سرخط خبرها
امروز: یکشنبه, ۲۶ آذر , ۱۳۹۶ | ۰۹:۵۴:۵۵آخرین بروزرسانی : ۱۳۹۶/۰۹/۲۳ ،‌ ۰۹:۴۷
۱۹ فروردین ۱۳۹۱در ۹:۴۱ ق.ظ تعداد بازدید: 147 بازدید کد خبر:1168 چاپ خبر

در صورت تایید مهریه با110سکه توسط شورای نگهبان؛ لایحه حمایت ازخانواده به زودی در مجلس به تصویب نهائی می رسد

0

تصویب مهریه با 110 سکه از سوی شورای نگهبان منجر به تصویب لایحه حمایت از خانواده می شود.

خبرگزاری پانا: نماینده مردم اصفهان و عضو فراکسیون زنان مجلس گفت: تصویب مهریه با 110 سکه از سوی شورای نگهبان منجر به تصویب لایحه حمایت از خانواده می شود.
اخوان بیطرف در گفت و گو با خبرنگار اجتماعی پانا اظهار داشت: زمانی که مواد لایحه حمایت از خانواده در مجلس مطرح شد، چندین پیشنهاد در خصوص مهریه در ماده 25 این لایحه ارائه شد. یکی از این پیشنهادات تعیین مهریه متعارف و دیگری ایجاد سقف برای مهریه از سوی دفاتر رسمی ازدواج بود که هیچ کدام از این پیشنهادات مورد موافقت نمایندگان قرار نگرفت و به طور کلی بحث مهریه در لایحه حمایت از خانواده حذف شد.
وی ادامه داد: بر همین اساس در همان زمان بحث پرداخت 110 مهریه از سوی مرد در قالب یک نامه به این لایحه الحاق شد که این ماده به تازگی در مجلس مطرح و مورد موافقت نمایندگان مجلس قرار گرفت.
اخوان با اشاره به اینکه این ماده که همان ماده 25 لایحه حمایت از خانواده و یا ماده الحاقی این لایحه است با 110 رای در مجلس به تصویب رسید و اکنون منتظر تایید نظر شورای نگهبان است.
به گفته نماینده مردم اصفهان، نمایندگان برای تعیین کنندگان مهریه هیچ محدودیت و تکلیفی را تعیین نکرده اند و آنها می توانند هر میزان که به توافق رسیدند مهریه تعیین کنند.
وی در ادامه با بیان اینکه بر اساس این لایحه تا 110 سکه طلا از مهریه تعیین شده ضمانت اجرائی برای اعمال ماده دو نحوه اجرای محکومیتهای مالی را دارد تصریح کرد: یعنی زوجه می تواند در صورت پرداخت نکردن مهریه تا این میزان با اعمال ماده دو، مرد را به زندان بیاندازد. اما اگر مرد 110 سکه از مهریه را پرداخت کرد دیگر زن نمی تواند او را به زندان بیاندازد. در این زمان اگر زوج دارایی داشته باشد از او گرفته می شود.
این نماینده مجلس ادامه داد: در حال حاضر تعدادی از محکومان مهریه به دلیل ناتوانی در پرداخت مهریه در زندان به سر می برند. این افراد بر اساس ماده 2 قانون نحوه اجرای محکومیتهای مالی زندانی شده اند که در صورت تائید این لایحه از سوی شورای نگهبان محکومان با پرداخت 110 سکه از مهریه آزاد شده و دیگر به زندان فرستاده نمی شوند.

برچسب‌ها

بیان دیدگاه

عکس/ فیلم/ صوت
«کافه کشکان»
تبلیغات و پیام ها
سایت های مرتبط