سرخط خبرها
امروز: شنبه, ۲۵ آذر , ۱۳۹۶ | ۱۴:۴۲:۳۵آخرین بروزرسانی : ۱۳۹۶/۰۹/۲۳ ،‌ ۰۹:۴۷
۲۴ فروردین ۱۳۹۱در ۷:۳۰ ق.ظ تعداد بازدید: 973 بازدید کد خبر:1413 چاپ خبر

كوچ بهاره عشایر لرستان به مناطق ییلاقی استان آغاز شد

0

خرم آباد-مدیر كل امور عشایر استان لرستان از آغاز كوچ بهاره عشایر این استان خبر داد و گفت : كوچ عشایر لرستان از هفته جاری آغاز شده و تا بیستم اردیبهشت ماه ادامه دارد.

عابدین سیفی روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود : با آغاز فصل بهار و گرم شدن مناطق قشلاقی،عشایر برون كوچ و درون كوچ لرستان،به سمت مناطق ییلاقی و سر سبز این استان كوچ خود را آغاز كردند.

وی اظهار داشت : در كوچ بهاره عشایر لرستان 11 هزار و 200 خانوار عشایری با جمعیتی بیش از 63 هزار نفر در قالب 14 ایل و 15طایفه جابجا می شوند.

مدیركل امور عشایر لرستان جمعیت دامی عشایر كوچرو لرستان را یك میلیون و 138هزار راس دام سبك و بیش از 24 هزار راس دام سنگین عنوان كرد و گفت:كوچ عشایر لرستان از سه طریق كوچ با ماشین ، قطار و كوچ سنتی انجام می شود.

سیفی گفت: كوچ بهاره عشایر برون كوچ لرستان از استانهای ایلام و خوزستان به سمت مناطق مركزی و شمال استان و عشایر برون كوچ نیز از مناطق جنوبی به سمت مناطق خوش آب و هوا و سر سبز لرستان صورت می گیرد.

وی از ارائه خدمات به عشایر كوچرو لرستان در طول مسیر كوچ خبر دادوگفت:چند فروشگاه از سوی اداره كل امور عشایر لرستان در مسیر كوچ عشایر برپا شده كه مواد عذایی مورد نیاز عشایر در این فروشگاهها عرضه شده است.

مدیر كل امور عشایر لرستان همچنین از تامین امنیت عشایر در طول مسیر كوچ توسط نیروی انتظامی خبر داد و افزود: به منظور جلوگیری از وود عشایر به داخل شهر خرم آباد دو اكیپ از سوی این اداره كل در مبادی ورودی شهر خرم آباد مستقر شده اند.

سیفی از عشایر كوچروی كه به صوت سنتی كوچ می نمایند خواست به منظور جلوگیری از بروز حوادث جاده ای از ورود به مسیر تردد جاده ای و شهرها خودداری كده و فقط از مسیر ایل راه ها تردد نمایند.

برچسب‌ها

بیان دیدگاه

عکس/ فیلم/ صوت
«کافه کشکان»
تبلیغات و پیام ها
سایت های مرتبط