سرخط خبرها
امروز: جمعه, ۲۹ دی , ۱۳۹۶ | ۰۱:۲۴:۵۰آخرین بروزرسانی : ۱۳۹۶/۱۰/۲۷ ،‌ ۰۸:۱۰
۱۸ مرداد ۱۳۹۲در ۴:۲۰ ق.ظ تعداد بازدید: 306 بازدید کد خبر:12962 چاپ خبر

ما هم خبرنگاریم؟! / محمدبساطی

0

    روز خبرنگار آمد و شتابان بسان سایر روزها سپری شد. قلیلی تجلیل شدند و کثیری تحقیر آن هم از سوی کسانی که بایستی  شأن و منزلت خبرنگاران را بیش از هر کس و هر جا پاس بدارند و جایگاهشان را پاسداری نمایند. چندی سالی است 17 مرداد هم‌زمان با سال‌روز کوچ‌پروانه‌وار شهید صارمی -هم‌استانی هماره جاودانمان- […]

 11q11

 

روز خبرنگار آمد و شتابان بسان سایر روزها سپری شد. قلیلی تجلیل شدند و کثیری تحقیر آن هم از سوی کسانی که بایستی  شأن و منزلت خبرنگاران را بیش از هر کس و هر جا پاس بدارند و جایگاهشان را پاسداری نمایند. چندی سالی است 17 مرداد هم‌زمان با سال‌روز کوچ‌پروانه‌وار شهید صارمی -هم‌استانی هماره جاودانمان- نام خبرنگاران ورد زبان‌ها می‌شود و معمولن ارشاد اسلامی که متولی کار و مسبب بی‌کاری‌ خبرنگاران نیز هست دست به کار می‌شود و برنامه تجلیل از آن‌ها را اعلام می‌کند.

 طی این سال‌ها برنامه‌های تجلیل همواره با حرف و حدیث‌های بسیار و انتقادات فراوان همراه بوده است ولی هر سال به جای اینکه سعی در اصلاح رویه و روش شود متأسفانه در به همان پاشنه پیشین می‌چرخد و داستان مادام تکرار می‌شود. دراین چند سال‌ به نام تجلیل از خبرنگار هزینه‌های هنگفتی را صرف می کنند ولی به جای تکریم واقعی تحقیر همیشگی صورت می‌گیرد. ارشاد اسلامی استان لرستان تنها یاد گرفته خبرنگاران افلاکی صدا و سیما را به همراه دوستانی که در خرم‌آباد حضور دارند در لیست تقدیر شدگانش منظور نماید و بقیه‌ی خبرنگارانی که در شهرستان‌های استان هستند اغلب نادیده انگاشته می‌شوند. اینکه معلوم نباشد با چه معیار و مقیاسی خبرنگاران را «لر و مَس» می‌کنند و برخی را ارج می‌نهند و عده‌ای را نادیده می‌انگارند جز تحقیر عنوان دیگری را نمی‌توان بر آن نهاد، بدتربن تحقیر است، وقتی می‌گویند خبرنگاران استان لرستان تجلیل شدند یعنی همه خبرنگاران و کسانی که جز این دسته نیستند از نگاه آن‌ها خبرنگار به شمار نمی آیند از این ناپسندتر اتفاق نمی‌افتد، هویت دسته‌ای به کلی انکار می‌شود، آیا تعریف ما از خبرنگار فردی است که در   خرم‌آباد حضور دارد؟

در خبرها آمده بود که امسال از 180 نفر تجلیل شده؛ به راستی آیا استان لرستان تنها 180 خبرنگار دارد؟ آیا این 180 نفر همه خبرنگارند؟ سوای قلیلی از پیش‌کسوتان آیا بیش از نیمی از افرادی که به نام خبرنگار از آن‌ها تقدیر به عمل آمد در طول سال و در نشریات و خبرگزاری‌ها حتی یک مقاله یا گزارش چاپ شده دارند؟ معلوم نیست مبنا چیست و چطوری برخی را یک روزه در روز خبرنگار، خبرنگار می‌کنند و ردای زیبای خبرنگاری بر قامتش می‌پوشانند در حالی که بنده خدا  تمام عمر خبری ننگاشته‌ است.

reporter

اگر خبرنگار کسی است که خبر می‌نگارد و گزارش تهیه می‌کند و یا مصاحبه انجام می‌دهد باید اثرش در جایی درج شده باشد و بایستی پیوسته مطلب بنویسد و حداقل هفته‌ای یکی دو گزارش تهیه کند تا عنوان خبرنگار داشته باشد خوب ما نادیده شدگان به گواه آثار منتشر شده در مطبوعات و مطالب درج گردیده در سایت‌ها  چنینیم. (نگارنده روزانه در لکنا مطلب دارم و دبیر سرویس فرهنگی هفته‌نامه بیان لر هستم و معمولن مطلب صفحه مربوطه را خودم تهیه می‌کنم، در روزنامه‌های آفتاب و هفته‌نامه سیمره هر چند یک‌بار قلم‌فرسایی می‌کنم و  برای مهر نیز گه‌گاهی گزارش می‌نویسم  و امثال من فراوانند که از دید حضرات خبرنگار نیستند!)  

خدا را خوش می‌آید حالا که به سبب فعالیت در این حوزه دست‌مان از همه کارها و کیسه‌ها کوتاه شده و امکان فعالیت کردن در جایی دیگر را نداریم -زیرا وارد شدن به هر کار و  رفتن در هر کانالی مساوی کوتاهی کردن در کار اصلیمان که حرفه مقدس خبرنگاری است می‌باشد. و کسی که شیفته چیزی باشد کاستی در آن را نمی‌پسندد- درست است که ما از روی اشتیاق و اختیار به این سو رو آورده‌ایم اما نباید بدین بهانه از همه حقوق و مزایا بی‌بهره گردیم.

آیا کسی که مطلب انتقادی می‌نویسد و پرده از رخ مشکلی از معضلات بسیار  را  به امید ریشه یابی و چاره‌جویی بر می‌افکند باید مورد تشویق قرار گیرد یا با تهدید مواجه شود؟ خبرنگاران منتقد حداقل در کوهدشت از  دریافت آگهی‌های دولتی محرومند و برای شرکت در جلسات و نشست‌ها نامحرم پنداشته می‌شوند و می‌بینیم که در روزهایی تقدیر نیز نادیده انگاشته می‌گردند. مگر همه ما داعیه خدمت و نوکری مردم را نداریم پس چرا تا کسی حرف دل مردم را بر زبان می‌راند و  لب به انتقادی می‌‌گشاید با او آن می‌کنیم که نباید کرد.

سردبیر لکنا

دیدگاه

 1. دلیلش این که با خبرنگار شدنت داری تیترهایی رو میزنی که باعث تخریب چهره ملی مثل سیروس ابراهیمی که هم ولایتی و حتی همنشین روستایی خودت میشی اینجور کسان در حافظه باقی نخواهد ماند. جناب بساطی ضرونی عزیز
  توضیح: آقا یا خانم زرونی، هم‌ولایتی نازینین
  اگر منظور جنابعالی تیتری است که دو سه روز پیش درباره‌ی آقای ابراهیمی به نقل از سایت‌های دیگر در لکنا درج شده بود بی انصافی است اینگونه قضاوت شود زیرا آن متن و آن تیتر را سایت نقل شده انتخاب کرده بود و لکنا تنها مبادرت به درج آن نمود و درج کننده آن دوست عزیزمان آقای دوست محمدی بود من خبر نداشتم و با درجش بدان شیوه موافق نبودم اما به خاطر احترام به نظر همکار و اعتقاد به کار گروهی و اینکه اگر دست در آن ببرم به پای این گذاشته میشود که آقای ابراهیمی هم‌ولایتی من است کاری به آن نداشتم. زیرا اطلاع داشتم سایت‌های دیگر نیز خبر را درج کرده‌اند و رفو کردنش فایده‌ای ندارد. در ضمن خبر مطلب بدی نداشت جز نقش جناب ابراهیمی در برگزاری نشست و اگر چنین باشد اثرگذاری ایشان را می‌رساند کسی که اینگونه همه را رام خواسته خود کند کارهای دیگر را هم می‌تواند انجام دهد. هرچند جناب آقای ابراهیمی چه هنگامی که در مسند فرمانداری کوهدشت قرار داشت و چه زمانی که سکاندار میراث استان بود با نگارنده هیچ‌گونه همکاری نداشت ولی هیچگاه جانب انصاف را درباره ایشان فراموش نکرده‌ام و نه تنها درباره‌ی وی بلکه در خصوص سایر مدیران کسی سراغ ندارم که شخصن از مطلب من دلخور شده باشد زیرا بی‌جهت سخن نمی‌گویم و انتقاد نا به جا از کسی نمی‌نمایم.
  البته جناب زرونی ما را نیازی به تجلیل ارشاد و تمجید مسئولین نیست سخنان بالا دردلی است با مخاطبان عزیز، همین که مردم می‌دانند کی حرف دلشان را بیان میکند کافی است والا اگر بخواهیم مجیز گوی قدرت شویم هم بهتر از دیگران و هم زیباتر از آنان واژه ها را آلوده‌ی ثنا گویی خواهیم نمود.

  [پاسخ]

  ضرونی در :

  اقای بساطی عزیز
  ممنون از جواب که ارایه نمودید واز این بیشتر از شما انتظار میرفت ولی خوبه برای کسانی

  که با اقای ابراهیمی متصل یا خودتان جا بندازید چون همه گلایه ها به سمت شما بود هرچند ابایی از این موضوع

  برای ایشان نیست ::یکی از دوستان خانوادگی و قدیمی خانواده شما
  لکنا: برادر عزیز مرا چه نیاز ی است به اینکه این موضوع را جا بیندازم و چه نیازی به آقای ابراهیمی دارم که خواسته باشم برای یه خبر نقل شده قرآن کول بگیرم و سوگند بخورم، اگر وقتی که ایشان در منطقه مسئولیت داشت به کمک او احساس نیاز می‌کردم امروز هم خود را مدیونش می‌دانستم، به یاری خدا نه در گذشته و نه در آتی هیچگاه جز خدای بسیار بزرگ و بسیار مهربان چشم یاری به دست هیچ مسئولی نداشته و نخواهم داشت. قطعن خانواده‌ی ابراهیمی این اندازه شعور دارند که موضوع را تشخیص داده و خبر منقول را از مطلب تولیدی تشخیص دهند. در ضمن هر کس هر طور دوس دارد فکر کند

  [پاسخ]

 2. روز خبرنگار را به تمامی دست اندرکاران عرصه خبر واطلاع رسانی ،به ویژه دست عوامل سایت وزین لکنا که بدون چشم داشت اخبارروز را در اختیار مخاطبین قرار می دهند صمیمانه تبریک عرض می نمایم

  [پاسخ]

 3. روز خبرنگار را به تمامی دست اندرکاران عرصه خبر واطلاع رسانی ،به ویژه دست اندرکاران سایت وزین لکنا که بدون چشم داشت اخبارروز را در اختیار مخاطبین قرار می دهند صمیمانه تبریک عرض می نمایم

  [پاسخ]

 4. جناب بساطی، برای ما و برای آقای ابراهیمی افتخار بزرگیه که زادگاهمان باشما یکی است. شما با روشنگری و بدور از هیاهو کارهای ماندگاری انجام می دهید که بعدها دیده خواهد شد. دوستانی که در درج نظرات به شما کم لطفی می‌کنن قطعا شناختی از شما ندارند و الا جوری دیگر سخن خواهند گفت

  [پاسخ]

  محیا در :

  خیلی افتخارات دارن هنوز مشخص نشدن جناب کوهدشتی باید ضرونی را با نام ایشان شروع کنن
  لکنا:
  قطعن افتخارات ایشان به گرد پای سوابق افتخار آمیز جنابعالی نخواهد رسید، آقای ح.آ اگر دوست داری آن‌طور که شایسته‌ آنی به مخاطبان معرفی شوی به درج کامنت‌هایت ادامه بده.
  هیچ فکر کرده‌ای که چرا هر روز با شکلی و هر لحظه به رنگی درمی‌آیی؟ اندیشیده‌ای که چرا هویت واقعی خودت را اینگونه پنهان می‌سازی؟

  [پاسخ]

  رحمان در :

  بیشتر برای اقای ابراهیمی افتخار بزرگیه که هم ولایتی بساطی هستند جناب کوهدشتی

  [پاسخ]

بیان دیدگاه

عکس/ فیلم/ صوت
«کافه کشکان»
تبلیغات و پیام ها
سایت های مرتبط