سرخط خبرها
امروز: سه شنبه, ۲۸ آذر , ۱۳۹۶ | ۰۰:۰۶:۰۶آخرین بروزرسانی : ۱۳۹۶/۰۹/۲۷ ،‌ ۰۸:۲۸
۲۶ فروردین ۱۳۹۱در ۶:۳۶ ب.ظ تعداد بازدید: 79 بازدید کد خبر:1582 چاپ خبر

نمایندگان ۱+۵ گفت وگوهای سازنده و رویكرد مثبت ایران را تحسین كردند

0

مذاکرات سنگین و یازده ساعته ایران و کشور های 1+5 ، سرانجام دقایقی پیش پایان یافت،مذاکراتی که حدود 40 روز دیگر یعنی سوم خرداد در بغداد برگزار خواهد شد.

روزنامه گاردین با اشاره به مذاكرات ۱+۵ با ایران در استانبول گزارش داد: جلسه نخست مذاكرات درباره برنامه هسته ای ایران در حالی پایان یافت كه هیأت ها، گفت وگوهای سازنده و رویكرد مثبت ایران را تحسین كردند.

روزنامه گاردین با اشاره به مذاكرات ۱+۵ با ایران در استانبول گزارش داد: جلسه نخست مذاكرات درباره برنامه هسته ای ایران در حالی پایان یافت كه هیأت ها، گفت وگوهای سازنده و رویكرد مثبت ایران را تحسین كردند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، این روزنامه انگلیسی گزارش داد، مایكل مان، سخنگوی كاترین اشتون، رییس سیاست خارجی اتحادیه اروپا كه نماینده گروه ۱+۵ در مذاكرات با ایران است، گفت: آن ها در فضایی سازنده ملاقات كردند.

او افزود: ما این احساس مثبت را داشتیم كه آن ها می خواهند گفت و گو كنند.

بنا به گفته دیپلمات های حاضر در این گفت وگو ها این جلسه با سخنان اشتون آغاز شد كه ۱۵ دقیقه به یادآوری سابقه گفت وگو های میان ایران و جامعه بین المللی درباره برنامه هسته ای ایران پرداخت.

سعید جلیلی، مذاكره كننده ایران به شكلی مثبت پاسخ داد.

یك دیپلمات حاضر در این گفت وگوها به روزنامه گاردین گفت كه پاسخ جلیلی «طولانی و یا تبلیغاتی نبود، لحن او آرام و سازنده بود او گفت كه آماده است به طور جدی درباره مساله هسته ای ایران گفت وگو كند».

گاردین افزود: جلیلی در نشست های پیشین از مذاكره درباره برنامه هسته ای تا زمانی كه تحریم های اقتصادی برداشته نشود خودداری می كرد.

دیپلمات ها انتظار دارند كه تهران در جلسه دوم(سوم خرداد در بغداد)”ابتكاراتی جدید” را برای پیشبرد مذاكرات مطرح كند كه می تواند شامل محدودیت در غنی سازی اورانیوم در ازای رفع تحریم های تجاری باشد.

یك منبع نزدیك به این گفت وگو ها اظهار كرد: تمامی نشانه های از جانب ایرانی ها به این ترتیب است كه می خواهند جدی و سازنده باشند.

دیپلمات ها گفتند كه انتظار ندارند توافقی فوری صورت گیرد اما امیدوارند كه این گفت وگوها راه را به سوی حل دیپلماتیك مساله هسته ای ایران باز كند.

منبع دیگری در این گفت وگوها اظهار كرد كه یك سری از نشانه ها از جانب تهران مبنی بر این است كه ایران آماده است غنی سازی اورانیوم را در ازای لغو تحریم ها محدود كند.

گاردین افزود: دفتر اشتون از گزارشاتی در آمریكا مبنی بر این كه واشنگتن و متحدانش توقف تولید اورانیوم با غنای ۲۰ درصد و صادارت ذخایر ۲۰ درصدی ایران و تعطیلی فردو را در این گفت وگوها درخواست می كنند ناراضی بود.

این روزنامه افزود: این سیاست مشترك گروه متشكل از شش كشور نیست.

دیپلمات های اروپایی می گویند: همكاران آمریكایی آن ها اطمینان دادند كه گزارشات رسانه های آمریكایی معرف مواضع آن ها نیست و برای بازخورد داخلی آمریكایی ها در سال انتخابات ریاست جمهوری این كشور تهیه شده است.

خبرگزارى ايسنا (www.isna.ir)

برچسب‌ها

بیان دیدگاه

عکس/ فیلم/ صوت
«کافه کشکان»
تبلیغات و پیام ها
سایت های مرتبط