سرخط خبرها
امروز: شنبه, ۲۵ آذر , ۱۳۹۶ | ۱۸:۲۹:۲۵آخرین بروزرسانی : ۱۳۹۶/۰۹/۲۳ ،‌ ۰۹:۴۷
۲۰ فروردین ۱۳۹۱در ۹:۰۷ ق.ظ تعداد بازدید: 909 بازدید کد خبر:1220 چاپ خبر

آئین خون صلح در روستای لعل آباد شهرستان سلسله برگزار شد

0

دلفان – آئین خون صلح در روستای لعل آباد قلایی شهرستان سلسله روز یكشنبه با حضور مسئولان محلی برگزارشد .

به گزارش روز یكشنبه خبرنگار ایرنا، دادستان شهرستان سلسله گفت : در جریان یك فقره قتل در 25 سال پیش میان دو گروه از این روستا خصومت ایجاد شد كه این امر موجب كوچ تعدادی از این خانواده ها از این منطقه شده بود .

‘فردین عسگرزاده ‘ افزود: با تلاش بزرگان و ریش سفیدان و شوراهای حل اختلاف زمینه صلح و سازش این خانواده ها فراهم شد و آنان با صلح و سازش به دشمنی 25 ساله خود پایان دادند .

به گفته دادستان سلسله وقوع این قتل موجب شده بود كه اقوام و خانواده های قاتل مجبور به كوچ اجباری از منطقه محل سكونت خود شده بودند .

وی ، افزود : با بخشش خانواده مقتول زمینه بازگشت خانواده هایی كه مجبور به كوچ شده بودند به روستای خود فراهم شد.

فرماندار سلسله در این آیین با قدردانی از خانواده مقتول در گذشت از قاتل گفت: فرهنگ گذشت و صلح و سازش در باورهای دینی مردم استان لرستان بویژه عشایر ریشه‌ای عمیق دارد.

‘باقرباقرزاده ‘افزود: صلح و سازش برگرفته از آیات الهی قرآن و براساس شرع مقدس اسلام است و طبق روایات اسلامی ثواب آن از یك سال روزه گرفتن و نماز خواندن بیشتر است.

رئیس شوراهای حل اختلاف استان لرستان نیز در این آئین با اشاره به سیره حضرت رسول اكرم(ص) گفت: صلح و سازش باید به فرهنگ عمومی در بین مردم تبدیل شود و فعالیت شوراهای حل اختلاف نقش مهمی در نهادینه كردن آن دارد.

‘یارالله كاكولوند ‘ به نقش شوراهای حل اختلاف در برقرادی صلح و سازش میان مردم پرداخت و اظهار داشت : این شوراها تاكنون توانسته اند پرونده های بزرگی را با صلح و سازش خاتمه دهند .

خون صلح ، یكی از آیین‌هایی است كه از گذشته های دور در مناطق زاگرس نشین بویژه در میان مردم لرستان رواج داشته است.

برچسب‌ها

بیان دیدگاه

عکس/ فیلم/ صوت
«کافه کشکان»
تبلیغات و پیام ها
سایت های مرتبط