سرخط خبرها
امروز: یکشنبه, ۲۶ آذر , ۱۳۹۶ | ۰۹:۵۲:۳۸آخرین بروزرسانی : ۱۳۹۶/۰۹/۲۳ ،‌ ۰۹:۴۷
۲۱ فروردین ۱۳۹۱در ۹:۵۴ ق.ظ تعداد بازدید: 91 بازدید کد خبر:1316 چاپ خبر

همایش استانی شعر در بروجرد برگزار می شود

0

رییس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی بروجرد گفت: به مناسبت فرارسیدن سالروز وفات استاد ‘مهرداد اوستا’ ، همایش استانی شعر در این شهرستان برگزار می شود.

نادر ارجمندی' روز دوشنبه در گفت وگو با ایرنا افزود: این همایش با حضور شاعران برجسته استان لرستان نیمه دوم اردیبهشت ماه سال جاری در تالار دكتر زرینكوب اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی بروجرد برگزار می شود.

وی اضافه كرد: این همایش به منظور تجلیل از مقام شامخ این استاد و نویسنده و شاعر به نام كشور و آشنایی هر چه بیشتر با زندگی و آثار ایشان برگزار می شود.

'محمدرضا رحمانی' (مهرداد اوستا) در سال 1308 هجری خورشیدی در خانواده‌ای كه به شعر و ادبیات علاقه داشتند، در شهر بروجرد بدنیا آمد.

وی تحصیلات دانشگاهی خود را از سال 1327 با ورود به دانشكده معقول و منقول (الهیات) دانشگاه تهران آغار كرد و با ادامه دادن تحصیل، با مدرك فوق لیسانس در رشته فلسفه از این دانشگاه فارغ التحصیل شد. از استادان وی می‌توان به بدیع الزمان فروزانفر اشاره كرد.

مهرداد اوستا شعرهایی در مخالفت با رژیم پهلوی سرود و مدتی را به عنوان زندانی سیاسی در زندان گذراند.

وی در 17 اردیبهشت سال 1370، در حالی كه مشغول تصحیح شعری در شورای شعر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در تالار وحدت بود دچار عارضه قلبی شد و درگذشت.

تصحیح دیوان سلمان ساوجی، رساله‌ای در فلسفه، منطق، روانشناسی و اخلاق ، عقل و اشراق ، تصحیح رسائل خیام با مقدمه و تحقیق در زندگی وی، از كاروان رفته، پالیزبان، حماسهٔ آرش ، از امروز تا هرگز، اشك و سرنوشت، روش تحقیق در دستور زبان فارسی و شیوهٔ نگارش، شراب خانگی ترس محتسب خورده، تیرانا، امام حماسه‌ای دیگر از جمله اثار مهرداد اوستا می باشد.

برچسب‌ها

بیان دیدگاه

عکس/ فیلم/ صوت
«کافه کشکان»
تبلیغات و پیام ها
سایت های مرتبط