سرخط خبرها
امروز: دوشنبه, ۲۷ آذر , ۱۳۹۶ | ۲۰:۱۱:۳۲آخرین بروزرسانی : ۱۳۹۶/۰۹/۲۶ ،‌ ۰۹:۵۶
۲۴ فروردین ۱۳۹۱در ۸:۳۰ ق.ظ تعداد بازدید: 1,309 بازدید کد خبر:1422 چاپ خبر

گذری به سرای سالمندان بروجرد

0

‘سنی ندارم؛ فقط شكسته شده ام، پسرم گفت مادر برویم بیرون هوایی بخوری و بعد مرا به اینجا آوردند و حالا ماههاست كه از خانه خبر ندارم’.

سرای سالمندان است و شباهتی به خانه ندارد راهرویی دارد و اتاق هایی كه درهایشان به همین راهرو باریك باز می شود و بسیار شبیه به بیمارستان است.

در هر كدام از این اتاق ها سه یا چهار تخت قرار دارد كه همرا هان همیشگی این مادر بزرگ ها شده اند.

هر تختی مادری مهربان و چشم به راه را در خود جای داده است كه دنیایی پر از فراز و نشیب و سختی و خوشی هایی كه روزگارانی با فرزندان خود را پشت سر گذاشته اند و اكنون سهمشان از تمام دنیا همان تختی شده است كه روز و شب شان را در آن سپری می كنند.

در گوشه ای از یكی از اتاق ها، پتو را تا نیمه صورت خود كشیده است از پشت شیشه های عینك اش ما را نظاره می كند كنارش كه می نشینی صمیمی تر می شود و پتو را به كناری می زند تا كمی از تنهایی هایش سخن گفته باشد.

می گوید؛ دخترم! به چهره ام نگاه نكنید سنی ندارم هنوز از عهده كارهای خودم بر می آیم فقط سختی های زندگی شكسته ام كرده اند.

یك روز بعد از ظهر پسرم از سر كار آمد و گفت ؛ مادر بیا برویم بیرون هوایی بخوری اما همان روز مرا به خانه سالمندان آوردند و از همان روز همین جا مانده ام.

حرف هایش را كه زد دوباره به زیر پتوی اش برمی گردد و با لبخندی می گوید دیگر شادی و خوشی و ناراحتی ما اهمیت زیادی ندارد اما خدا كند كه شما جوانتر ها همیشه شاداب و سالم و سلامت باشید و از زندگی لذت ببرید.

اینها را می گوید و دوباره پتو را تا نیمه های صورت بر روی خود می كشد و در عالم تنهایی خود فرو می رود.

در اتاقی دیگر مادری دیگر بر لبه تخت اش نشسته است هیچ چیز از زندگی گذشته اش را به خاطر نمی آورد گویا گذر زمان تمام خاطرات تلخ و شیرین اش را با خود به یغما برده است و در این بین حتی نام خود را هم فراموش كرده است.

همه كسانیكه انجا می آیند را با دست فرا می خوانند و دوست دارد فقط كنارش بنشینی و مدام تكرار می كند ‘اون كیه؟’ و هیچ جوابی در ذهنش نمی ماند و سوال اش را دوباره از هر كسی كه از كنارش می گذرد، می پرسد.

در یكی دیگر از اتاق های این سرای سالمندی،مادری دست خود را تكیه گاه چانه اش كرده است و در افكار خود به سر می برد ، كه متوجه حضور ما می شود به نشانه احترام می خواهد بلند شود كه پاهایش یاری اش نمی كنند.

دوست دارد صحبت كند اما بغضی در گلوی خود دارد كه صدای اش را لرزان می كند.

می گوید نه ماه از آمدنش به اینجا می گذرد ، از اینكه شور و حال و صفای خانه و همدهی با نوه های اش را دیگر احساس نمی كند ناراحت است اما در آخر می گوید ‘اینجا هم خوب است از تنهایی بهتره’.

از او كه می پرسم فرزندانت آخرین بار كی به دیدنت آمده اند؛ بغض اش باز می شود و می گوید سه دختر و یك پسر دارم، هر كجا هستند خوش باشند زندگی ها سخت شده است و آنها هم خودشان گرفتاری هایی دارند.

نوه ها بهترین و صمیمی ترین دوستان پدربزرگ ها و مادربزرگ ها در دوران پیری هستند دوستانی كه در پاكی و صداقت و مهربانی نظیر یكدیگرند و همین نقطه مشتركی است برای دوستی بیشتر بین آنها می شود.

اما گویا زندگی های امروزی این صمیمت ها را كمتر در خود جای می دهد كه سالمندان از خانه به سرای سالمندان برده می شوند و اینچنین در انتظار دیدن روی فرزندان شان بغض كرده اند در چنین فضایی شاید دیگر كودكان مان احترام و تكریم و همراهی با بزرگترها را آن گونه كه شایسته است را فرا نگیرند.

اما خاطرمان باشد؛ جمعیت جوان ، روزی به دوران سالمندی خواهد رسید . تامین نیازهای عاطفی و احساسی و تكریم واحترام به سالمندان ، دقیقا همان چیزی است كه سالمندان از فرزندان خود انتظار دارند.

در عین حال نبایداز نظر دور داشت ؛ جامعه ای كه هم اكنون بیشترین جمعیت اش در گروه سنی جوانان هستند همین میزان در دهه های آینده رو به سالمندی پیش می رود كه نیازمند به خدمات حمایتی اجتماعی و بهداشتی و درمانی متناسب هستند.

هم اكنون بیش از پنج میلیون نفر از جمعیت كشور را سالمندان تشكیل می دهند و پیش بینی می شود این جمعیت در سال 1400 به 10 میلیون نفر برسد.

از 18 تا 24 فروردین ماه به عنوان هفته سلامت نام گذاری شده است كه آخرین روز از این هفته تحت عنوان ‘سالمندی و كرامت اجتماعی’ نام نهاده شده است و در سراسر كشور برنامه های مختلفی با همین محور برگزار می شود در همین راستا مسئولین شبكه بهداشت و درمان شهرستان بروجرد در این روز از خانه سالمندان این شهر بازدید به عمل آوردند.

در این بازدید با اهدای شاخه گل از سالمندان ، دلجویی شد.

برچسب‌ها

بیان دیدگاه

عکس/ فیلم/ صوت
«کافه کشکان»
تبلیغات و پیام ها
سایت های مرتبط