سرخط خبرها
امروز: جمعه, ۲۹ دی , ۱۳۹۶ | ۲۲:۴۹:۳۹آخرین بروزرسانی : ۱۳۹۶/۱۰/۲۷ ،‌ ۰۸:۱۰
۰۵ شهریور ۱۳۹۲در ۱۱:۵۵ ب.ظ تعداد بازدید: 310 بازدید کد خبر:13842 چاپ خبر

اصلی ترین زیان کننده در جنگ علیه سوریه، ژاپن و آلمان خواهند بود/ مصطفی شکری

0

  اصلی ترین زیان کننده در جنگ علیه سوریه، ژاپن و آلمان خواهند بود مصطفی شکری*   بسیار روشن است که اهداف جنگ علیه سوریه فقط ساقط کردن دولت بشار اسد نیست بلکه منافع عظیم اقتصادی و امنیتی و سیاسی پشت این اقدام نشسته است. اصلی­ترین هدف آمریکا از حمله نظامی علیه سوریه را می­توان […]

1

 

اصلی ترین زیان کننده در جنگ علیه سوریه، ژاپن و آلمان خواهند بود

مصطفی شکری*

 

بسیار روشن است که اهداف جنگ علیه سوریه فقط ساقط کردن دولت بشار اسد نیست بلکه منافع عظیم اقتصادی و امنیتی و سیاسی پشت این اقدام نشسته است.

اصلی­ترین هدف آمریکا از حمله نظامی علیه سوریه را می­توان تضعیف رقبای اقتصادی خود در کنار حفظ امنیت اسرائیل بیان کرد. رقبای که به اقتصادهای نوظهور معروند. به یقین ژاپن و سپس چین و هند مهمترین رقبای اقتصادی کشورهای غربی و بویژه آمریکا هستند که در حال حاضر بیشترین رشد اقتصادی را بعد از بحران اقتصادی سال 2008 غرب تجربه می­کنند. بحران اقتصادی سال 2008 دنیای غرب باعث تضعیف اقتصادی کشورهای غربی و به همان اندازه و حتی بیشتر باعث پیشرفت اقتصادی کشورهای شرقی شده است.

داستان از این قرار است که حمله به سوریه باعث افزایش فزاینده قیمت حامل­های انرژی به ویژه نفت خام می­شود. نیاز روزانه آمریکا به نفت 9 خام میلیون بشکه در روز است که 7 میلیون آن را خود تولید می­کند و 2 میلیون بکشه را وارد می­کند. بنابراین افزایش قیمت نفت تأثیر چندانی بر اقتصاد این کشور نخواهد داشت زیرا که افزایش قیمت نفت در 2 میلیون بشکه وارداتی آمریکا با منفعت حاصل از ایجاد بازارهای جدید و حفظ بازارهای قدیم برای این کشور تأمین خواهد شد. ولی در ژاپن که روزانه 5 میلیون بشکه نفت خام وارد می­کند باعث افزایش سرسام­آور قیمت کالاهای تولیدی و کاهش تولید ناخالص ملی و به تبع آن کاهش رشد اقتصادی خواهد شد. در مورد چین و هند نیز همین تحلیل صادق است.

 اما در این بین مواضع دولت آلمان در مورد حمله به سوریه که بر­گرفته از موضع اقتصادی ژرمنها نیز می­باشد جالب توجه است. آلمان در مواضع خود اقدام نظامی علیه سوریه را محکوم کرده است. می­دانیم که بزرگترین اقتصاد اروپا آلمان است که در بحران اقتصادی اخیر کمتر از سایر کشورهای غربی ضربه دید. (زیرا که رشد اقتصادی آلمان در بدترین حالت به صفر رسید در حالی که اکثر کشورهای غربی رشد اقتصادی منفی را تجربه کردند، حتی بدهی دولت آمریکا در این بحران به نزدیک 20 تلریارد رسید!!!). بنابراین دولت آلمانی که در حال بازسازی اقتصادی خود است از افزایش قیمت نفت بشدت ناراضی خواهد بود.

در این بین بیشترین منفعت در کوتاه مدت به کشورهای عربی فروشنده نفت و در بلند مدت به کشورهای غربی خواهد رسید. پیگیری منافع اقتصادی در مواضع کشورهای موافق و مخالف جنگ علیه سوریه نیز مشهود است، اکثر کشورهای غربی که از بحران اقتصادی 2008 ضربه دیده­اند و کشورهای عربی دارنده نفت حامی جنگ­اند ولی سایر کشورهای که در این چند سال وضع بهتری داشته­اند مخالف این جنگ!

 

 

* کارشناس ارشد اقتصاد انرژی و دبیر سرویس اقتصاد لکنا

 

 

 

 

برچسب‌ها

دیدگاه

 1. عجب نغبه های دارد این شهر!!!

  حال کردم با این تحلیل

  عالی بود

  [پاسخ]

 2. عجب!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  [پاسخ]

 3. یک سوال

  حال بفرمایید جنگ سوریه چه ربطی به طرهان، کونانی و رومشکان خودمان دارد؟

  [پاسخ]

 4. به نظرتان جنگ رخ میده؟
  من فکر کنم که رخ بده چون تمام پازل های جنگ هماهنگ شده اند

  [پاسخ]

بیان دیدگاه

عکس/ فیلم/ صوت
«کافه کشکان»
تبلیغات و پیام ها
سایت های مرتبط