگذاری شده است، همکاران باهمت مضاعف و اهتمام جدی با تمام ظرفیت ، نظارت دقیق ، به موقع و فراگیر امر ثبت نام دانش آموزان را پیگیری نمایند و موجبات خشنودی خداوند متعال و تحقق منویات رهبر معزز و سیاست های دوت خدتگزار در اعتلای منزلت آموزش و پرورش را
فراهم آورند.

برچسب‌ها

بیان دیدگاه

عکس/ فیلم/ صوت
«کافه کشکان»
تبلیغات و پیام ها
سایت های مرتبط